معافیت مالیات حقوق سال آینده به ۱۲ میلیون تومان می‌رسد
معافیت مالیات حقوق سال آینده به ۱۲ میلیون تومان می‌رسد
رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: مالیات بیش از ۵۰ درصد از اصناف و مشاغل صفر مطلق است و معافیت مالیات حقوق سال آینده به ۱۲ میلیون تومان می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،هادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در دیدار با دانشجویان با بیان اینکه، نباید هزینه های پایدار برای دولت ایجاد کنیم و آن را به درآمدهای ناپایدار نفت متصل کنیم، گفت: به دلیل تحریم های بین المللی و چالش های فروش نفت، با جریان درآمدی ناپایدار مواجه هستیم.از منظر مبانی نظری نباید منابع بودجه دولت را به یک جریان درآمدی ناپایدار مثل نفت گره بزنیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: نفت دارایی و سرمایه این کشور است. صرفا برای ما نیست، سهم نسل های آینده هم هست و نباید صرف امور جاری شود بلکه باید صرف سرمایه گذاری و جریان درآمدی کشور شود.

وی افزود: مردم‌ هم امروز بیش از آنکه از پرداخت مالیات گله داشته باشند، از بی عدالتی در پرداخت مالیات گلایه دارند. رفع معضل بی عدالتی، سیستمی کردن و هوشمندسازی نظام مالیاتی است. 

سبحانیان گفت: آیا امروز سازوکار مالیات ستانی عادلانه است؟ متاسفانه پاسخ خیلی مثبت نیست. چون برخی از عوامل منجر به بی عدالتی می شوند. یکی از مظاهر بی عدالتی این است که برخورد یکسان با مودیان و فعالان اقتصادی صورت نمی گیرد، مردم در پاسخ به یک مساله مالیاتی با جواب های متفاوت روبرو می شوند. که با هوشمند شدن نظام مالیاتی از برخوردهای سلیقه ای دور خواهیم شد.

او افزود: نظام مالیاتی کشور از دهه های گذشته سنتی بوده و مشکلات زیادی داشته است. باید به سمت نظام مالیات ستانی مبتنی بر داده حرکت کنیم. وقتی همه چیز در فرایند سیستمی قرار گرفت آن وقت از نظام سنتی فاصله خواهیم گرفت و در یک نظام هوشمند و مدرن، مالیات عادلانه رسیدگی و اخذ خواهد شد.

رئیس کل سازمان امور مالیات کشور خطاب به دانشجویان‌ بیان داشت: هر آنچه قانونگذار مصوب کرده سازمان امور مالیاتی مکلف به اجرای آن است از جمله مالیات بر خانه ای لوکس که در سنوات گذشته بر اساس قانون بودجه اجرا شده است.

وی ادامه داد: انتظار داریم در تبیین این موضوع به ما کمک کنید؛ اینکه سازمان مالیاتی مجری قانون است و نه می تواند یک ریال از چیزی که معاف هست مالیات بگیرد و بالعکس نه از چیزی که مشمول مالیات هست، می تواند مالیات نگیرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: مطالبه گری اجتماعی بویژه از سوی نخبگان و جامعه دانشگاهی در سرعت بخشیدن حرکت به سمت نظام مالیاتی هوشمند نقش بسزایی دارد. هم اکنون بسیاری از فرایندهای مالیاتی سیستمی و سامانه ای شده، تا مودیان اصلا نیازی به حضور در ادارات مالیاتی پیدا نکنند. ما معتقدیم مودیان حتی المقدور به ادارات مالیاتی مراجعه نکنند. تا نه زمانش هدر برود و نه خدای نکرده مفسده ای اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که برای ما بسیار حائز اهمیت هست این است که فشار مالیاتی بر تولید را کم کنیم. در بسیاری از نقاط دنیا بار اصلی پرداخت مالیات بر ثروتمندان، پردرآمدها و کسانی است که مصرف بیشتری دارند.

سبحانیان بیان داشت: ما باید به سمت کاهش مالیات بر تولید برویم. باید فعالیت های تولیدی و مولد و دارای ارزش افزوده را با مکانیسم مالیاتی ترغیب بکنیم و در مقابل فعالیت های غیر مولد و دارای جنبه سفته بازی باید جلویش را بگیریم. لذا مالیات صرفا ابزار درآمدزایی نیست بلکه ابزار مهم سیاستگذاری اقتصادی هم هست.

سبحانیان یادآوری کرد: بیش از ۵۰ درصد اصناف و مشاغل مالیاتشان صفر مطلق است. حدود یک درصد اصناف و مشاغل ۵۰ درصد مالیات این حوزه را می پردازند. این آمار حاکی از این است که رویکرد ما مالیات ستانی از دانه درشت ها است.

وی در پایان تاکید کرد: معتقدیم نباید از همه مردم مالیات اخذ شود. باید از کسانی مالیات گرفت که دارای تمکن مالی هستند به همین دلیل در قوانین بودجه سنواتی، معافیت سالانه حقوق و … افزایش می یابد. مثلا امسال که معافیت حقوق ۱۰ میلیون تومان بود، در سال آینده به ۱۲ میلون تومان افزایش یافت. در حوزه اصناف و مشاغل نیز که امسال درآمد مشمول تا ۴۷ میلیون تومان معاف بود به ۱۴۴ میلیون تومان افزایش یافت.

Views: 3