۱۲ روش قدردانی از دیگران
۱۲ روش قدردانی از دیگران
سپاسگزاری ابزاری مهم برای بقا و ادامه مسیر زندگی بشر است و فواید آن روی تمام جنبه های زندگی بشر همچون سلامت روح و روان، شخصیت، فرهنگ و اجتماع، تندرستی و سلامت کلی جامعه انکارناپذیر است و به طور کلی فرد را به سمت شاد بودن سوق می دهد.

تاثیر و اهمیت قدردانی از دیگران در زندگی

زمانی‌که دیگران از ما قدردانی و تشکر می‌کنند، انرژی ما برای انجام کارها چندین برابر شده و در نتیجه با حال بهتری کارها را انجام می‌دهیم. چون می‌دانیم دیگران قدردان زحمات و کارهای ما هستند و ارزش کار ما را می‌دانند. حتی اگر انجام آن زمان و انرژی زیادی از ما بگیرد، باز هم با اشتیاق به انجام آن می‌پردازیم.

تاثیر و فواید قدردانی کردن از دیگران در زندگی بسیار زیاد است. برای مثال قدردانی از همسر نه تنها باعث ایجاد فضای عاطفی و مثبت بین شما و همسرتان می‌‍شود، بلکه فرزندان‌تان نیز می‌آموزند که باید از دیگران در قبال کارهایی که انجام می‌دهند، قدردان باشند.

روش های نشان دادن قدردانی از دیگران

تصور کنید به اعجاز کلمه متشکرم پی بردید اما آیا فقط همین کلمه را گفتن به تنهایی کارساز است و کافی است؟ در ادامه روش های نشان دادن قدردانی و سپاسگزاری از اطرافیان به طور کامل آورده شده است:

۱-توجه و همدلی برای سپاسگزاری از اطرافیان

هنگامی که آنها صحبت می کنند یا چیزی را با شما به اشتراک می گذارند گوش دهید و توجه کنید. اعتبار سنجی است دکتر هالی شیف، روانشناس بالینی دارای مجوز می گوید حتی می توانید از جزئیاتی که آنها به اشتراک گذاشته اند استفاده کنید تا فرصت دیگری برای نشان دادن قدردانی خود پیدا کنید. بدین معنا که از جملات خودشان برای خوب صحبت کردن استفاده کنید مثلا قسمتی از صحبت مخاطبتان را به او بازخورد بدهید طوری که او مطمئن شود شما به حرف های او با گوش جان گوش می داده اید.

لیزا هاچیسون مشاور بهداشت روان می‌گوید: اگر اطرافیان شما روز سختی را سپری می‌کنند فضایی را برای آن‌ها نگه دارید تا احساسات خود را تخلیه کنند. گوش دادن بدون قضاوت نشان دهنده قدردانی شما از شخصیت دیگران است.

۲-معتمد بودن برای سپاسگزاری از اطرافیان

به موقع حاضر شوید به قول هایتان وفا کنید و کاری را که می گویید انجام دهید. کاری نکنید که آن‌ها احساس بی‌قدردانی یا بی‌اعتنایی کنند. دکتر شیف توضیح می دهد که نشان دهید که قدردان وقت آنها و این واقعیت است که آنها می خواهند با شما وقت بگذرانند.

همه ما این جمله را شنیده ایم مبادا آن را عملی کنیم. کار خوبی انجام دهید تا به شریک یا اعضای خانواده خود نشان دهید که از آنها قدردانی می کنید. قهوه مورد علاقه شان را برایشان بیاورید. غذای مورد علاقه آنها را بپزند. لباس‌ها را بشویید و به آنها بگویید که چرا این کار را انجام داده‌اید. “من غذای مورد علاقه شما را درست کردم زیرا بسیار سپاسگزارم که دیروز خانه را تمیز کردید.”

۳-گذشت های کوچک

گذشت های این نشان می دهد که شما آنقدر از شخص قدردانی می کنید که نیازها و خواسته های او را بر خواسته های خود ترجیح می دهید. این نه تنها نشان دهنده قدردانی، بلکه از خودگذشتگی و عشق نیز هست. اگر همسرتان امروز صبح کار خوبی برای شما انجام داده است و می خواهید بعداً قدردانی کنید، در دسترس باشید. تمام توجه خود را به آنها معطوف کنید، در چشمان آنها نگاه کنید و لبخند بزنید و وقتی دیدند که شما متفاوت رفتار می کنید، به آنها بگویید. “من خیلی خوشحالم که امروز صبح ظرف ها را شستید بسیار قدردانی می کنم.

آنها را به خاطر شخصیتی که هستند، صفات شخصیتی مثبت و چیزهایی که در آنها موفق بوده اند تحسین کنید. دکتر شیف بیان می کند که این به آنها اجازه می دهد بدانند که شما از آنها قدردانی می کنید، اما همچنین به دستاوردهای آنها توجه می کنید و برای آنها ارزش قائل هستید.

