سایه روشن‌های هفته بیست‌وسوم؛ تعقیب‌وگریز سرخابی‌ها در مسیر قهرمانی
سایه روشن‌های هفته بیست‌وسوم؛ تعقیب‌وگریز سرخابی‌ها در مسیر قهرمانی
با نتایج رقم خورده در هفته بیست‌وسوم به نظر می‌رسد که استقلال و پرسپولیس در جنگ قهرمانی، در حال فاصله انداختن با سایر مدعیان هستند تا یک جنگ دوجانبه برای بالا بردن جام قهرمانی در حال شکل گرفتن باشد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،هفته بیست‌وسوم لیگ برتر فوتبال مانند اکثر هفته‌های این فصل زیر سایه سوت‌های بحث‌برانگیز داوری برگزار شد تا ضرورت استفاده هر چه سریع‌تر از کمک داور ویدئویی(VAR) مطرح شود. با وجود این حواشی که اعتراض‌های زیادی به همراه داشت، بازی‌های لیگ جذاب و نزدیک، در بالا و پایین جدول در جریان است. در گزارشی فراز و فرودهای هفته بیست‌وسوم را بررسی کرده‌ایم.

رقابت سایه‌به‌سایه سرخابی‌ها

رقابت میلیمتری استقلال و پرسپولیس در بالای جدول ادامه دارد و باید آنها را با توجه به شرایط جدول مدعیان اصلی قهرمانی در لیگ بیست‌وسوم به حساب آورد. استقلال که هفته‌هاست در صدر جدول جاخوش کرده است، این هفته توانست در خارج از خانه آلومینیوم را شکست دهد و دوباره به جاده برد برگردد. آنها هفته قبل در آزادی برابر مس به تساوی رسیده بودند تا فاصله‌شان با جدی‌ترین تعقیب کننده که پرسپولیس بود، ۲ امتیاز کمتر شود و به یک امتیاز برسد.

یک لغزش دیگر کافی بود که آنها صدر را از دست بدهند؛ با این حال آبی‌ها با وجود بالا گرفتن دوباره تنش‌ها و اختلافات مدیرعامل و سرمربی که در فوتبال جهان شاید کم‌سابقه باشد، این هفته در روزهایی که گوستاو لوپز بلانکوی آرژانتینی در نوک خط حمله تیم جواد نکونام، سرحال و آماده نشان می‌دهد، پیروز شدند تا با رساندن امتیازشان به عدد ۵۰، هم صدر را حفظ کنند و هم فاصله‌شان با تیم دوم همان یک امتیاز باقی ماند.

با این حال پرسپولیس در فاصله یک قدمی استقلال در جدول قرار دارد و سایه به سایه نکونام و شاگردانش حرکت می‌کند. پرسپولیس این هفته در آزادی توانست تیم سختکوش ملوان را شکست دهد و با کسب سومین برد متوالی با ۴۹ امتیاز و حفظ جایگاه دومی، جدی‌ترین تعقیب‌کننده آبی‌پوشان باقی بماند. فاصله یک امتیازی استقلال و پرسپولیس، سبب شده است تا در ۱۱ بازی باقیمانده جنگ سرخابی‌ها، جذابیت‌های لیگ بیست‌وسوم بیشتر از همیشه شود.

تراکتور و سپاهان هر هفته دورتر از قهرمانی

نتایج تراکتور و سپاهان در هفته بیست‌وسوم نشان داد که آنها هر هفته از جام دور می‌شوند و با وجود هزینه‌هایی کهکشانی که برای جذب بازیکن پیش از شروع فصل کرده‌اند، انگیزه‌ای برای ادامه حضورشان در کورس قهرمانی ندارند؛ آن هم دو تیمی که بالا و پایین زیادی در فصل جاری داشته‌اند.

