۹ویژگی مهم رفتاری آدم های باهوش و زرنگ
۹ویژگی مهم رفتاری آدم های باهوش و زرنگ
هوش یکی از ویژگی‌های اساسی انسان‌هاست که ارتباط و تأثیر قوی در زندگی و عملکرد آنها دارد. در این مقاله، ویژگی‌های افراد با هوش بررسی می‌شود و نقش آنها در موفقیت و عملکرد متمایز افراد بررسی می‌شود.

معمولا کسی را که در یادگیری سریع مسائل مختلف توانایی داشته باشد، همیشه در امتحانات نمرات خوبی بگیرد و اطلاعات زیادی داشته باشد، باهوش تلقی می‌کنیم. افراد بسیار باهوش، خلاق و منطقی هستند و به‌خوبی می‌توانند مسائل و مشکلات را حل کنند. امروز در این مقاله از دیجی‌کالا مگ تصمیم داریم به بررسی ویژگی‌های افراد فوق‌العاده باهوش بپردازیم. اگر این ویژگی‌ها در فردی وجود داشته باشد، می‌توانیم او را فردی بسیار باهوش بدانیم. برای آشنایی بیشتر با این ویژگی‌ها، در ادامه با ما همراه باشید.

هوش چیست ؟

هوش مجموعه ای از استعدادها است که حافظه، دقت، تمرکز، یادگیری، درک، سرعت پردازش و استدلال در آن دخیل هستند. در واقع هوش، فرآیندی ذهنی و دربرگیرنده‌ی ظرفیت منطقی، درک خودآگاهی، یادگیری، مهارت حل مسئله، برنامه‌ریزی، خلاقیت، دانش فردی، زبان و… است. هوش، توانایی یادگیری از تجربه‌ها، تفکر انتزاعی و برخورد کارآمد با محیط و افراد پیرامون خود است.

هوش در همه‌ مردم یکسان و به یک اندازه نیست و تفاوت‌های فردی در این زمینه بسیار برجسته است. چیزهای گوناگونی مانند عوامل فیزیولوژیکی، وراثت، یادگیری، شرایط خانوادگی، شرایط محیطی – اجتماعی و عوامل فردی در میزان هوش نقش دارند.

نگاهی انتقادی به کلمه باهوش!!

همان‌طور که در ابتدا ذکر کردم مسئله هوش کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که در مکالمات روزمره دیده می‌شود. اولین نکته‌ای که ما قبل از تقسیم انسان‌ها به باهوش و کم‌هوش باید در نظر داشته باشیم این است که اصلاً هوش چیست؟ آیا تعریف ما از هوش جنبه کوچکی از فرد را می‌سنجد و جنبه‌های دیگری از او را نادیده می‌گیرد؟!

پس از پاسخ به این سؤال باید به این موضوع دقت کنیم که زمانی که از کلمه «باهوش» برای توصیف کسی استفاده می‌کنیم، در واقع در حال نادیده گرفتن جنبه‌های گسترده‌ترِ هوش‌ در عده دیگری هستیم.

عمده چیزی که ما به عنوان هوش می‌شناسیم توانایی‌های کلامی و ریاضی و نمرات درس‌های مدرسه هستند. بااین‌حال هوش خیلی گسترده‌تر از این است و افراد ممکن است در زمینه‌های دیگری هوش زیادی داشته باشند. در واقع نکته اصلی که ما باید به آن توجه کنیم این است که نباید اجازه دهیم که یک تعریف از هوش، به عینک فیلتر اطلاعات تبدیل شود. چرا که این عینک باعث می‌شود هوش بسیاری از انسان‌ها نادیده گرفته شود و مدام توسط اجتماع تحت فشار قرار گیرند.

