وقف در خدمت تولید علم قرار گرفته است/ جریان علم باید ما را از تحریم خارج کند
وقف در خدمت تولید علم قرار گرفته است/ جریان علم باید ما را از تحریم خارج کند
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در همایش ملی دانش‌آموزی پنجاه و هشتمین جایزه بنیاد البرز با تأکید بر اینکه وقف در خدمت تولید علم قرار گرفته است، گفت: علم سرچشمه قدرت است، اگر می‌خواهیم در دنیا و آخرت قوی باشیم باید به علم و تربیت عالم رجوع کنیم. جریان علم باید ما را از تحریم خارج کند.

به گزارش  پایگاه خبری شباویز به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه همایش ملی دانش‌آموزی پنجاه و هشتمین سال اهدای جایزه بنیاد البرز با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی، نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد حاج‌ علی‌اکبری نماینده ولی‌فقیه در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان صبح امروز به‌صورت ویدئوکنفرانس و ارتباط تصویری هم‌زمان در تهران و ۲۰ مرکز استان برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخشی از این همایش طی سخنانی با بیان اینکه علم از جنس نور است، گفت: در احادیث آمده است: «أَلْعِلْمُ نُورٌ یقْذِفُهُ اللّه فِی قَلْبِ مَنْ یشآء»؛ علم نوری است که خدا در قلب هر که بخواهد قرار می‌دهد. درعین‌حال کسی که هستی را درک می‌کند و بیناست باآنکه که درکی از آن ندارد برابر نیست؛ «قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الْأَعْمى‌ وَ الْبَصِیرُ».

وی ادامه داد: علم سرچشمه تقوا و ترس از خداست و ترس به خشیت خدا مربوط است؛ «تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ». علم سرچشمه زهد است، زاهد کسی است که دنیاطلب نباشد. حیات دنیا چیزی جز متاع دنیوی نیست و کسی که دنیاطلبی می‌کند از علم بهره زیادی نبرده است. 

خاموشی علم  را سرچشمه ایمان  برشمرد و یادآور شد: انسان‌های عالم مؤمن‌اند و انسان‌های جاهل ایمان ندارند. علم سرچشمه قدرت نیز هست، اگر می‌خواهیم در دنیا و آخرت قوی باشیم باید عالم باشیم؛ «عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَى». علم همچنین سرچشمه صبر و شکیبایی و پیشرفت‌های مادی است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  اضافه کرد: در این مسیر باید مراقب تلف شدن زمان و عمرمان باشیم. اکنون‌که همه‌چیز به‌واسطه شیوع بیماری مجازی شده است، ازجمله کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز آموزشی و … خوب است از این فرصت برای جهش جریان دانش استفاده کنیم. 

خاموشی تصریح کرد:کاری که عالم انجام می‌دهد، جست‌وجو‌ کردن و یافتن خیرات و برکات و راه‌های تکامل است و کار دانشمند، تفکر و تعقل است. ما باید از روخوانی در علم فاصله بگیریم و به تولید روی بیاوریم. آینده از آن شما نوجوانان و جوانان است.

وی تأکید کرد: در سازمان اوقاف از سال‌ها قبل این سیاست مدنظر بوده که وقف در خدمت تولید علم قرار گیرد. کارهای زیادی انجام شده، همکاری‌های بسیاری صورت گرفته وز جوایز این همایش هم همه‌ساله افزایش پیدا کرده است. امیدواریم روزی فرا رسد که سرآمد جوایز علمی کشور جایزه بنیاد البرز باشد.

وی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به وقف علمی ، اظهار کرد: پیش‌ازاین شاهد وقف علمی تجهیزات پزشکی بودیم که منجر به تولیداتی در حوزه پزشکی و ساخت ایمپلنت‌های استخوانی و پروتز‌های مفاصل شد که کیفیت آن‌ها در حد نمونه‌های خارجی است. در آینده‌ای نزدیک نیز اصلی‌ترین فاز کارخانه در این حیطه احداث می‌شود که کارخانه‌ای بزرگ درزمینهٔ ساخت تجهیزات پزشکی در جمهوری اسلامی خواهد بود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مقام معظم رهبری تأکید کردند جریان علم باید ما را از تحریم خارج کند، گفت: باید به سمت بومی‌سازی دانش حرکت کنیم. در پتنت‌های رده‌های چهارم و پنجم اوقاف می‌تواند حمایت و همکاری داشته باشد. همان‌گونه که اخیراً در تولید جنین گاوی که جهاد دانشگاهی کار بسیار مفخم و عالمانه‌ای انجام داده، ما نیز همکاری‌هایی با آن‌ها داشته‌ایم. فاز یک این کار آغاز شده و پروژه‌ای بسیار اقتصادی است و تحریم‌ها را دور می‌زند.

Visits: 0