معرفی بقعه متبرکه شاهزاده محمد عابد علیه السلام شهرستان اراک
معرفی بقعه متبرکه شاهزاده محمد عابد علیه السلام شهرستان اراک
مرقد شاهزاده محمد عابد علیه السلام یکی از بناهای مذهبی و مهم شهرستان اراک است که در۱۲ کیلومتری شمال شهر اراک و در مجاورت روستای مشهدمیقان واقع شده‌است. این امامزاده، مرقد شاهزاده محمدعابد علیه السلام فرزند حضرت امام موسی کاظم علیه السلام و از بناهای دوره صفویه است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز ،حضرت محمد عابد علیه السلام فرزند موسی کاظم علیه السلام هفتمین امام شیعیان می‌باشد که از مادری به نام ام احمد متولد شده است که بدین ترتیب می‌توان وی را برادر تنی حمزه بن موسی و احمد بن موسی دانست.

به نقل از مورخان، در زمان حیات حضرت امام موسی کاظم علیه السلام، محمد عابد علیه السلام ساکن شهر مدینه بوده است. بعد از وفات پدر «۱۸۳ (قمری)»و انتصاب علی بن موسی رضا علیه السلام به عنوان ولیعهد مامون عباسی، وی قصد سفر به مشهد و دیدار برادر خود را می‌نماید که در میانه راه، در مکان کنونی مرقد ایشان، فوت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز ، تاریخ درگذشت وی به طور دقیق نقل نشده است ولی مورخان شیعه، اوایل سده سوم هجری قمری را پاسخ این سوالات عنوان کرده‌اند.

در خصوص نحوه مرگ وی اختلاف نظر وجود دارد. برخی مورخان شیعه، عارض شدن تب شدید و مرگ طبیعی را عنوان کرده‌اند و برخی نیز حمله نظامیان عباسی به کاروان همراه وی و پناه گرفتن وی در خانه شخصی به نام عبدالله خطیب که از خوانین منطقه و دوستدار امامان شیعه بوده را نقل می‌کنند. جاسوسان والی منطقه محل اختفای وی را به والی که «اسکندر» نام داشته است، گزارش می‌کنند و خانه مورد محاصره قرار می‌گیرد. در نبردی که بین محمد عابد و سربازان انجام می‌گیرد، امام‌زاده محمد عابد علیه السلام کشته می‌شود و توسط وابستگان عبدالله خطیب در مکان امروزی به خاک سپرده می‌شود.

Visits: 6