روحانی: آمریکا شایستگی مذاکره ندارد/ امنیت در برابر امنیت
روحانی: آمریکا شایستگی مذاکره ندارد/ امنیت در برابر امنیت

رئیس‌جمهور ظریف را یک نخبه و مجتهد سیاسی خواند و گفت: برخی‌ها در سیاست درس خوانده و تجربه هم دارند ولی به مقام اجتهاد نرسیدند، ولی وزیر امروز خارجه ما یک مجتهد سیاسی است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز با حضور در وزارت امور خارجه ضمن دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، گفت: خوشحالم که امروز فرصت دیدار با وزیر و معاونین، مدیران و مقامات ارشد وزارت خارجه را داشتم.

وی ادامه داد: سیاست خارجی ویژگی خاصی دارد، یک روابط تنگاتنگی با ملت دارد. ملت مشخص شده در یک‌جا محدوده ای است که داخل را از خارج جدا می کند و در واقع مرزهای جغرافیایی و مرزهای سیاسی داخل و خارج خودی و بیگانه ملیت ما را و همبستگی ما را کامل‌تر می‌کند.

* سیاست خارجی مربوط به کل ملت است 

روحانی تاکید کرد: وقتی ما می گوییم این سیاست خارجی یعنی نحوه تعامل کل یک ملت یک کشور با دیگران؛ پس بنابراین سیاست خارجی نمی تواند سیاستی باشد که در یک جناح و حزب جمع باشد سیاست خارجی مربوط به کل ملت ایران است.

رئیس جمهور اظهار داشت: وزارت خارجه و شخص وزیر امور خارجه وقتی در سیاست بیرونی و خارجی ما حرف می‌زند و حضور پیدا می‌کند به عنوان نماینده کل ملت ایران است و نه نماینده یک گروه و جناح. به همین دلیل دیپلماسی و سیاست خارجی ما باید یک پارچه باشد.

وی اضافه کرد: آن ملتی توانمند و قدرتمند است و می‌تواند مسیر خود را طی کند که یک پارچه باشد تکه تکه شدن و جدا شدن بخشهای منابع قدرت یک ملت توان ملت را کاهش می دهد آن ملتی توانمند است و می‌تواند در برابر قدرت‌های خارجی بایستد که همه ملت یکپارچه باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد:  ملت ما یک انقلاب بزرگ مردمی اسلامی و ملی را به ثمر رساندند، یکی از ویژگی های اصلی انقلاب ما، «استقلال» شعار مردم که به عنوان یک هویت مهم متجلی بود، در انقلاب وابستگی ما نسبت به قدرت های خارجی قطع شد.

* وزیر خارجه به‌عنوان نماینده ملت حرف می‌زند

وی تصریح کرد: در انقلاب مردم یکی از تحقیر های بزرگ که قرنها بر مردم تحمیل شده بود و آن تحقیر در قدرت‌های بیگانه و تسلیم شدن و سر فرود آوردن بود را برداشت. ملت ما مستقل شد؛ وزیر خارجه ما وقتی در مجامع جهانی حرف می‌زند همه می دانند به عنوان نماینده ملت حرف زد نه به نمایندگی این قدرت آن قدرت و نمایندگی شرق و غرب.

روحانی اظهار داشت: وزیر خارجه ما وقتی حرف می زند به عنوان نماینده ملت ایران حرف می زند اما خیلی از کشورها هستند وقتی در سازمان‌های بین المللی حرف می زنند به نمایندگی از یک قدرت بزرگ و یا یک ابرقدرت دارند حرف می زنند یا همان حرف‌های آنها را به یک شکل دیگر تکرار می کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این یکی از افتخارات ملی ما است شاید این افتخار نصیب خیلی از کشورها نباشد، هستند کشورهایی که مستقل هستند و روی پای خود ایستادن این کشورها خیلی نیست و بسیاری از کشورها به نوعی وابستگی دارند آنچه در سیاست خارجی برای ما مهم است این است که وزارت خارجه به عنوان نیروهای تخصصی کارشناس در امر سیاست خارجی و روابط خارجی هستند. یعنی همه شما و سفرای ما و سایر مقامات وزارت خارجه به عنوان کارشناسان امین نظام در سیاست خارجه هستند.

وی گفت: کارشناس امین آنجایی که باید مشورت دهد آنچه می فهمد و تشخیص دهند و کسی تقاضای مشاوره کند هرچه خود را با صراحت می‌زند حتی اگر آن حرف که به رئیس‌جمهور گفته شود خوشایند رئیس‌جمهور نباشد اما دخالتی ندارد اگر بنابر خوشایند این و آن باشد از امانت خارج می‌شود.

* ظریف مجتهد سیاسی است *

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: وزارت خارجه دو جا امانت‌دار هستند. سفیر، وزیر و معاون وزیر باید در جمع نظر کارشناسی‌اش را بدهد؛ مخصوصا ظریف که یک نخبه و مجتهد سیاسی است. برخی‌ها در سیاست درس خوانده و تجربه هم دارند ولی به مقام اجتهاد نرسیدند، ولی وزیر امروز خارجه ما یک مجتهد سیاسی است.حالا یک عده درس سیاست خوانده‌اند و تجربه هم دارند اما به مقام اجتهاد نرسیدند.

