متولدین ۱۱ اسفند ۱۳۸۴ به قبل واجد شرایط برای شرکت در انتخابات هستند
متولدین ۱۱ اسفند ۱۳۸۴ به قبل واجد شرایط برای شرکت در انتخابات هستند
رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: تمامی متولدین 11 اسفند ۱۳۸۴ به قبل، می‌توانند در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، هاشم کارگر رئیس سازمان ثبت احوال کشور، امشب چهارشنبه ۶ دی ماه ۱۴۰۲ در برنامه صف اول شبکه خبر گفت: برای برگزاری انتخابات ستاد انتخابات کشور وجود دارد که سازمان ثبت احوال به عنوان عضو اصلی این شورا قرار گرفته است و در احراز هویت کاندیداها و و نامزدهایی که در انتخابات شرکت می‌کنند نقش اساسی ایفا می‌کند.

کارگر افزود: در شورای اجرایی مرکزی انتخابات، سازمان ثبت احوال یکی از اعضای این شوراست و در تمامی حوزه‌های انتخابی یکی از سه عضو اصلی نماینده سازمان ثبت احوال است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: در حوزه نامزدهای انتخابات، احراز هویت و اصالت سنجی با سازمان ثبت احوال است و سایر مشخصات هویتی که از آنها گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در هنگام برگزاری انتخابات احراز هویت رای دهندگان و برای جلوگیری از دو بار رای دادن سازمان ثبت احوال نقش جدی دارد.

کارگر گفت: معیار هویت سنجی افراد کد ملی افراد است و در قانون جدید امسال علاوه بر شناسنامه و کارت ملی برخی از کارت‌های دیگر را هم معیار قرار دادیم و در ابتدای مسیری که فردی می‌خواهد رای بدهد اصالت هویت او توسط اطلاعات سازمان ثبت احوال سنجش می‌شود و هنگامی که هویت او محرز شد می‌تواند رای بدهد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: تمام خدمات دولتی و حتی غیر دولتی که نیاز به احراز هویت دارند به صورت بر خط با سازمان ثبت احوال انجام می‌شود.

وی افزود: در هنگام ثبت نام نامزدهای انتخابات باید دقت بیشتری صورت گیرد چرا که کوچک‌ترین خطا نباید وجود داشته باشد تا عدالت انتخاباتی زیر سوال نرود.

کارگر گفت: امسال با اقدامات مهمی که وزارت کشور انجام داد ما به راحتی توانستیم کارمان را انجام دهیم و زودتر از موعد مقرری که در قانون مشخص شده است توانستیم پاسخ ستاد انتخابات کشور را بدهیم.

 رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: در بعد جمعیتی از لحاظ پایگاه جمعیتی کشور، ایرانیان ۸۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هستند.

وی ادامه داد: طبق اطلاعاتی که داریم ۴ میلیون ایرانی در خارج از ایران زندگی می‌کنند و باید بگوییم ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کشور ساکن هستند.

کارگر تصریح کرد: ما با همکاری فراجا درحال بررسی تعداد ایرانیانی هستیم که در خارج کشور زندگی می‌کنند تا بتوانیم آمار دقیقی از ایرانیان خارج کشور داشته باشیم.

 رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: طبق سیاست‌های ستاد انتخابات کشور،  مقرر شد تمامی آمارهای مربوط به انتخابات، توسط سخنگوی ستاد انتخابات کشور ارائه شود تا واحد باشد.

وی گفت: تمامی افرادی که متولد ۱۱ اسفند ۱۳۸۴ به قبل هستند میتوانند در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کنند.

Visits: 2