هر آنچه باید برای شرکت در کنکور ویژه فرهنگیان بدانید
هر آنچه باید برای شرکت در کنکور ویژه فرهنگیان بدانید
کنکور ویژه فرهنگیان برای نخستین بار در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت سال 1403 برگزار می‌شود اما داوطلبان برای شرکت در این کنکور باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، در کنکور ۱۴۰۳ برای نخستین بار علاوه بر گروه‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان‌های خارجه، گروه فرهنگیان به مجموعه گروه‌های کنکور اضافه شده است.

داوطلبان علاقه‌مند به شغل معلمی می‌توانند فقط متقاضی شرکت در گروه فرهنگیان شوند یا اینکه در کنار گروه‌های آزمایشی اصلی ریاضی، تجربی و انسانی، گروه فرهنگیان را انتخاب کنند.

ثبت‌نام برای کنکور فرهنگیان همزمان با ثبت‌نام کنکور از ۵ آذر آغاز می‌شود و تا ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ادامه دارد.

در این مطلب تمام شرایط مورد نیاز برای شرکت در کنکور فرهنگیان را تشریح کردیم:

داوطلبان متقاضی دانشگاه فرهنگیان حتما باید در این مرحله از کنکور ثبت‌نام کنند چون آزمون فرهنگیان فقط در بازه زمانی ۶ و ۷ اردیبهشت برگزار می‌شود و در مرحله دوم کنکور که تیر ماه ۱۴۰۳ است، پذیرش دانشجو معلم برای دانشگاه فرهنگیان و رجایی انجام نخواهد شد.

هزینه ثبت‌نام برای هر گروه آزمایشی کنکور ۲۰۸ هزار تومان است و داشتن حداقل معدل کل ۱۴ در دوره متوسطه دوم برای ثبت‌نام در کنکور فرهنگیان نیاز است.

همچنان محدودیت سن برای انتخاب دانشگاه فرهنگیان وجود دارد و براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، حداکثر سن مجاز برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ۲۲ سال است.

انتخاب رشته‌های دانشگاه فرهنگیان اواخر دی ماه ۱۴۰۲ به صورت مجزا و در سایت سازمان سنجش انجام می‌شود.

آزمون فرهنگیان دفترچه اختصاصی دارد که مربوط به شایستگی‌های معلمی است یعنی داوطلبان باید علاوه بر دفترچه سؤالات در هر گروه آزمایشی (ریاضی، تجربی و انسانی) به دفترچه گروه فرهنگیان هم پاسخ دهند.

میزان تأثیر و سهم نمرات در پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت ۵۰ درصد سوابق تحصیلی، ۲۵ درصد آزمون اختصاصی (شامل ۱۵ درصد نمرات آزمون سراسری و ۱۰ درصد آزمون اختصاصی گروه فرهنگیان) و ۲۵ درصد مربوط به ارزیابی شایستگی‌های معلمی خواهد بود.

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم به ترتیب هوش و استعداد معلمی با ضریب ۳، تعلیم و تربیت اسلامی با ضریب ۲ و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی با ضریب ۲ خواهد بود.

ملاک معرفی داوطلبان به مرحله چند برابر ظرفیت ارزیابی شایستگی‌های معلمی در سال ۱۴۰۳، ۶۰ درصد نمره کل کنکور و ۴۰ درصد نمره کل دفترچه ویژه پذیرش دانشجو معلم خواهد بود.

در ارزشیابی شایستگی معلمی که توسط وزارت آموزش و پرورش در طول سال برگزار می‌شود دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نتیجه آن تا دو سال معتبر است.

برای پذیرش در سال ۱۴۰۳، ارزیابی شایستگی معلمی از نیمه اول دی ماه سال ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد.

نتیجه آزمون فرهنگیان قبل از انتخاب رشته اعلام می‌شود و اگر داوطلبان پذیرفته نشدند، امکان انتخاب سایر رشته‌ها را دارند اما اگر قبول شدند دیگر نمی‌توانند انتخاب رشته کنند مگر آنکه انصراف دهند و یک فرصت کوتاه مدت برای انصراف آنها تعیین می‌شود.

در صورت عدم قبولی متقاضی در پذیرش دانشجو معلم در آن سال، نتایج ارزیابی وی در مرحله ارزیابی تکمیلی به غیر از ارزیابی گزینش تا پایان زمان اعلام نتایج آزمون سال آینده معتبر است و متقاضی می‌تواند در کنکور سال آینده از آن بهره ببرد و با ابراز رضایت از تکرار ارزیابی معاف خواهد شد.

دانشجو معلمان ورودی سال ۱۴۰۲ و پس از آن، ملزم به کسب گواهینامه صلاحیت معلمی با شرکت و قبولی در آزمون جامع هستند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و دانشجویان دارای تعهد به دستگاه‌های اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت‌نام در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

متقاضیان اتباع خارجی مجاز به شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

Views: 1