زینب سلیمانی: شهید حاج‌قاسم سلیمانی با شهادتش خالق امید برای نسل جوان امروز شد
زینب سلیمانی: شهید حاج‌قاسم سلیمانی با شهادتش خالق امید برای نسل جوان امروز شد
زینب سلیمانی دختر شهید حاج‌قاسم سلیمانی با قدردانی از تلاش‌های به عمل برای پاسداری نام، مرام و مکتب شهید سلیمانی در سپاه، کشور و منطقه گفت: شهید سلیمانی با شهادتش قله و شخصیتی شد که می‌تواند برای نسل و جامعه ما جذاب باشد و برای نسل امروزمان امید خلق کند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، خانم زینب سلیمانی فرزند سردار دل‌ها سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی و سیدالشهدای جبهه مقاومت اسلامی در بیست و چهارمین مجمع عالی فرماندهان و مسئولین سپاه به مروری از سخنان مهم، ماندگار و درخشان شهید سلیمانی که چند ماه قبل از شهادت در سال ۹۸ و در مجمع عالی فرماندهان و مسئولان سپاه ایراد کرده بود، پرداخت و از تلاش های به عمل آمده برای پاسداری نام، مرام و مکتب شهید سلیمانی در سپاه، کشور و منطقه قدردانی کرد.

متن سخنان دختر شهید سلیمانی به این شرح است:

سلام علیکم و رحمت الله

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدولله رب العالمین و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آل الله
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین

در ابتدا به ارواح پاک و مطهر شهدای انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس، مدافع حرم و به ویژه روح منور اما راحل درود میفرستم و از خدای سبحان برای رهبر معظم انقلاب اسلامی  سلامتی و طول عمر با عزت مسئلت می کنم.

خدمت حضار محترم، مدعوین ارجمند و خانواده معزز شهدا و ایثارگران سلام عرض می کنم.

لازم  می دانم از فرمانده محترم کل سپاه سردار سلامی و همه عزیزانی که تلاش می کنند یاد، نام، مرام و مکتب شهید سلیمانی در مجموعه سپاه ، کشور و منطقه زنده و پایدار بماند صمیمانه قدردانی کنم.

آنچه بنا دارم در این چند دقیقه در محضر شما بیان کنم چیزی نیست جز مروری بر سخنان مهم ، ماندگار و درخشان شهید سلیمانی درست چند ماه قبل از شهادت در سال ۹۸ و در مجمع عالی فرماندهان و مسئولان سپاه.آن سخنان مهم را می توان حاصل عمر شهید و ارمغان چهل سال مجاهدت و پاسداری ایشان نام نهاد.

بیانات شهید به تعبیر استعاری خودشان مانند گفته های کوهنوردی است که از قله بازگشته است و تجربه های خود را برای سایرین بازگو  می  کند.

محتوا و مضمون آن سخنرانی می تواند برای همیشه به علاقمندان سپاه، انقلاب و جمهوری اسلامی جهت دهد و در فروبستگی ها گره گشایی کند.

شهید سلیمانی در آن سخنان، سپاه را یک منهج فکری می داند.منهج به معنی راه روشن، راه راست، راه پیدا.اما این مدرسه و راه روشن چه خصیصه هایی دارد که آن را با نمونه های مشابه متمایز می کند؟

هویت این مدرسه در چه چیز هایی است؟ این راه راست و روشن چه مختصاتی دارد؟

درست است که سپاه، ساختار، آیین نامه و قواعد و نظم دارد امام آن چیزی که سپاه را با دستگاه ها و ساختار های مشابه متمایز می کند این نیست.

شهید سلیمانی این مدرسه فکری را با سه خصوصیت تعریف می کنند و هویت سپاه را نیز با همین سه ویژگی تشریح می‌دهند.

همین سه اصل است که سپاه را بی همتا کرده است.  سپاه با تغذیه از این سه اصل به موجودی با ایمان قوی، بالنده و ایستاده تبدیل شد و امروز هم به رشد خود با کمیت و کیفیت بیشتر ادامه می دهد.

در بیانات شهید عزیزمان؛

اولین اصل اساسی سپاه عمل مقدس است. عملی که فرد در آن با خود فراموشی و روحیه حماسی و انقلابی از حقیقت دفاع می کند.