وی ادامه داد: اینجا وقتی صحبت امانت می‌کنیم و آنجایی که بحث کارشناسی کنیم باید با امانت صحبت کنیم آنجا امین مردم هستیم و از طرف مردم داریم حرف می‌زنیم در هر جمعی هم که هستیم فرقی نمی‌کند.

روحانی با تاکید بر اینکه در تمام کشورهای دنیا تصمیمات مهم روابط خارجی و مخصوصاً سیاست خارجی را نظام تصمیم می‌گیرد، گفت:  تصمیم گیری یک سازگاری دارد وقتی به آن تصمیم نظام رسید باید رسول امین باشیم و با امانت به دنیا و طرف خارجی منتقل کنید.

* کسی نمی‌تواند بگوید دو گانه عمل می‌کنی

وی بیان داشت: ممکن است شورای عالی امنیت ملی که من هم حضور دارم و نماینده مردم ایران هستم وقتی بحث و تصمیم‌گیری می‌کنیم اگر اعضای رای دادن ولو من مخالف بودم من به عنوان مصوبه شورای عالی امنیت ملی آن را امضا می کنم؛ کسی نمی تواند بگوید دوگانه عمل می‌کنی و تو در فلان سخنرانی چیز دیگری گفته‌ای.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بعضی، مسائل را درست لمس نمی‌کنند که من به عنوان رئیس جمهور نظرم را برای مردم بیان می کنم. اگر یک لایحه‌ای به مجلس دادم و مجلس آن را تغییر داد و قانونی شد که با لایحه من متفاوت است من قانون را امضا و ابلاغ می کنم این دوگانگی نیست. همه ما باید نظر خودمان را بگوییم و با صراحت و قدرت و بدون کم و کاست بیان کنیم. اگر یک تصمیم گیری در نظام می‌شود طبق قانون اساسی اجرا و عمل می‌کنیم.

* ظریف همیشه به صراحت نظراتش را بیان کرده است

رئیس جمهورگفت: من شهادت می دهم وزیر خارجه ما در همه جلسات در هر سطحی که برگزار شده است، نظراتش را به صراحت بیان کرده است؛ این امتیاز بزرگی است. ممکن است بعضی افراد لمس نکنند این امتیاز چقدر بزرگ است و چه شهامتی نیاز دارد.

وی اضافه کرد: وزیر رو به روی رئیس جمهور است و نظرش را به صراحت بیان می کند حتی اگر می داند رئیس جمهور با نظرش مخالف است. اما وزیر امور خارجه ما چون خود را مشاور عالی نظام در امر سیاست خارجی می داند، نظرات کارشناسی اش را با صراحت بیان می کند.

روحانی خاطر نشان کرد: اگر در نظام تصمیمی اتخاذ می شود، بعد از تصویب مجری هستیم و اینجا همه ما باید امانت دار باشیم و من شهادت می دهم در این مرحله هم وزیر ما رسول امین بوده. یعنی وقتی نظر جمعی را شنید ممکن است بعضاً نظرش متفاوت بوده اما نظر جمع را اجرا کرده چون تصمیم نظام بوده است.

* از آغاز تبلیغات، سیاست خارجی را به رأی گذاشتیم

وی خاطرنشان کرد: این مسئله برای دولتی که از آغاز تبلغاتش با مردم سیاست خارجی را به رای مردم گذاشته  مسئله مهمی است. در دولت های قبلی هم سیاست‌های خارجی قاعدتا در چارچوب منافع ملی اتخاذ می‌شده که من به آن ها کاری ندارم اما در دولت ما هم اول و هم دوم نظرم را در سیاست خارجی به رای مردم گذاشته ام.

روحانی ادامه داد: من به عنوان رئیس جمهوری هم در دور اول و هم دور دوم؛ نظرم را در سیاست خارجی به رای مردم گذاشتم و یکی از شعارهای اصلی در انتخابات تعامل سازنده با جهان بود. شاید یکی از دلایلی کسانی که به من رای دادند همین اصل تعامل سازنده با دنیا باشد. 

رئیس جمهورگفت: تعامل سازنده با جهان کار دشواری است؛ تقابل با جهان آسان ترین کار است، فحاشی و سخنرانی علیه دنیا هنر نیست و تقابل با دنیا هنرمندی نمی خواهد. ممکن است در برهه ای کشوری در برابر جمع یا کشور دیگری مسیر تقابل را انتخاب کند اما اساس در روابط و سیاست خارجی تعامل سازنده است. مقام معظم رهبری در دور دوم دولت هم تعبیر تعامل گسترده با جهان فرمودند و بنابراین این سیاست نظام و خواست مردم است. 

