مقامات اوکراینی: روسیه بزرگترین حمله پهپادی خود را انجام داد
مقامات اوکراینی: روسیه بزرگترین حمله پهپادی خود را انجام داد
مقام‌های اوکراین از بزرگترین حمله پهپادی روسیه به این کشور با بیش از 70 فروند پهپاد خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، اوکراین روز شنبه از بزرگترین حمله پهپادی روسیه به این کشور از شروع جنگ به این سو خبر داد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «الجزیره»، مقام‌های اوکراینی گفتند که در پی حمله بیش از ۷۰ پهپاد روسیه در ۲۴ ساعت گذشته به «کی‌یف» دست کم پنج نفر زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، این موج از حملات پهپادی در ساعات اولیه روز شنبه شروع و هشدار حمله هوایی ۶ ساعت طول کشید. به دنبال این حمله، «ویتالی کلیچکو» شهردار کی‌یف گفت که در این حمله پنج نفر از مجروح شدند و به ساختمان‌های شهر آسیب رساند.

اوکراین در هفته‌های اخیر هشدار داده است که روسیه بار دیگر عملیات هوایی را برای نابودی سامانه‌های انرژی اوکراین آغاز خواهد کرد. وزارت انرژی اوکراین اعلام کرد در نتیجه این حمله برق نزدیک به ۲۰۰ ساختمان در پایتخت از جمله ۷۷ ساختمان مسکونی قطع شده است.

اوکراین از مردم خواسته از وسایل خانگی مانند اجاق گاز و ماشین لباسشویی برای صرفه جویی در مصرف برق استفاده نکنند زیرا ممکن است با توجه به حملات هوایی روسیه میلیون‌ها نفر با خاموشی مواجه شدند.

نیروی هوایی اوکراین گفت این حمله بزرگترین حمله پهپادی روسیه از آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲ بوده است.

«راب مک براید» خبرنگارالجزیره گفت که نیروهای روس در تلاش هستند تا زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را پیش از زمستان نابود کنند. او گفت:«این نگرانی ساکنان کی‌یف و شهرهای دیگر است، زیرا روسیه مانند سال گذشته زیرساخت‌های مهم و تامین برق را هدف قرار داده است.»

اوکراین نیز همچنین حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی به تاسیسات نظامی روسیه در شرق اوکراین و اطراف شبه جزیره کریمه را تشدید کرده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پدافند موشکی روسیه ۱۳ پهپاد اوکراینی را بر فراز کریمه و سه فروند دیگر را در منطقه «ولگوگراد» در ساعات اولیه روز جمعه سرنگون کرده است.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین  روز جمعه گفت که اوکراین باید سه پیروزی کلیدی را در خارج از کشور کسب کند، از جمله تصویب بسته‌های کمکی گسترده از سوی کنگره ایالات متحده و اتحادیه اروپا و آغاز رسمی مذاکرات الحاق برای پیوستن به اتحادیه اروپا.

با گذشت ۲۰ ماه از تهاجم روسیه، خستگی در روابط غرب با اوکراینی که برای نبرد با روسیه به شدت به متحدان خود برای کمک‌های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه متکی است، رخنه کرده است.

دستگاه اطلاعاتی انگلیس  اعلام کرده که روسیه در تاکتیک جدید خود موشک‌های کروز خود را برای حمله به زیرساخت‌های اوکراین ذخیره می‌کند. رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که توقف پرتاب موشک از سوی روسیه نشان‌دهنده ذخیره‌سازی برای حملات آینده علیه زیرساخت‌های اوکراین است. در حملات هوایی اخیر به اوکراین، روسیه از پهپادهای تهاجمی انتحاری استفاده کرده و از تاکتیک قبلی خود برای استفاده از موشک‌های کروز فاصله گرفته است.

روسیه اکنون نزدیک به ۲ ماه از پرتاب موشک‌های پیشرفته کروز خود از ناوگان بمب افکن‌های سنگین خودداری کرده است و احتمالاً به این کشور این امکان را می‌دهد تا انبار قابل توجهی از این سلاح‌ها را داشته باشد.

Views: 1