امیرعبداللهیان: آمریکایی‌ها در ۳ روز گذشته پیام دادند که به دنبال آتش بس هستند
امیرعبداللهیان: آمریکایی‌ها در ۳ روز گذشته پیام دادند که به دنبال آتش بس هستند
وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکایی‌ها در ۳ روز گذشته پیام دادند که به دنبال آتش بس هستند ولی در عمل فقط از کشتار جمعی و نسل کشی در غزه حمایت کردند، گفت: امیدواریم آمریکا هر چه زودتر سیاست خودش را تغییر دهد و از طرف اشغالگر حمایت نکند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۵ آبان ماه در اظهاراتی در واکنش به پوشیدن جلیقه ضد گلوله توسط آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در سفرش به عراق اظهار داشت: این واقعیت نقش آمریکاست.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا یکشنبه شب به بغداد سفر و در این سفر جلیقه ضد گلوله بر تن داشت و به دیدار نخست‌وزیر عراق رفت و شبانه هم بغداد را ترک کرد. او پس از دیدار با محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق مدعی شد: «خواستار هیچگونه رویارویی با ایران نبوده، اما تمامی اقدامات برای حمایت از نیروها و شهروندانمان را اتخاذ خواهیم کرد».

در همین خصوص حسین امیرعبداللهیان یادآور شد: متاسفانه در ۳ روز گذشته از طرفی آمریکایی‌ها به ما پیام دادند که ما به دنبال ‌آتش‌بس هستیم و اقداماتی را انجام دادند، اما در عمل فقط از کشتار جمعی و نسل کشی در غزه حمایت کردند.

وزیر خارجه بیان کرد: امیدواریم آمریکا هر چه زودتر سیاست خودش را تغییر دهد و از طرف اشغالگر حمایت نکند.

به گزارش فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره سفر بلینکن به بغداد عنوان کرد: اگر دولت آمریکا رفتار درستی با ملت‌های منطقه داشت، وزیر خارجه این کشور مجبور نبود که بر کت خود جلیقه ضد گلوله ببندد و وارد بغداد شده و از آنجا خارج شود. رئیس جمهور آمریکا مجبور نبود شب هنگام و با چراغ‌های خاموش هواپیما وارد فرودگاه نظامی در منطقه و شبانه خارج شود. 

امروز در نشست هفتگی کنعانی با خبرنگاران نیز خبرنگاری از وی پرسید که آیا نخست‌وزیر عراق که امروز به تهران آمد حامل پیامی از آمریکایی‌ها و بلینکن برای ایران بوده؟ که وی پاسخ داد: این سفر در حال انجام است و در جریان موضوعات مطرح شده در جلسه نیستم. موضوع تحولات غزه یکی از موضوعات اصلی در نشست نخست‌وزیر عراق با مقامات عالی ایران خواهد بود. اینکه حامل پیامی است تا این لحظه در جریان این موضوع قرار ندارم.

حسین امیرعبداللهیان اول آبان ماه نیز در نشستی خبری در جمع خبرنگاران به حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که آمریکا تمام قد در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته و مدیریت جنگ علیه فلسطین در اختیار نظامیان و دستگاه امنیتی آمریکاست و از حداقل ۲ پیام آمریکا در این مدت به ایران خبر داد. وی در این باره بیان کرد: آمریکایی‌ها مرتبا به همه طرف‌ها پیام می‌دهند. البته به ایران حداقل دو بار پیام داده‌اند این پیام شامل دو محور اساسی است. محور اول اینکه ما مایل به گسترش جنگ نیستیم و محور دوم اینکه از ایران می‌خواهیم خویشتنداری کند حتی در برخی از پیام‌ها تأکید بر این دارند که ایران به خویشتنداری دیگر کشورها و طرف‌ها و کنشگران توصیه کند. این در حالی است که اگر آمریکا که ادعا می‌کند ما به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستیم، اما آمریکا در دو هفته اخیر ثابت کرده با ارسال ده‌ها و هزاران محموله سلاح و حمایت تمام عیار از رژیم صهیونیستی در حال تشدید شدت دامنه نبرد در غزه و کرانه و بر روی زنان و کودکان و غیرنظامیان در فلسطین است.

وی همچنین در سفرش به نیویورک و در گفت‌وگویی با روزنامه نیویورک تایمز در پاسخ به این سؤال که «پیامی که شما برای آمریکا داشتید در پاسخ به آن پیام‌هایی که گفتید آمریکا به ایران می‌دهد، چه بوده است؟» اظهار داشت:  آمریکایی‌ها به طور مشخص در پیامشان می‌خواهند به ما اطمینان بدهند که به دنبال توسعه‌ جنگ نیستند. وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش خبرنگار نیویورک تایمز که «شما به آمریکا چه پیامی دادید در پاسخ به آن پیام؟» اظهار داشت: می‌خواهم تأکید کنم ما هم واقعا دنبال توسعه‌ جنگ نبوده و نیستیم. ولی به طرف آمریکایی به صراحت گفتیم که وقتی شما به طور تمام عیار در کنار رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرید، آن هم در شرایط جنگ و قتل عام مردم، در موقعیتی نیستید که به دیگران توصیه کنید که خویشتنداری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین به آمریکایی‌ها توصیه کرده بود که به جای این که پیام بفرستند به کشورهای مختلف و بگویند «خویشتنداری کنید»، دست از حمایت‌های کورکورانه از رژیم صهیونیستی بردارند و مانع قتل زنان و کودکان در غزه شوند.

Views: 1