روحانی خاطرنشان کرد: همه ما کارگزار نظام هستیم اما به یک معنا هم کاره ای نیستیم و همه باید مطیع نظر اکثریت قاطع مردم باشیم. مبنای نظام ما بر این است که تمام مقامات با رای مردم مشروعیت پیدا می کنند. هر کس در هر مقامی مستقیم یا غیرمستقیم با رای مردم به آن مقام رسیده است و جمهوریت نظام جمهوری اسلامی به معنای واقعی و نه شعاری، جمهوری است. 

وی افزود: مردم با رای خود اعضای شوراها، نمایندگان مجلس، خبرگان و رئیس جمهوری را انتخاب می کنند. اصل ۶ قانون اساسی صراحتا اعلام می کند که اداره امور مردم و کشور با رای مردم و از طریق انتخابات مختلف انجام می گیرد.

رئیس جمهوری تاکید کرد: اینکه آمریکا فکر می کند با تحریم و فشار می‌تواند نظام را تغییر دهد و مردم را از جمهوری اسلامی رویگردان کند تا عشق به ایران را کنار بگذارند؛ تا زمانی که اصل ۶ قانون اساسی پابرجاست این امر امکان پذیر نیست.

روحانی ادامه داد: تضمین جمهوری اسلامی ایران برای قرن ها در تاریخ آینده، با اجرای درست اصل ۶ قانون اساسی است و اگر از اصل ۶ فاصله گرفتیم باید دیر یا زود خداحافظی کنیم. اصل ۵۹ قانون اساسی به عنوان بند کمکی اصل ۶ است و این اصول جمهوری اسلامی ایران را برای همیشه تضمین می کند، یعنی با اجرای اصل ۵۹ و ۶ و تعهد به این اصول و البته همه اصول قانون اساسی اگر همه جهان کنار هم باشند نمی توانند نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهند. اساس جمهوری اسلامی ایران نظر مردم است، نمی توانیم مخالف خواست مردم ساز جداگانه ای بزنیم.

* در موضوع پول ملی باید با زبان مردم حرف بزنیم

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به مصوبه هیات دولت در تبدیل ریال به تومان گفت: استدلال من درباره مصوبه اخیر دولت و تبدیل پول ملی از ریال به تومان این بود که ما باید با زبان مردم حرف بزنیم. امروز در گفت و گوی مردم ریال جایگاهی ندارد و بیشتر در بانک ها و مکاتبات رسمی ریال نوشته می شود. 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تفاوت میان ریال و تومان برای مردم دشواری به وجود آورده است، گفت: کمتر کشوری را سراغ دارم که پول ملی با آنچه گفته می‌شود و آنچه نوشته می شود تفاوت داشته باشد. ما باید تابع مردم باشیم.

رئیس جمهوری گفت: اگر در بانک بگویید ۱۰هزار تومان می خواهیم، در سند بانکی می نویسند ۱۰۰هزار ریال؛ در مکاتبات رسمی و در بانک به یک گونه حرف می زنیم اما مردم به گونه ای دیگر حرف می زنند که این موضوع برای مردم دشواری ایجاد کرده است. ما باید تابع مردم باشیم، کمتر کشوری را سراغ داریم که زبان مردم در پول ملی با آنچه که می‌نویسند تا این اندازه تفاوت داشته باشد.

وی تاکید کرد: سالیان درازی است که واحد پول رسمی «ریال» شده است، سال‌هاست این اتفاق افتاده است اما کسی گوش نمی‌کند وهیچ کس از واحد ریال استفاده نمی‌کند از طرفی وقتی برای مردم می‌خواهیم توضیح بدهیم و می‌گوییم ۱۰هزار میلیارد ریال پس از آن توضیح می دهیم ۱۰۰۰ میلیارد تومان تا هم خودمان بفهمیم هم مردم منظور ما را بهتر دریافت کنند.

رئیس جمهوری اظهار داشت: در حکومت حاکمان باید نمایندگان مردم باشند؛ چیزی بالاتر از این نیست. در نظام جمهوری اسلامی ایران مقامی بالاتر از نمایندگی مردم وجود ندارد هر چه هست نمایندگی مردم است؛ نمایندگی مردم  افتخار دارد و حرف و خواست مردم اساس است.

 وی بیان کرد: ملت ایران در سیاست خارجی ما یک خصیصه بزرگ است در سیاست خارجی باید همه تلاش کنیم در کنار مردم باشیم، نه چیزی را به مردم تحمیل کنیم. اگر قرار بود چیزی به مردم تحمیل شود که در قبل (رژیم طاغوت) نیز به آنها تحمیل می‌شد، البته در آن زمان خارجی‌ها و سفیر آمریکا تحمیل می‌کرد، اکنون من نوعی می‌خواهم تحمیل کنم؛ تحمیل، تحمیل است.

