۶۰۰ بقعه متبرکه متبرکه در سراسر کشور میزبان برنامه های دهه فجر هستند
۶۰۰ بقعه متبرکه متبرکه در سراسر کشور میزبان برنامه های دهه فجر هستند
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از برگزاری برنامه‌های دهه فجر امسال با عنوان «جشن امید و اقتدار» در بیش از 600 آستان امامزاده و بقعه متبرکه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان اوقاف و امور خیریه، نشست خبری جشن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در آستان امامزادگان و بقاع متبرکه، امروز ۱۱ بهمن ماه با حضور حجت‌الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در محل این سازمان برگزار شد.
حجت‌الاسلام عادل در این نشست با بیان اینکه عنوان برنامه‌های امسال جشن «امید و اقتدار» خواهد بود، توضیح داد: امروز جایگاه ایران در سطح بین‌الملل با امنیت پایدار گره خورده و ما یکی از کشورهای تصمیم گیرنده هستیم و این دستاورد حاصل تلاش مجاهدان و مرهون ایستادگی ایثارگران و خون شهداست. در همین راستا باید تلاش کنیم مردم به انقلاب دلگرم باشند و پرشور پای صندوق‌های رای حاضر شوند.
وی اظهار کرد: امید داریم اگر مشکلی وجود دارد با همت همین جوانان، مشکلات رفع خواهد شد و ان‌شاءلله به قله نهایی به تعبیر رهبر نعظم انقلاب اسلامی خواهیم رسید.
حجت الاسلام عادل با اشاره به برنامه‌های دهه فجر امسال در سطح بقاع متبرکه عنوان کرد: این برنامه ها شامل برافراشته شدن پرجم جمهوری اسلامی ایران در بقاع متبرکه و پخش آواهای ماندگار و خاطره انگیز است. غبارروبی و عطر افشانی قبورمطهر شهدا نیز همزمان با ۱۲ بهمن انجام می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امورخیریه با تاکید بر اینکه برنامه‌های گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب در بیش از ۶۰۰ بقعه متبرکه برگزار خواهد شد، افزود: دعوت از چهره‌های شاخص و پاسخ به شبهات درباره اهداف انقلاب و اعزام مبلغ را در دستور کار داریم، از این رو ۱۶۸ نفر از قم اعزام خواهند شد و برای۳۷۰ مبلغ استانی برنامه آموزشی و هماهنگی تدارک دیده شده که فعالیت آنها چند رسانه‌ای بوسیله ابزار نوین خواهد بود.
وی ادامه داد: برگزاری مانور سلامت در ۲۲۰ بقعه در طول دهه فجر از دیگر برنامه‌هاست، بحث ویزیت رایگاه در اکثر امامزاده‌ها و مناطق کم برخوردار پیش بینی شده است.(گرفتن آزمایش و فشار سنجی و یونیت دندان پزشکی را در مانور خواهیم داشت)، «شمیم خدمت» را خواهیم داشت آنهم در قالب نمایشگاه تا مردم از این طرح آگاه شوند، نمایشگاه عرضه محصولات شمیم خدمت که مخاطبان آن بانوان خانه دار هستند خواهد بود ، دراین مسیر ۷۳ بقعه برای فروش محصولات در نظر گرفتیم.
حجت الاسلام عادل خاطر نشان کرد: دهه فجر با «قرار دوازدهم» آغاز می‌شود که یازدهمین قرار خواهد بود، اهدای جهیزیه را در ۱۵۴ بقعه خواهیم داشت و یازده هزار و هفتاد بسته معیشتی به خانواده‌های نیازمند اهدا می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف گفت: ۲۱۷ هزار بسته معیشتی تاکنون اهدا شده، بخشی توسط موقوفات وبخشی توسط خیرین تهیه شده است.
وی افزود: ۲۲ هزار و ۹۱۴ بسته مهر تحصیلی اهدا شده و در کنار برنامه اربعین، بحث زائرانی که توان اعزام نداشتند را داشتیم که برنامه اعزام بیش از دو هزار نفر فراهم شد. اهدای چادر و ملزومات حجاب را داشتیم و در یکی از برنامه‌های دیگر، ۱۴ هزار و ۲۳۰ جلد کتاب به همراه بسته معیشتی به خانواده ها اهدا شد.
به گفته حجت الاسلام عادل، محافل انس باقرآن را به مناسبت دهه فجر خواهیم داشت، برخی از محافل با حضور قاریان سایر کشورها برگزار خواهد شد. نمایشگاه خیمه های انقلاب در صد بقعه برگزار خواهد شد، همچنین غرفه روایتگری عفاف و حجاب و مشاوره خانواده پیش بینی شده که در پنجاه بقعه متبرکه برپا شود.
وی به عید مبعث اشاره کرد و ادامه داد: جشن مبعث‌ در ۶۳۰ بقعه برگزار خواهد شد، نشست بصیرتی و تحلیل گام دوم در ۱۱۰ بقعه برپا می شود. غباروبی مردمی در این ایام در سی بقعه و در واقع هراستان در یک بقعه شاخص در این ایام برگزار خواهد شد و در ادامه کاروانهای شادی در محلات به اجرای برنامه می‌پردازند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: سومین سالی است که در دهه فجر اعزام مبلغ داریم که البته به شکل تخصصی است تا به شبهات عرصه انقلاب پاسخ دهند.
وی به فعالیت‌های سازمان اوقاف اشاره کرد و ابراز داشت: در حوزه عمرانی تعداد پروژه‌های بقاع متبرکه از ابتدای سال ۷۳۵ بقعه دارای پروژه عمرانی بودند، که زیر بنا ۴۵۴ هزار و ۹۰۰ متر مربع بوده و اعتبار سه هزار ۴۷۲ میلیار ریال بوده است که در راستای تکمیل و تعمیر نگهداری و طرح‌های جامع این هزینه‌ها انجام شده، تعداد موقوفات ۳۰۲ پروژه بازسازی و تعمیر و نگهداری بوده و در بحث احداث ۲۴۳ پروژه بوده است.
حجت الاسلام عادل تاکید کرد: در سازمان اوقاف کمیسیونی به نام کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری داریم، که در آن از ابتدای سال ۹۸۵ طرح ملی مطرح شده و ۷۶۵ مصوبه داشته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: حجم ریالی طرح‌های بررسی شده بدون ارزش زمین ۱۳۸ هزار میلیون ریال است. سازمان اوقاف فعالیت‌های زیادی انجام می دهد از این رو در بخش مسکن و‌دامپروری ، انرژی پایدار و سلامت در حال فعالیت است. 
وی از مشارکت اوقاف در طرح ملی مسکن خبر داد و گفت: در راستای توصیه مقام معظم رهبری برای جهت‌گیری سرمایه‌گذاری‌ها اوقاف در بخش‌های مسکن، دام، پرورش ماهی، تجهیزات پزشکی، اقتصاد دریا پایه و… ورود کرده که در نهضت ملی مسکن در چهار استان با دولت همکاری می‌کنیم که جمعاً بیش از هزار هکتار در دست احداث واحد مسکونی است.

Views: 2