نه ویژگی  افراد باهوش و زرنگ:

تصمیمات هوشمندانه می گیرند:

افراد باهوش می دانند که هر تصمیمی عواقب مخصوص به خود را دارد. آنان می دانند که هر اقدام آن ها در هر زمانی باید آن ها را به نتیجه کارهایشان برساند و یا به عبارتی چند عمل هوشمندانه شما را تبدیل به توانمند مطلق نمی کند بلکه تداوم تصمیم های هوشمندانه و درست است که زندگی شما را دگرگون می کند. این تصمیمات نیازمند دقت و تمرکز می باشد.

از اشتباهات خود درس می گیرند:

ما در زندگی از اولین روزها تا اواخر عمر همه چیز را با آزمون و خطا می آموزیم. درس گرفتن از اشتباهاتی که ما در این راه مرتکب می شویم از ما فرد بهتری می سازد. افراد باهوش، صادقانه با کارهای اشتباه خود برخورد می کنند و آن را قضاوت می کنند. زیرا در غیر این صورت در آینده نمی توانید بهتر عمل کنید.

شب‌زنده‌دارند:

تحقیقات نشان داده است افرادی که شب‌ها تا دیروقت بیدار می‌مانند و به کارهایشان می‌رسند و در واقع شب‌ها بیشترین میزان کار مفید را دارند، در مقایسه با افراد سحرخیز آی‌کیوی بالاتری دارند.

البته باید گفت که فقط بیدار ماندن تا نیمه‌های شب شما را آدم باهوشی نمی‌کند! این افراد برایشان راحت‌تر است که شب‌ها بیدار بمانند و مشغول وبگردی، مطالعه و یادگیری مطالب جدید باشند. چون این یادگیری‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که همه خواب هستند، دانش و مهارت‌هایشان معمولا دیگران را غافل‌گیر می‌کند.

زیرک هستند:

هوش انسان ها تکاملی می باشد (بی دلیل قسمت گسترده ای از نوقشر مغز درگیر نمی شود) و به همین خاطر انسان های هوشمند سازگاری بیشتری با محیط اطراف دارند و با خلاقیت زیاد خود از محیط خود برای رسیدن به هدف دلخواه، بهره می گیرند.

افراد باهوش به دلیل داشتن توانایی های شناختی و ذهنی بالا، دارای زیرکی بالایی هستند. آنها قادر به تفکر سریع و دقیق هستند و به راحتی مسائل را حل می کنند. همچنین، دارای توانایی های خوبی در تشخیص الگوها و روابط بین اطلاعات هستند که به آنها در تحلیل و پردازش اطلاعات کمک می کند. این ویژگی به آنها در برقراری ارتباطات اجتماعی نیز کمک می کند، زیرا آنها قادر به تشخیص نیازهای دیگران و پاسخگویی به آنها هستند.

ساکت‌اند:

از جمله ویژگی افراد باهوش ساکت بودن آنهاست. همه فکر می‌کنند آدم‌های ساکت درون‌گرا هستند و به لحاظ روابط اجتماعی ضعیف عمل می‌کنند. این مسئله همیشه صحیح نیست.

نمی‌توان گفت که همه آدم‌های ساکت باهوش‌اند، اما افراد باهوش سعی می‌کنند اگر موقعیتش فراهم باشد گوشه‌ای ساکت بنشینند. این افراد به حرف‌هایی که زده شده گوش می‌دهند، فکر می‌کنند و خود را برای پاسخ آماده می‌کنند و همیشه سکوت را به گفت‌وگوهای بی‌هدف ترجیح می‌دهند.

برای کامل‌شدن تلاش می‌کنند:

هوش فراوان را نمی‌توان از ظاهر فرد یا صرفا صحبت‌هایش دریافت، بلکه می‌توان آن را در این جست که افراد باهوش چگونه با خود رفتار می‌کنند. افراد باهوش همیشه دنبال تکامل هستند، به همین دلیل هر بار با آنها ملاقات می‌کنید متوجه تغییرات و پیشرفت‌های‌ کوچک آنها می‌شوید.