۴-روش های قدردانی از دیگران | انجام دادن کار و آگاه بودن

وقتی مردم کارهایی را برای ما انجام می دهند احساس بسیار خوبی دارد، بهترین راه برای اینکه به کسی نشان دهیم چقدر از آنها قدردانی می کنید این است که این کار را برای او نیز انجام دهید. هر موقعیتی منحصربه‌فرد است، اما اگر شوهرتان ظرف‌ها را شسته و می‌دانید که او از تا کردن لباس‌ها بدش می‌آید، با انجام کارهایش از او قدردانی کنید و به او اطلاع دهید. “از اینکه ظرف ها را  شستید متشکرم، تصمیم گرفتم لباس ها را برای شما تا کنم زیرا بسیار قدردانی می کنم که شما ظرف ها را برای من شستید.”

یکی از اصول در تحلیل رفتاری کاربردی این است که وقتی می خواهید رفتاری را افزایش دهید، به عبارت دیگر، زمانی که می خواهید آن رفتار دوباره اتفاق بیفتد، آن رفتار نیاز به تقویت یا پاداش دارد. وقتی نسبت به اعمال دیگران قدردانی کنیم، احتمال اینکه آنها دوباره دست به چنین رفتاری بزنند، افزایش می یابد. کدام رفتار را می خواهید دوباره تکرار شود؟»

۵-قدردانی و حفظ زبان بدن و ساخت وسایل دستساز

نکته مهم در اینجا مشخص بودن است! گفتن یک «تشکر» در طول روز آسان است.توجه کردن به روش خاصی که به کسی کمک می‌کند، به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا احساس کنند که چه چیزی واقعاً به زندگی شما کمک می‌کند.

این مورد معجزه می کند! نشان دادن قدردانی در یک لحظه اتفاق می افتد. برای اطرافیانمان آسان است که آن را از دست بدهند یا حتی متوجه نشوند. وقت گذاشتن برای برقراری ارتباط چشمی به شما این امکان را می دهد که در آن لحظه قدردانی با هم باشید. اگر کاردستی می شناسید، یک وسیله دستساز می تواند نشان دهنده قدردانی شما باشد.

۶-سپاسگزاری از اطرافیان | در فعالیت موردعلاقه

شرکت در فعالیتی که دوست صمیمی، عضو خانواده یا شریک زندگی شما دوست دارد به آنها نشان می دهد که شما نیز به سرگرمی های آنها علاقه مند هستید و می خواهید زمانی را از روز خود صرف انجام کاری کنید که آنها را خوشحال کند. زندگی‌های پرمشغله، دریافت کمک برای مدیریت هر عامل استرس‌زای مداوم لذت بخش است. اگر راهی برای خرید یک قطعه کوچک از چیزی که شکسته است یا چیزی که زندگی را در خانه آسان‌تر می‌کند وجود دارد، آن را انتخاب کنید!

۷-روش های قدردانی از دیگران | تماس فیزیکی و ژست های کوچک

لمس فیزیکی به کسی می گوید که احساس می کند مورد قبول و مراقبت است.  تماس بدنی و نزدیکی حس شادی و رفاه را تقویت می‌کند و در طول تعامل ایجاد شفقت می‌کند. ایجاد احساسات پذیرش، شادی و شفقت می تواند به کسی نشان دهد که به او اهمیت می دهید.

حرکات کوچکی مانند باز کردن در، بوسیدن پیشانی و در آغوش گرفتن برای مدتی طولانی‌تر راه‌های کوچکی برای ایجاد احساس دوست‌داشتنی هستند. مردم گاهی اوقات به جای هدیه یا کلمات، از اعمال قدردانی می کنند، زیرا همانطور که ضرب المثل قدیمی می گوید، اعمال بلندتر از کلمات صحبت می کنند. این حرکات کوچک به کسی نشان می دهد که به او فکر می کنید و از او قدردانی می کنید.

۸-تشکر صمیمانه و یادداشت کلمات و ساخت آلبوم

به کسی بگویید که از او قدردانی می کنید یا کاری را که انجام داده اید خوب است اما وقتی بتوانید بیان کنید که چرا چیزی برای شما بسیار مهم است یا بازخورد خاصی در مورد اینکه چگونه طرف مقابل روی شما تأثیر گذاشته است ارتباط عمیق تری ایجاد می کند.

این کار را در جایی انجام دهید که آنها بتوانند هر روز ببینند. پیامک یا یک ایمیل سریع می‌تواند راه آسانی برای رفتن به اینجا به نظر برسد اما وقت گذاشتن برای نوشتن قدردانی در جایی که آنها بتوانند آن را گرامی بدارند می‌تواند راه درازی داشته باشد!

چیزی ایجاد کنید که برای آنها معنادار باشد. رابطه خود یا بخش هایی از زندگی آنها را که می دانید بیشتر به آن افتخار می کنند برجسته کنید. این را به عنوان هدیه ای برای قدردانی از آنها و رابطه خود با آنها ارائه دهید. این چیزی است که آنها می توانند برای همیشه آن را نگه دارند و زمانی که نیاز به لبخند دارند یا من را بردارند به آن مراجعه کنند.