روحانی بیان کرد: نظر مردم برای ما مهم است و این تعامل سازنده یا به تعبیر مقام مقام معظم رهبری با تعامل گسترده به رای مردم گذاشته شده است که در دور اول با آن رای دادند و در دور دوم رای بیشتری به آن داده اند. رای و انتخاب مردم نشان می دهد که مسیری که انتخاب کردیم مسیر درست یا نادرست بود؛ اگر با مردم باشیم اگر سخن ما با اکثریت قاطع مردم یکی باشد که البته مردم ما راه خود را با آرمان‌های انقلاب و دین فاصله ندارد مردم ما مسلمان هستند و به دین خود علاقه دارند.  

روحانی ضمن تاکید بر اینکه هیچ عشقی در ذهن مردم بالاتر از عشق به اسلام و ایران نیست تاکید کرد: این دو عشق است که زندگی ما را می سازد و مسیر حرکت ما را روشن می کند این دو با هم مغایرتی ندارد اسلام با خواست اکثریت یک جامعه بزرگ و فرهنگ دوست مانند ایران عزیز است، از طرفی عقل هم با شرع فاصله ندارد، اگر چیزی را شرع بگوید، دقت که بکنیم عقل نیز همان را تایید می‌کند، بین منطق و ارمان فاصله ای وجود ندارد. میان منطق و آرمان فاصله نیست. اینها یکی هستند و اگر میان آنها فاصله گرفت، نشان می‌دهد ما یک جایی خطا می‌کنیم.  

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه ما از اول بر تعامل سازنده اصرار ورزیده و امروز هم بر تعامل سازنده اصرار می‌کنیم، اظهار داشت: در آغاز کار من احساس کردم وزیر و وزارت امور خارجه بهتر از نهاد دیگر می‌تواند، مذاکرات را انجام دهد. در همان روزهای دولت یازدهم از مقام معظم رهبری تقاضا کردم و گفتم می‌خواهم پرونده هسته‌ای را از شورای عالی امنیت ملی گرفته و به وزارت امور خارجه دهم و آنجا این موضوع را رسیدگی کند. خیلی هم در این رابطه بحث نکردیم و ایشان قبول کردند.  

* اگر به اوباما جواب نمی‌دادم توافق به سختی انجام می‌شد

روحانی بیان داشت: من زمانی که در شورای عالی امنیت ملی بودم، این رسالت و وظیفه را از وزارت امور خارجه گرفته بودند و به شورای عالی امنیت ملی دادند که به پیشنهاد وزیر امور خارجه وقت بود که در جلسه سران، این مسئله را پشنهاد داده بود. سر و پایه اولیه قبولی ما در برجام این مسئله بود، وگرنه نمی‌توانستیم در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق ژنو برسیم.  

وی در مورد تماس تلفنی بین خود و رئیس جمهور سابق آمریکا، اظهار داشت: اگر در نیویورک وزیر امور خارجه ما با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار نکرده بود و من به تلفن اوباما جواب نمی‌دادم، این کار با سختی و کندی انجام می‌شد. اینکه در کمتر از ۱۰۰ روز با شش قدرت بزرگ به توافق موقت ژنو برسیم در برخی از مواقع دشوار بود. ساعت ۵ صبح برای پذیرش نهایی این توافق صحبت می‌کردیم که گرفته شد و عمل شد، آسان نبود. این یک توافق بزرگ بود. 

* همه ما در یک نوع رقابت و حسادتی قرار داریم

وی با بیان اینکه قبل از آن (توافق ژنو) هشت سال مذاکره شده بود و در هشت سال پیشرفتی حاصل نشد، خاطرنشان کرد: فرض کنید ناگهان در ۱۰۰ روز پیشرفت عظیمی انجام شد. تحمل این مسئله از سوی برخی‌ها سخت بود. همه ما در یک نوع رقابت و حسادتی قرار داریم. وقتی یک دولت و افرادی ادعا کنند مسئله‌ای قابل حل نیست و میز مذاکره‌ای که هشت سال وجود داشت، فایده ندارد. من نمی‌گویم تقصیر این طرف بود یا آن طرف. طبیعی است که از این مسئله حرف‌ و حدیث درمی‌آید.

روحانی با بیان اینکه اگر در هر توافقی با هر کشوری که باشد، به دنبال حداکثر باشید، آن توافق به دست نمی‌آید، ابراز داشت: پیامبر (ص) هم در توافق حدیبیه حداکثری توافق نشد. نوشتند محمد رسول الله، مشرکان گفتند ما قبول نداریم. پیامبر قبول کرد چون می‌خواست این توافق برقرار و صلح ایجاد شود. تندروها در بیرون از خیمه پیامبر (ص) شروع به نق زدن کردند.  