این ذهنیت کمال‌گرا در تمام جنبه‌های زندگی افراد باهوش خود را نشان می‌دهد، در ظاهرشان که سعی می‌کنند همیشه در بهترین حالت خود باشند و تلاش برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشند یا اینکه ساعت‌ها تمرین می‌کنند تا بهتر دارت پرتاب کنند!

از خود انتقاد می‌کنند:

افراد باهوش از خودشان انتقاد می‌کنند! همه ما همه‌جا افرادی خودشیفته را می‌بینیم که مرتب دروغ می‌گویند چقدر خوب هستند. با این وضع اگر فردی را ببینیم که انتقادپذیر است و مرتب خودش را نقد می‌کند، نفس راحتی می‌کشیم. همین‌که فردی به دنبال فخرفروشی و تحت‌تأثیر قراردادن دیگران نیست و پیوسته دنبال عیب‌های خود و اصلاح آنهاست، هوش او را نشان می‌دهد.

دوست دارند مطلع باشند:

افراد باهوش همیشه از تازه‌ترین خبرها در زمینه‌های مختلف آگاه‌اند و همیشه در پی افزایش ذره به ذره آن هستند. اخبار داخلی و خارجی را دنبال می‌کنند و می‌کوشند یاد بگیرند برای بهبود مسائلی که مستقیم به زندگی‌شان مربوط است چه قدمی بردارند.

هدف همیشگی این افراد یادگیری چیزهای جدید، جمع کردن اطلاعات و افزایش مهارت‌هایشان است. آنها هیچ‌وقت بیکار نمی‌نشینند و همیشه کاری برای مشغول‌کردن خود پیدا می‌کنند.

تصور نمی‌کنند که خیلی باهوش‌اند:

افرادی که هوش و شایستگی کمی دارند معمولا در بیان توانایی‌های خود مبالغه می‌کنند، در حالی که افراد باهوش توانایی‌های خود را دست‌کم می‌گیرند. دلیلش این است که شما هرچقدر باهوش باشید، متوجه می‌شوید فاصله شما با کمال چقدر است و هیچ‌گاه از سطح رشد و پیشرفت خود احساس رضایت نمی‌کنید.

این امر ممکن است به دلیل تفاوت در نحوه بیان و تفکر باشد. برخی افراد با هوش ممکن است به طور طبیعی و روان تصورات و ایده‌های خود را بیان کنند، در حالی که دیگران نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارند تا این اطلاعات را فهمیده و درک کنند. همچنین، شاید این افراد با هوش نتوانسته باشند مطالب خود را به طور مناسب و قابل فهم برای دیگران توضیح دهند.

هوش واقعی هیچ‌گاه کاملا از دید دیگران دور نمی‌ماند. این‌طور نیست که افراد باهوش مدام در حال معمولی جلوه‌دادن خود باشند، آنها فقط هوش خود را به رخ دیگران نمی‌کشند و با آن خودنمایی نمی‌کنند. 


در پایان

ویژگی باهوش بودن در افراد، به معنای داشتن توانایی های شناختی و ذهنی بالاست که به آنها در تحلیل و پردازش اطلاعات و حل مسائل کمک می کند. این ویژگی، نه تنها به افراد در زندگی شخصی و حرفه ای کمک می کند، بلکه به جامعه و کشور نیز سود می بخشد.

افراد باهوش، دارای توانایی های شناختی بالایی هستند که به آنها در مطالعه، یادگیری و تفکر پویا کمک می کند. آنها قادر به تحلیل و پردازش اطلاعات به صورت منطقی و سریع هستند و به راحتی مسائل را حل می کنند. همچنین، این ویژگی به آنها در ارتباط با دیگران و تعاملات اجتماعی نیز کمک می کند.

افراد باهوش، دارای خلاقیت و نوآوری بالایی هستند که به آنها در پیدا کردن راه حل های جدید و بهبود فرآیندها کمک می کند. آنها قادر به ارائه راه حل های نوین و خلاقانه هستند که به شرکت ها و سازمان ها در بهبود عملکردشان کمک می کند.

Visits: 75

  • نویسنده : زینب اندجی گرمارودی