ایشان به صراحت اشاره می کنند اگر کسی این روحیه را نداشته باشد نمی تواند با غیرت و شجاعت  از حقیقت دفاع کند و بالنده باشد و توصیه می‌کنند تمام اعمال و کلیه اقدامات سپاه از این نقطه آغاز شود.

دومبن اصل قیام و جهاد پیوسته است. قیام و جهاد در مقابل عملی است که از سر رفع تکلیف است.

عمل سپاه از سر تکلیف نیست. سپاه حکمت عمل خود را از ولی امر می گیرد و برای پیگیری این حکمت پیوسته قیام و مجاهدت می کند. عمل سپاه پیوسته و مستمر است. سپاه به سمت خطر می رود و بعد دیگران را به دنبال خود می کشاند.

سومین اصل هم تولید فرصت و قدرت از دل بحران و سختی است. رفتن به مسیری که انتهای آن مشخص نیست، ترس و وحشت دارد. سپاه وارد این صحنه شد. از آن ترس و وحشت و بحران قدرت خلق کرد و فرصت آفرید.

با این سه ویژگی می توان تاریخ جمهوری اسلامی و سپاه را یک بار دیگر باز خوانی کرد.

به روشنی می توانیم رد پای این سه ویژگی را در همه موفقیت ها مشاهده کنیم. هر جا عمل ما برخاسته از روح الهی و مقدس بود، هر جا عمل ما مجاهدانه بود، توانستیم از دل سخت ترین بحران ها بزرگترین فرصت ها را خلق کنیم.

نمونه اش توسعه کمی و کیفی مقاومت، اتصال  سرزمینی میان کشور های مقاومت و شکست و هیمنه آمریکه و رژیم صهیونیستی و همچنین موفقیت های بزرگ در سازندگی و خدمت رسانی.

شهید نکته و مهم و درس آموز دیگری را نیز بیان می کنند.

ثمره این مدرسه فکری را چگونه می توان مشاهده کرد و در جامعه بسط داد؟ چگونه می توان بذر این آموزه های الهی و مقدس را در دل نسل ها کاشت و بارور کرد؟ چگونه دل ها جذب این آموزه ها می شود؟

پاسخ شهید عزیز ما این بود: وجود الگو، اسوه و شخصیت.

این اسوه ها هستند که با عمل و رفتار خود همه آموزه های یک مکتب را مجسم می کنند و دیگران را به آن دعوت می کنند.

شهید سلیمانی در بیانات خود بارها اشاره می کنند که آن چیزی که می تواند جامعه ما را به سمت تعالی  و حرکت سوق دهد وجود شخصیت ها و الگوهاست. وجود شخصیت به عنوان تجسم عینی آموز یک مکتب بیش از هر کتاب و رسانه ای می تواند اثر گذار باشد.

این الگو ها هستند که به مکتب شخصیت می دهند. و شخصیت ها نیز چون آهن ربایی همه جوان ها و نوجوانان و علاقمندان به مکتب را دور جذب می کنند.

این‌ها چکیده و خلاصه ای بود از آن بیانات نورانی و ماندگار.

اما چند ماه! چند ماه بعد شهید سلیمانی با نثار خون خود و شهادت عظیمش این سه ویژگی را مجسم کرد. به آن عینیت بخشید! فرصت آفرید و خلق کرد!

با شهادتش تبدیل به همان قله و شخصیتی شد که می تواند برای نسل و جامعه امروز ما جذاب باشد. برای نسل امروزمان امید خلق کند. صحنه تاریک را روشن کند و در فتنه ها و بحران ها راه راست را نمایان کند.

این وعده خدای متعال نیز هست که عمل مجاهد و خون شهید صحنه را روشن می کند. از همین نقطه شهید، قلب تاریخ می شود و تاریخ را به حرکت وا می دارد! ان‌شاءالله.

در پایان؛

از خدای متعال مسئلت می کنیم به برکت خون شهدای ما، توفیق خدمت به اسلام عزیز را به ما عنایت کند.

قلب مقدس ولی عصر را از ما راضی کند و ملت ایران و امت اسلام را به پیروزی و فتح نهایی برساند.

Visits: 3