وی با اشاره به اینکه در توافق‌ها، مطالبات حداکثری را مطرح و اصرار می‌کند ولی در نهایت در نقطه‌ای به توافق می‌رسند، خاطر نشان کرد: هدف ما برای ما آن بود که به دنیا بگویم آمریکا و برخی از غربی‌ها می‌گویند ایران به دنبال منطق نیست و تنها با زور و جنگ می‌توان با ایران برخورد کرد، این حرف‌شان دروغ است. می خواستیم نشان بدهیم اهل قدرت مذاکره، تعامل و منطق هستیم که این کار شهامت می‌خواهد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما فردی را که هم علمش را داشته باشد و هم هنرش را داشته باشد در کشور داشتیم. یاران و همکاران خوبی هم در کنارش حضور داشتند. ما نیرویی داشتیم که هم کاردان و هنرمند برای این کار باشد و هم دیپلمات در سطح جهانی باشد. آقای ظریف در سطح جهان یک دیپلمات شناخته شده است.

روحانی با اشاره به خواسته های ایران در جریان مذاکرات هسته ای افزود: ما می‌خواستیم مثلا اگر دنیا می گوید، حق ندارد غنی سازی کند، دنیا این حق را برای ما به رسمیت بشناسد.

وی بیان داشت: یک عده‌ای می گفتند از طریق مذاکره نمی شود شورای امنیت را تسلیم حق کرد. شاید هم حرف اشتباهی نمی‌گفتند. در دنیا خیلی کم سابقه است، در ضمن خودشان هم هشت سال در مذاکرات تلاش کرده بودند و به نتیجه نرسیده بودند. حتی زمانی که من در جلسه ای گفتم، همه قطعنامه ها را لغو خواهیم کرد، همه می گفتند نمی شود.

* حتی در همین دولت عده ای می‌گفتند نمی‌شود قطعنامه‌های شورای امنیت را لغو کرد

روحانی تاکید کرد: حتی در همین دولت هم بودند عده ای که می گفتند نمی شود قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را لغو کرد. در جلسه ای با حضور آقایان ظریف، عراقچی و تخت روانچی در این خصوص بحث می کردیم که در توافق باید قطعنامه لغو شدود، حتی خود ما هم در نحوه انجام این کار تردیدهای بسیار داشتیم.

* حتی اگر تمام ۱+۴ از برجام خارج بشوند افتخارات ما دائمی است 

روحانی گفت: ما ایران هراسی را از بین بردیم، این ادعا که ایرانیان اهل منطق نیستند از بین رفت، این که ما قادر نیستیم با کشورهای بزرگ دنیا با مذاکره به نتیجه برسیم را از بین بردیم، این که PMD را به عنوان یک طوق لعنتی به  پای ما بسته بودند و خیلی ها می گفتند این طوق را نمی شود از بین برد، ما از بین بردیم. این موارد از جمله پیروزی‌های دائمی برجام است. حتی اگر تمام ۱+۴ از برجام خارج بشوند این افتخارات دائمی است و از بین نخواهد رفت.

* اسرائیلی‌ها حین و اجرای توافق هسته‌ای شب‌های طولانی خوابشان نبرد

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به این که بعد از توافق ژنو وارد مذاکرت گسترده‌تر شدیم و در  نهایت به توافق نهایی رسیدیم افزود: این توافق نهایی هم برای دشمنان ایران خیلی سخت بود. اسرائیلی‌ها بعد از توافق هسته ای ما، چه در زمان توافق و چه در زمان اجرایش، شب های طولانی خوابشان نبرد. نمی خواستن این توافق انجام شود. آنقدر اسرائیلی ها به کشورهای مختلف سفر کردند تا مانع به سرانجام رسیدن این توافق شوند. صهیونیسیت ها همواره با این توافق مخالف بودند، ارتجاع هم همین نظر را دارد، 

رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه مثلث شوم شامل تندروهای آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه‌ای است، گفت: هر قدمی ما پیش بگذاریم و موفق شویم از همه طرف وارد عمل می‌شوند. 

روحانی اضافه کرد: وقتی توافق هسته ای (برجام) انجام شد برای اینکه به اجرا نرسد خیلی کارها در دنیا شد، خدا نخواست آنها موفق شوند، اراده خدا این بود که برای دنیا روشن شود که ملت بزرگ ایران دارای قدرت سیاسی و دیپلماسی است و دارای منطق است و می‌ایستد و موفق می‌شود.

* یک نفر نگفت برجام بد است 

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: توافقی امضا کردیم که دوست و دشمن نتوانست بگوید این توافق به ضرر ایران است. آنهایی که با ما مخالف بودند می‌گفتند خیلی به نفع ایران است آنهایی که با ما موافق بودند می‌گفتند توافقات خوبی است. یک نفر نگفت این توافق بد است آنها که دشمن ما بودند از اول می گفتند که این توافق برای ما بد است و از آن به نفع ایران است،  ترامپ هم همین را گفت یک شعری گفت که یک مصرعش درست بود که« ایرانی‌ها در هیچ مذاکره شکست نخوردند».

