ریزش شاخص کل با رشد ۶ برابری خروج پول حقیقی از بورس همراه شد
ریزش شاخص کل با رشد ۶ برابری خروج پول حقیقی از بورس همراه شد
معامله گران حقیقی در جریان معاملات امروز بازار سرمایه، بازهم پول خود را از بازار خارج کردند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، بازار سهام امروز از نیمه دوم معاملات با فشار فروش مواجه شد و سهام کوچک و بزرگ بازار با ضعف تقاضا همراه بودند.

بورس اولین هفته مهر ماه را با حال و روز پرنشاطی سپری نکرد و به جز روز چهارشنبه، باقی روزها شاهد کاهش نماگر اصلی تالار شیشه‌ای بودیم و قیمت‌ها با نوسانات کوچکی مواجه شدند.

همچنان اصلی‌ترین سیگنال برای تشخیص آغاز روند صعودی قدرتمند شاخص‌های سهامی جهش ارزش معاملات خرد است. بازار سهام منتظر واکنش دلار به روابط بین‌الملل کشورمان است. در این هفته یکی از عواملی که اثرگذاری بالایی بر روند بازار سهام خواهد داشت، عرضه و تقاضای دلار خواهد بود.

* معامله‌ گران الگوریتمی در حال کنترل بازار هستند

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: با انتشار آمار تحلیلی عملکرد شش ماهه شرکت‌ها احتمالا فضای مثبت و بهتری را در بازار به وجود آورد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در مجموع می توان گفت تا انتهای سال پارامتر‌ها شفاف‌تر و معین‌تر خواهند بود و انتظارات اهالی بازار سرمایه این است که تا پایان سال بازار سرمایه روندی بهینه‌تر به خود گیرد و جریان نقدینگی از دست رفته، به سمت بازار سرمایه باز گردد.

وی ادامه داد: در صنعت فولاد اتفاقات مثبت خوبی رخ داده است، عوارض صادراتی بزرگترین صادرکنندگان منطقه افزایش یافته و فرصت خوبی است تا فولادسازان صادرات خود را افزایش دهند. بالاتر رفتن قیمت نفت و بهبود قیمت کرک اسپرد‌ها برای صنعت پالایشی، از دیگر مولفه‌های مثبت برای بازار سرمایه است.

مومنی تاکید کرد: در کنار بررسی پارامتر‌های جهانی و تاثیرگذار، باید توجه ویژه‌ای به جریان ورود نقدینگی داشته باشیم که از اصلی‌ترین مولفه‌ها در بازگشت روند صعودی به بازار سرمایه است؛ در این رابطه صندوق‌ها، بازارگردانان و فعالین حقوقی بازار سرمایه باید به اصطلاح کف قیمتی ایجاد کرده و قطعیت لازم برای سهامداران و سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.

این کارشناس بورسی تصریح کرد: ارزش معاملات در شرایط کنونی شرایط مناسبی نداشته و بسیار پایین است، از دیگر دلایل آن می توان به نبود فروشنده نیز اشاره کرد. این نکنه نیز حائز اهمیت است که اگر همچنان معامله‌گران الگوریتمی در حال کنترل بازارند، باید سازمان ورود کرده و جلوی معاملات الگوریتمی را بگیرد تا بازار از حالت کنونی و رکود خارج شود.

* افت شاخص های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز شنبه، شاخص کل بورس ۱۳ هزار و ۴۲۴ واحد نسبت به روز کاری گذشته بپایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۸۴ هزار و ۵۵۲ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۶۴ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افت ۳ هزار و ۳۰۷ واحد در رقم ۷۱۵ هزار و ۳۱۸ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۴۶ صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با ریزش ۹۳ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۱۲ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با کاهش ۳۶۵ واحدی به سطح ۱۲۸ هزار و ۹۵۲ واحد رسید.

* افزایش ۶ برابری خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پانزدهمین روز متوالی منفی شد و ۳۲۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه ۶ برابر بیشتر شده است.

امروز نماد وتجارت (بانک تجارت)، فولاد (فولاد مبارکه) و وشهر (بانک شهر) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای گلدیرا (صنایع گلدیران)، فرآور (فرآوری‌ مواد معدنی ‌ایران‌) و پکویر (کویر تایر) تعلق داشت.

* افزایش ارزش معاملات خرد در بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۹ هزار و ۷۷۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۰ هزار و ۳۲۶ میلیارد تومان بود که ۶۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۱۴ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۵ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان رسید.

* کاهش ارزش صف‌های خرید بورس 

در پایان معاملات امروز، تعداد نماد های مثبت ۱۸۴ نماد و تعداد نماد های منفی ۶۰۹ نماد بوده است. حدود ۷۶ درصد نمادها سرخ پوش شدند.

در جریان معاملات روز شنبه، ۶۲ نماد صف خرید داشتند و ۶۶ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۱۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۸۶ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۴۰ درصدی به ۳۹۹ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به ۲۰.۴ میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به ۲۰.۲ میلیون تومان رسید.

Visits: 1