۹-یافتن زبان عشق 

پنج زبان عشق وجود دارد: زمان با کیفیت اعمال خدمات، لمس فیزیکی، کلمات تایید و دریافت هدیه. دکتر حافظ می‌گوید دانستن زبان عشق شریک، خانواده یا دوستانتان می‌تواند به شما کمک کند بهترین راه برای ابراز عشق و قدردانی خود را تعیین کنید. برای مثال فقط به این دلیل که زبان عشق شما در حال دریافت هدایا است به این معنا نیست که زبان عشق شریک یا دوست شما یکسان است.

اگر متوجه شدید که زمان با کیفیت زبان عشق شریک زندگی شماست سفری را رزرو کنید که در آن بتوانید زمان طولانی را با هم بگذرانید زیرا این امر برای آنها طنین انداز خواهد شد و آنها از این ابراز قدردانی لذت بیشتری خواهند برد.

۱۰-روش های قدردانی از دیگران | سپاس گذاری به موقع و تمرین کردن آن

خودداری از ابراز قدردانی باعث می شود طرف مقابل احساس کند که شما احتمالاً این احساس را ندارید. دکتر گیل سالتز، دانشیار روانپزشکی در بیمارستان پرسبیتریان نیویورک دانشکده پزشکی ویل-کرنل و میزبان “چگونه می توانم می توانم” می گوید: تا زمانی که در نهایت این کار را انجام دهید، آنها ممکن است قبلاً دچار رنجشی شده باشند که بعداً رفع آن دشوار است. کمک؟”

این با توجه کردن و با شل شدن شروع می شود. به آنچه که همسرتان هر روز برای مراقبت از شما و خانواده‌تان انجام می‌دهد، توجه کنید و آن را یادداشت کنید شاید اول، فقط برای خودت نگه داشتن یک دفتر خاطرات سپاسگزاری که در پایان روز در آن نوشته شود، یک تمرین قدرتمند است. و سپس، اگر احساس شجاعت می کنید، می توانید آن را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید.

-سوپرایز کردن و جشن قدردانی و کمک در کارهای خانه

یکی از راه های سپاسگزاری از اطرافیان عنصر غافلگیری یک راه عالی برای نشان دادن قدردانی است. دکتر برنشتاین توضیح می‌دهد که چه برای یک شب قرار ملاقات برنامه‌ریزی کنید چه غذای مورد علاقه خود را به طور غیرمنتظره به دفتر بیاورید یا یک هدیه کوچک برای یکی از عزیزانتان بخرید غذاهای غیرمنتظره همیشه مورد توجه هستند.

همیشه دلایلی برای برگزاری مهمانی وجود دارد و یک جشن قدردانی می تواند ساده باشد. وقتی شوهرم ساعت‌های طولانی کار می‌کرد یک جشن قدردانی برای او برگزار کردیم. تابلوهایی درست کردیم، غذاهای مورد علاقه اش را پختیم و کارت هایی نوشتیم که به او می گفتیم چقدر قدردان زحمات او هستیم.

۱۲-همدلی، ابراز احساسات مثبت برای سپاسگزاری از اطرافیان

اگر از این شخص قدردانی می‌کنید احتمالاً به هر طریقی در کنار شما بوده‌اند. با رفتار متقابل به آنها نشان دهید که چگونه از آنها قدردانی می کنید و از نظر احساسی و جسمی در کنار آنها باشید. مارتر توضیح می دهد که برای نگاه کردن مستقیم به چشمان آنها و بیان احساسات آنها وقت بگذارید. اینها عبارتند از: «از همه کارهایی که برای من انجام می‌دهید متشکرم و از همه راه‌هایی که به زندگی من ارزش می‌افزایید» یا «من متوجه مطالب زیر در مورد شما هستم و واقعاً از آن تشکر می‌کنم…»

در آخر

تاثیرقدردانی این است که باعث ترویج متقابل در یک جامعه می‌شود و می‌تواند زنجیره‌ای از قدردانی را آغاز کند، که فراتر از یک رابطه دوتایی به شبکه بزرگ‌تری از مردم گسترش یابد، اینگونه ما مهربانی را منتقل می‌کنیم. روابط بر اساس عشق، اعتماد، احترام، بخشش و قدردانی متقابل ساخته می‌شوند.

حتی با وجود همه شواهدی که از تاثیر قدردانی حمایت می‌کنند، نمی‌توانیم از پیچیدگی آن غافل شویم. پرورش عمدی افکار، احساسات و رفتارهای مثبت حتی در میان سختی‌ها، چالش‌ها و خستگی‌ها برای ما خوب است و در عین حال انجام آن می‌تواند واقعاً دشوار باشد. بعضی روزها ممکن است به نظر غیرممکن باشد که نگرش شکرگزاری داشته باشید.

Visits: 1