تراکتور که در سه بازی اخیر بردی نداشته است، پس از دو تساوی متوالی، این هفته در یادگار امام تبریز، برابر ذوب‌آهن به یک یک شکست عجیب و سنگین تن داد تا فاصله‌اش با استقلال و پرسپولیس بیشتر شود. تراکتور که با ۴۰ امتیاز در رده سوم و در فاصله ۱۰ امتیازی صدر قرار دارد، در سه بازی اخیر از ۹ امتیاز ممکن تنها ۲ امتیاز کسب کرده است؛ روندی که پاکو خمس و تبریزی‌ها را هر هفته از قهرمانی دورتر و دورتر کرده است.

سپاهان هم کپی تراکتور در فصل جاری است؛ تیمی که با سروصدای فراوان و هزینه‌های کهکشانی با ژوزه مواریس، سرمربی مشهور پرتغالی‌شان در فصل جاری، نوسان زیادی داشته‌ است. آنها هم در سه هفته اخیر دقیقا شبیه تراکتور نتیجه گرفته‌اند و با کسب ۲ تساوی و یک باخت، از ۹ امتیاز ممکن تنها ۲ امتیاز گرفته‌ و ۷ امتیاز از دست داده‌اند. سپاهان این هفته برابر نساجی به تساوی رسید تا سومین بازی بدون برد را پشت سر بگذارد.

آنها در حال حاضر با یک بازی کمتر و ۳۹ امتیاز، تیم چهارم جدول هستند و ۱۱ امتیاز از صدر فاصله دارند. سپاهانی‌ها در صورت برد در بازی معوقه، اختلاف امتیازشان با صدر به ۸ می‌رسد؛ فاصله‌ای که گرچه در ۱۱ مسابقه باقیمانده قابل جبران است اما با توجه به فرازونشیب زیاد این تیم در لیگ بیست‌وسوم، هواداران سپاهان با دیده شک و تردید به جبران این اختلاف نگاه می‌کنند.

بازگشت ذوب با شوک ربیعی

هفته بیست‌وسوم خلاف سپاهان که با ادامه بحران این تیم همراه بود، برای دیگر تیم اصفهانی با فرار از بحران همراه بود. ذوب‌آهن این هفته توانست تراکتور را شکست دهد تا پس از ۶ بازی دوباره مزه برد را بچشد.

آنها در حالی این هفته توانستند پیروز شوند که در ۶ بازی گذشته سه باخت و سه تساوی دشت کرده بودند؛ نتایجی که حتی سبب شد محمد ربیعی از سرمربیگری سبزپوشان اصفهانی استعفا کند که البته مورد پذیرش مدیریت باشگاه قرار نگرفت. این شوک اما این هفته توانست ذوب‌آهن را با کسب یک برد خارج از خانه فعلا از بحران خارج کند.

فولادی که کمر خم کرده است

فولاد خوزستان روزهای متفاوتی را نسبت به فصل گذشته تجربه می‌کند. آنها که فصل گذشته با صعود به یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، بهترین نماینده ایران لقب گرفتند، در لیگ بیست‌وسوم در منطقه سقوط قرار دارند و یکی از تیم‌ها فانوس به دست هستند.

فولاد این هفته به شمس آذر قزوین باخت تا سومین شکست این تیم در ۶ بازی اخیر ثبت شود. قرمزپوشان اهوازی در ۶ بازی اخیر بردی نداشته‌اند و متحمل ۳ باخت شده و ۳ تساوی کسب کرده‌اند. فولاد در پایان این هفته با ۲۱ امتیاز در رده سیزدهم قرار گرفت و با قعر جدول تنها ۵ امتیاز فاصله دارد.

تغییر چندباره مربی هم شرایط فولاد را تغییر نداده است. پس از ایگناسیو مارتینز و احمد آل نعمه، عبدالله ویسی سومین مربی فولاد در فصل جاری است که از اواخر اسفند پارسال روی نیمکت فولاد نشست. فولاد با ویسی در سه بازی اخیر، ۲ تساوی و یک باخت کسب کرده و هنوز بردی به دست نیاورده است.

Visits: 3