ظرف‌های پلیمری گیاهی که خطری برای طبیعت ندارند
ظرف‌های پلیمری گیاهی که خطری برای طبیعت ندارند
ساخت ظرف‌های پلیمری گیاهی از نوآوری‌های نخبگان یک شرکت دانش‌بنیان است که زیست‌تخریب‌پذیر بوده و به راحتی در طبیعت از بین می‌روند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان با تولید فرآورده‌های گیاهی با خاصیت پلاستیک، قصد دارند به حفظ محیط زیست و کاهش زباله‌های پلاستیکی کمک کنند.

سید سعید هاشمی زاده، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به رویکرد متخصصان این مجموعه مبنی بر حفظ هرچه بیش‌تر محیط‌زیست و حذف پلاستیک‌ها از زندگی انسان‌ اظهار داشت: این شرکت با ایده‌ محوری تولید پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر تشکیل شد و پس از طی مراحل در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان پذیرش و استقرار یافت. پس از تحقیق و پژوهش با تلاش متخصصان خود موفق به ثبت اختراع این محصول شد.

وی درباره این محصول توضیح داد: مهم‌ترین محصول این شرکت دانش‌بنیان، ظروف یکبار مصرف گیاهی با خواص و کیفیت محصولات پلیمری است؛ در واقع به کمک متخصصان شرکت توانسته‌ایم محصولاتی را تولید کنیم که زیست تخریب‌پذیری دارند، به طبیعت آسیبی نمی‌رسانند و از نشاسته ذرت تهیه شده‌اند و در عین حال دارای کیفیت و خواص مثبت فرآورده‌های پلیمری نیز هستند.

این فعال فناور با اشاره به جلوگیری از آسیب به محیط زیست و حفظ سرمایه‌های داخلی عنوان کرد: تولید این دست محصولات که دامنه مصرفی بالایی دارند، مزایای بسیاری را به دنبال دارد که حفظ سلامت محیط زیست، کاهش ماندگاری زباله‌ها در طبیعت و مهم‌تر از همه، حفظ سرمایه‌های ملی را می‌توان از مهم‌ترین این مزیت‌ها دانست. با تجاری‌سازی محصول خود و ارائه به بازار سهم عمده‌ای از مصارف ظروف یک‌بارمصرف در کشور را تحت‌الشعاع قرار دادیم. مصرف این محصول در عین حال در کاهش مصرف پلاستیک‌ها نقش به‌سزایی دارد.

هاشمی‌زاده با بیان این‌که محصول این شرکت، مصرف پلیمرهای نفتی را کاهش می‌دهد، ادامه داد: در سال‌های اخیر با فروش فناوری توسط این شرکت اغلب کارخانه‌های تولیدی این محصول، در مسیر تولید آن گام برداشته‌اند و در حال حاضر فرهنگ استفاده از این پلیمرها در جامعه گسترش یافته است.

مدیرعامل این شرکت وجه تمایز این محصول نسبت به پلیمرهای مشابه خارجی را بومی‌سازی کامل آن دانست و افزود: تلاش تخصصان داخلی برای بومی‌سازی مرحله صفر تا صد این محصول باعث شده تمامی مواد اولیه در داخل کشور ساخته شود. با استفاده از دانش فنی توانسته‌ایم با مصرف بیشتر نشاسته قیمت محصول را کاهش داده و مزیت رقابتی ایجاد کنیم.

این فعال فناور به اشتغال ایجاد شده با راه‌اندازی خط تولید محصولات پلاستیکی ساخت شرکت اشاره کرد و افزود: با ایجاد این خط تولید به صورت سه شیفت کاری به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای حدود ۲۵ نفر ایجاد اشتغال شده است.

Visits: 3