روحانی گفت:‌ ما شکست نخوردیم و همه قبول دارند که ما پیروز شدیم. ولی در عین حال ممکن است کسی بگوید که این پیروزی حداکثری و صددرصدی نبوده است که به اعتقاد من شدنی نیست که حتی اگر با یک کشور دوست راجع به یک موضوع اختلافی مذاکره انجام گیرد بتوان به موفقیت حداکثری و صددرصد رسید. خیلی بتوان موفق بود ۹۰ درصد. ما در طول تاریخ، با خیلی ها مذاکره کرده ایم و فقط ۱+۵ نبوده.

وی ادامه داد: همین الان هم با خیلی از کشورها راجع به موضوعات مختلف در حال مذاکره هستیم. این کار عظیم و بزرگ انجام گرفت و موفقیت این کار را من بر عهده همه مسئولین و عزیزانی که زحمت کشیده اند به ویژه وزارت خارجه و آقای ظریف می‌دانم. اگر آقای ظریف وزیر خارجه نبود و شخص دیگری بود، و همچنین اگر همکاران خوب وی در وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع که همگی کمک کردند، به اعتقاد من ما به این آسانی به موفقیت نمی رسیدیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بخشی از موفقیت برجام دائمی است اظهار داشت: همه باید بدانند برخی از موفقیت های برجام یعنی پیروزی حقوقی، پیروزی سیاسی و اخلاقی که دائمی هستند و هیچ وقت از بین نمی روند. ما در ۴ سال گذشته از این موفقیت استفاده‌های زیادی کردیم. در عین حال که طرف مقابل ما از همان روز اول بدعهدی‌هایی داشت.

روحانی گفت: آقای عراقچی قبل از صحبت من گفت که ده ها میلیارد پول کشور ما که بسته شده بود آزاد شد و برگشت و توانستیم از آن بهره برداری و استفاده کردیم. من راجع به برجام الان نمی خواهم صحبت کنم بسیاری از طرح های اساسی ما که به خاطر تحریم قطعات، بخش هایی از تاسیساتی ما که خریداری کرده بودیم و یا در گمرک آن کشور گیر بود و یا نمی‌آمد توانستیم همه را وارد کنیم، بسیاری از خواص برجام در همان سال ۹۴ و ۹۵ ظاهر شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: علاوه بر اینکه فروش نفت و میعانات را به نزدیک ۳ برابر افزایش دادیم، کار بزرگی نیز انجام گرفت. ما بعد از برجام  ما موفقیت‌های بسیاری به دست آوردیم. این موفقیت ها از لحاظ اقتصادی به قدری بود که بعضی ها عصبانی شده بودند و می گفتند چه خبر شده چرا اینقدر هتل‌های ما پر شده است نزدیک ۷۰- ۸۰ نفر از یک کشور آمده‌اند.

روحانی با اشاره به انتقادات در برجام، گفت: ما هواپیما می خریدیم آنها عصبانی می شدند و می‌گفتند که این هواپیماها کاغذی است. این افراد می‌توانند بروند به فرودگاه مهرآباد و امام خمینی سوار شوند و ببینند، هواپیماهای خریداری شده چگونه هستند. ما ناوگان هوایی و ریلی‌مان را تقویت کردیم و از لحاظ بانکی و اقتصادی نیز حرکت های بسیار مهمی را انجام دادیم.

رئیس جمهور با اشاره به برخی از ایرادگیری‌ها ازتوافق هسته‌ای اظهار داشت: دولت آمریکا بسیاری از توافقات را زیرپا گذاشته است اما برخی دلیل خروج آمریکا را تقصیر ما می‌دانند. اینکه آمریکا با ژاپن، اتحادیه اروپا و چین مشکل دارد و به نخست‌وزیر سابق انگلیس توهین می‌کند، نشان می‌دهد او تقصیر دارد. حاکمانی در کاخ سفید بر سرکار آمدند که در این فضاحت در تاریخ سراغ نداریم. آمریکایی‌ها از این توافق خارج شدند، چه گلی بر مردم آمریکا زدند؟ 

وی با بیان اینکه آمریکا بعد از خروج از توافق تنها ماند، خاطرنشان کرد: در این مسئله وزارت امور خارجه بار سنگینی بر دوش دارد. در سازمان ملل، در اروپا، در ورشو تنها بود. وزارت امور خارجه تلاش کرد. چرا تشکر نمی‌کنیم وقتی ترامپ در مجمع عمومی مضحکه می‌شود، در شورای امنیت سازمان ملل تنها می‌ماند و در فشار به اروپا جواب مثبت به او نمی‌دهند، وقتی در فلسطین و جولان تنها می‌ماند. آمریکا هر روز خود را منزوی می‌کند. ما کار خودمان را به خوبی انجام دادیم.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه یک امتیاز دیگر غیرقابل بازگشت به دست آوردیم و آن وفای به عهد است، ابراز داشت: دنیا فهمید اگر ایران عهدی بست و پیمانی را امضا کرد، پای پیمانش می‌ایستد. این مسئله جاودانه و امتیازی است که هیچ وقت از بین نمی‌رود.

