سلاجقه: مقدار ورودی آب دریاچه ارومیه را افزایش می‌دهیم
سلاجقه: مقدار ورودی آب دریاچه ارومیه را افزایش می‌دهیم
رئیس سازمان محیط زیست گفت: یک میلیارد مترمکعب آب در دریاچه ارومیه است که تراز مناسبی به‌ شمار می‌رود البته باید آن را هرچه سریع‌تر تقویت کنیم که از حقآبه ۲ سد کانی‌سیب و شهید کاظمی این کار حتما انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: یک میلیارد مترمکعب آب در دریاچه ارومیه است که تراز مناسبی به‌شمار می رود البته باید هرچه سریع‌تر تقویتش کنیم که از حق آبه دو سد کانی‌سیب و شهید کاظمی این کار حتما انجام خواهد شد.

اقدامات دولت سیزدهم برای احیای دریاچه ارومیه

به گفته مسئولان دولت سیزدهم، این دولت اقدامات متعددی برای تداوم روند احیای دریاچه ارومیه، از جمله تشکیل کارگروه نجات ملی دریاچه ارومیه را انجام دهد.

دولت سیزدهم همچنین توانسته مهم‌ترین طرح ستاد احیا یعنی طرح انتقال «کانی‌سیب» به دریاچه ارومیه را به مرحله بهره‌برداری برساند.

در همین راستا رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اردیبهشت ماه سال جاری در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات دولت برای احیای دریاچه ارومیه گفته بود که روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می‌شود؛ اختصاص ۲،۶۰۰ میلیارد تومان بودجه برای احیای دریاچه ارومیه تصویب شده است.

وضعیت دریاچه ارومیه خیلی روبه رشد است

سلاجقه همچنین گفت: برای احیای دریاچه ارومیه ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از دو سدکانی‌سیب و سد شهید کاظمی هرکدام ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب رها شده است.

وی افزود: وضعیت خیلی روبه رشد است حتی تالاب های اقماری نیز امسال برای اولین بار آب گیری شد و حیات وحش منطقه بازگشت.

سلاجقه تصریح کرد: با توجه به کاهش بارش، نیاز به آب برای کشاورزی در منطقه و تبخیر شدید سطح آب کاهش پیدا کرده و دریچه های سدها به سمت دریاچه ارومیه بسته شده اند.

سلاجقه همچنین تاکید کرد: نشست ستاد احیای دریاچه ارومیه برگزار خواهد شد که سعی می‌کنیم در آن حتما بحث بازگشایی مجدد دریچه های دو سد را مطرح کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: یک میلیارد مترمکعب آب در دریاچه ارومیه است که تراز مناسبی به‌شمار می رود البته باید آن را هرچه سریع تر تقویت کنیم که از حق آبه دو سد کانی‌سیب و شهید کاظمی این کار حتما انجام خواهد شد.

Visits: 1