هوش مصنوعی جدید وظایف پیچیده را در چند ساعت انجام می‌دهد
هوش مصنوعی جدید وظایف پیچیده را در چند ساعت انجام می‌دهد
انسان امروزی در آغاز عصر رباتیک همه‌منظوره قرار دارد و شرکت تویوتا با همکاری دانشگاه‌های ام آی تی و کلمبیا هوش مصنوعی قدرتمند تازه‌ای طراحی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، ده‌ها شرکت به این نتیجه رسیده‌اند که زمان سرمایه‌گذاری کلان بر روی ربات‌های انسان‌نما فرا رسیده است. این ربات‌ها می‌توانند به‌طور مستقل راه خود را در محیط‌های کاری موجود بپیمایند و وظایف را از کارگران انسانی تحویل بگیرند.

با این حال، در بسیاری از موارد ربات‌ها فعالیت‌هایی ساده انجام می‌دهند: آنها وسایل را برمی دارند، بالا می برند و زمین می‌گذارند. این اقدامات برای پرکردن انبارها، بارگیری و تخلیه کامیون ها و جابجایی اشیا در کارخانه ها عالی خواهد بود. اما ربات ها توانایی هایی بیش از این دارند.

برای گسترش این قابلیت‌ها، تا جایی که ربات‌ها بتوانند در هر مکان شغلی حضور یابند و شروع به انجام وظایف مختلف کنند، به روشی برای ارتقای سریع مهارت‌های آنها بر اساس دستورالعمل‌های مختلف نیاز است. تویوتا ادعا می‌کند با رویکرد یادگیری جدید دری را به روی مفهوم مدل‌های رفتاری بزرگ باز می‌کند و به پیشرفت عظیمی دست یافته است.

این رویکرد موسوم به سیاست انتشار مفهومی است که تویوتا با مشارکت دانشگاه های کلمبیا و ام آی تی ابداع کرده است. در حالی که جزئیات این طرح بسیار محرمانه هستند، ایده کلی آن این‌گونه توصیف شده است: «روشی جدید برای ارتقای رفتار ربات‌ها با افزایش توان نظارتی و دیداری و حرکتی هر ربات».

ربات ها بدین شکل می توانند یک کار فیزیکی معین را در دنیای واقعی انجام داده و سپس خود را طوری برنامه ریزی کنند که آن کار را به شیوه ای انعطاف پذیر هم انجام دهند.

در نتیجه، اگر یک اپراتور انسانی به ربات‌ها نشان دهد که چگونه یک کار را در چندین زمان مختلف، در شرایط کمی متفاوت انجام دهند، هوش مصنوعی ربات، مدل داخلی خود را می‌سازد و سپس هزاران روش فیزیکی را اجرا می‌کند. شبیه‌سازی‌های مبتنی بر مدل‌های داخلی آن کار، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای انجام فعالیت را به وجود خواهد آورد.

محققان تاکنون از این روش برای آموزش سریع ربات ها و انجام بیش از ۶۰ کار کوچک در محیط آشپزخانه استفاده کرده اند وهر کدام از ربات ها خودشان فهمیده اند چگونه از وسایل آشپزخانه مانند چاقو یا همزن استفاده کنند، چنگ بزنند و وسایل را نگه دارند. انتظار می رود این فناوری تحولی شگرف درد نیای رباتیک ایجاد کند.

Visits: 2