وی اضافه کرد: طرف مقابل از توافق خارج شد و طرف‌های دیگر به تهعداتشان عمل نکردند ولی ما یک سال صبر کردیم و نشان دادیم ملتی هستیم که به عهدش می‌ایستد. امتیاز دیگر ما انزوای آمریکا بود، مگر در این یک سال آمریکا تنها نبوده است؟ مگر کسی بوده است که بگوید آمریکا کار درست کرده است؟

روحانی خاطر نشان کرد: به غیر از یک رژیم غاصب و یکی دو تای دیگر همه کشورها از او حمایت نکرده و منزوی شدند. ما دو بار در دادگاه لاهه موفق شدیم. دادگاه لاهه یک حکم موقت داد که آمریکا نباید تحریم‌ها را اجرا کنند.

وی افزود: برخی‌ها موفقیت‌ها را کوچک و ناکامی‌ها را می‌بینند. در دادگاه لاهه موفقیتی را به دست آوردیم بزرگتر از موفقیت مصدق و موفقیتی را در شورای امنیت به دست آوریم که در تاریخ بی نظیر است. اگرچه طرف مقابل به ما بدهکار است ولی ما همچنان از برجام استفاده می‌کنیم،  اقدام ما در کاهش تعهدات را کسی از نظر منطق، حقوق و سیاست نمی‌تواند به ما ایراد بگیرد در حالی که اگر روز اول این کار را می‌کردیم ما منزوی می‌شدیم. کار عاقلانه و دقیق تا به امروز انجام شده است.  

روحانی با بیان اینکه خود آمریکایی‌ها نمی‌دانند چه می خواهند بکنند، گفت: آنها موفقیت کوتاه مدتی به دست آوردند وقتی که گفتند ما بی قید و شرط به دنبال مذاکره هستیم ولی اگر عقل داشتند و می‌خواستند مذاکره کنند، می‌گفت می‌خواهم تروریسم اقتصادی را کنار بگذارم و در کلام مودب می‌شد. آن وقت ما در داخل مشکل پیدا می‌کردیم و مردم می‌گفتند چرا مذاکره نمی‌کنید؟ ولی خودش ثابت کرد حرف واهی می‌زند ناتوانی در تصمیمات‌شان عجیب و غربی است. 

وی به تحریم رهبر انقلاب و وزیر امور خارجه از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت: آنها گفتند حاضریم بی قید و شرط مذاکره کنیم ولی چند روز بعد مقام معظم رهبری را تحریم کردند.

روحانی تصریح کرد: ما که نمی‌خواهیم با شما مذاکره کنیم و شایستگی مذاکره را ندارید ولی اگر بخواهیم به فرض؛ مذاکره هم بکنیم، چه کسی باید تصمیم‌گیری نهایی کند؟ شما که قانون ما را بلدید و می‌دانید بدون تصمیم و نظر ایشان، نمی‌توانیم یک امر مهم را پیش ببریم. باز هم گفتید که می‌خواهیم مذاکره کنیم ولی وزیر امور خارجه ایران را تحریم کردید. چگونه می‌خواهید مذاکره کنید؟ شما با چه کسی می‌خواهید مذاکره کنید؟ یا سیاستی در آمریکا در کار نیست یا آنها متلون المزاج هستند و هر روز یک تصمیم را می‌گیرند.

روحانی با تاکید بر اینکه ایران اهل گفت‌وگو و مذاکره است، عنوان کرد: اگر آمریکا مذاکره می‌خواهد، باید قبل از هر کار کل تحریم را بردارد تا جانی علیه حقوق انسان‌ها نباشد. ما نمی‌توانیم با جانی صحبت کنیم. اعمال آمریکا، کار تروریستی است و ترویسم اقتصادی را انجام می‌دهد پس اگر می‌خواهید باید راه مذاکره فراهم شود، راهش توبه است. البته ملت ما تواب الرحیم است ولی به شرط آنکه توبه واقعی کنید.

* جنگ با ایران هم مادر همه جنگ هاست

رئیس جمهورگفت: صلح با ایران مادر همه صلح هاست، جنگ با ایران هم مادر همه جنگ هاست. شما اگر امنیت می خواهید و سربازان شما در منطقه امنیت می خواهند، امنیت در قبال امنیت خواهد بود. شما نمی توانید امنیت ما را خدشه دار کنید و انتظار امنیت برای خود داشته باشید. همانطور که صلح در برابر صلح است و نفت هم در برابر نفت. 

* کشتی‌های انگلیسی مدت‌های زیاد خطا می کردند و چشم پوشی می کردیم

وی افزود: امروز فهمیدید ما قدرتمند هستیم و قادر هستیم حرفی را که می زنیم عمل کنیم و چنین کاری هم که انجام می دهید، کار اشتباه و ناصحیحی است. فهمیدید که پهپاد مدرن شما با موشک ساخت ایران که وزارت دفاع دولت یازدهم و دوازدهم ما ساخته شده است و سپاه پاسداران غیور هم این موشک را با دقت و مهارت شلیک کرده است. امنیت در برابر امنیت، تنگه در برابر تنگه، صلح در برابر صلح و نفت در برابر نفت؛ این حرف ماست. اسقاط پهپاد آمریکایی با موشک ایرانی نماد اقتدار ایران بود. کشتی های انگلیسی مدتهای زیاد در عبور و مرور دریایی خطا می کردند و چشم پوشی می کردیم.

وی با تاکید بر اینکه خود شما (آمریکا) گفتید ایران ما را بی حیثیت کرده است، گفت: این نتیجه عملکرد خود شماست، ما که نمی خواستیم. آن رفیق شما هم رفت کشتی ما را در جبل الطارق غارت کرد. 

روحانی اضافه کرد: خیلی وقت بود کشتی های انگلیس در خلیج فارس قوانین و اخطارهای ما را رعایت نمی کردند. اما چون در زمان صلح بودیم، از خیلی خطاها صرف نظر می کردیم، ولی حالا که شما رفتار غیردوستانه نشان می دهید، ما هم در اجرای قانون تعارف نخواهیم داشت. در هنگام توقیف کشتی انگلیسی ناوچه شما در کنار کشتی بود، اما چرا کاری نکرد؟ وقتی هلی کوپترهای ما روی کشتی شما قرار گرفت چرا ناوچه شما که آنجا بود کاری برای نجات کشتی متخلف انجام نداد؟ نمی شود تنگه هرمز برای شما آزاد باشد اما تنگه جبل الطارق را برای ما ببندید.

وی افزود: ما در طول این پانزده ماه به حول قوه الهی بعد از یک فشار شدید که بر مردم وارد آمد، با کمک همین مردم و حضور و تلاش همگان، امروز مقداری از  فشارهای روی دوش مردم کاسته شده است. آمار و ارقام این واقعیت را به ما می گوید. در سال گذشته صنعت ما طی همه ماه ها و سه ماهه ها که کنترل شده است، رشد منفی بود. اما در دوماه ابتدایی امسال شاهد رشد مثبت در حوزه صنعت هستیم که خیلی معنای مهمی دارد.

* بازار بورس ما را می بینید که با نشاط کار می کند

روحانی اضافه کرد: بازار بورس ما را می بینید که با نشاط کار می کند. در ۵ فصل گذشته، بازار بورس ۱۳۳ درصد رشد داشته است. این نشان می دهد مسیر ما مسیر درستی است. در بسیاری از محصولات کشاورزی هم رشد داشته ایم. همچنین در اشتغال نیز علی رغم فشاری که به مردم آمد، امسال شرایط ما شرایط مثبتی بود و بیش از ۳۰۰ هز ار فرصت اشتغال ما افزود ه شده است. با این حال همچنان ما با دنیا مذاکره می کنیم، اگر به نتیجه رسیدیم که رسیدیم، و گرنه راه دیگری را در پیش خواهیم گرفت.

* سپاه را تحریم کردید تا تضعیف شود، دیدید قوی‌تر شد

رئیس جمهور گفت: به آمریکایی‌ها می گویم تمام تحریم ها شما غلط بود و اگر سپاه را تحریم کردید تا تضعیف شود اشتباه کردید، دیدید قوی‌تر شد، وزیر خارجه ما امروز از هر زمانی قوی تر است، اگر وزیر خارجه ما را تحریم کردید برای ایجاد تفرقه در داخل کشور اشتباه کردید و دیدید که اتحاد داخلی بیشتر شد.

وی تاکید کرد: اگر وزیر امور خارجه ایران  را تحریم کردید تا او راضعیف کنید و در داخل تفرقه بیاندازید، باز هم اشتباه کردید. همانطور دیدید جز یک مشت جنگ طلب، تمام نیروهای، افراد و نهادهای داخل کشور و در سطح منطقه و بین الملل به  حمایت از وزیر خارجه ما پرداختن به پشتیبانی از او را افزایش دادند. این یک واقعیت است که تحریم های شما نتیجه عکس دارد و وقتی شما تحریم می کنید، همه ملت را به برای مقابله با خودتان به صحنه می آورید.

 وزیر امور خارجه ما میان مردم داخل کشور، منطقه و همه سیاسیون جز مشتی جنگ طلب از هر زمان دیگری محبوب تر و قوی تر است.  اگر وزیر امورخارجه ما را برای ایجاد اختلاف تحریم کردید، باز اشتباه کردید. امروز همه ملت پشت وزیر خارجه هستند و هشتگ‌های فضای مجازی چون «ما همه پاسدار هستیم و یا ما همه ظریف هستیم» با هر تحریم شما داغ می شود و همه مردم به صحنه می آیند. ما یک ملت واحد هستیم، وزارت خارجه این ملیت را همیشه مستحکم کرده و تحریم شما ملیت ما را مستحکم تر خواهد کرد. 

روحانی در خاتمه خاطر نشان کرد: تحریم ها ملت ایران را مستحکم تر می کند؛ قطعا از مشکلات عبور خواهیم کرد.

Visits: 0