رشد ۵۱ درصدی ارزش معاملات خرد بورس
رشد ۵۱ درصدی ارزش معاملات خرد بورس
شاخص بورس که امروز در معاملات خرد از رشد 51 درصدی برخوردار شد، توانست به کانال 2.2 میلیون واحدی وارد شود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، بازار سهام امروز نیز با رشد تقاضا و افزایش قیمت سهام بخش بزرگی از بازار روبرو شد، اما مانند روزهای گذشته شاخص سازهای بورس بازهم در صدر شرکت‌هایی قرار گرفت که بیشترین افزایش قیمت و خریدار را داشتند.

به عبارت دیگر، در روزی که قیمت سهام اغلب نمادهای بازار رشد کرد؛ بزرگان بازار نیز سبزپوش بودند. امروز نیز نمادهای بزرگ بازار سرمایه به دلیل انتشار اخبار مربوط به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها رشد قابل توجهی داشتند و توانستند شاخص کل بورس را وارد کانال ۲.۲ میلیون واحدی کنند.

* سقف امسال بورس شکسته می‌شود؟

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: شاخص کل بورس تهران متأثر از شرکت‌های بزرگ و سودهای نقدی است و شاخص کل نسبت به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط کمتر دچار نوسان می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه اشاره به اصلاح بازار از اردیبهشت سال جاری ادامه داد: شواهد تکنیکالی حاکی از این است که اصلاحی که از اردیبهشت ماه شروع شده بود به اتمام رسیده است، البته باید اذعان داشت عمق و طول این اصلاح فراتر از انتظار بود.

وی افزود: از آنجا که ریزش ۷ ماه اخیر تنها یک اصلاح بوده و سقف تاریخی شاخص کل قبلاً شکسته شده، پیش‌بینی می‌شود که طی یک تا دو فصل آینده قیمت سهام شرکت‌ها نیز سقف امسال خود را رد کنند.

گلستانی تاکید کرد: طی چند ماه اخیر نرخ تورم و نرخ رشد قیمت مسکن نزولی شدند و در نتیجه نرخ‌های بهره نیز کاهش یافتند. بنابراین، انتظار می‌رود که شاخص کل در هفته‌های پیش رو روند صعودی پرقدرتی را تشکیل دهد.

* رشد شاخص های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز دوشنبه بیست و هفتم آذر ماه ۱۴۰۲، شاخص کل بورس ۳۵ هزار و ۸۲۳ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۶۵۵ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش ۸ هزار و ۴۵۹ واحد در رقم ۷۶۴ هزار و ۶۲۰ واحدی ایستاد.

شاخص کل فرابورس با رشد ۲۴۶ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۶۴۰ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش هزار و ۵۱۸ واحد به سطح ۱۳۸ هزار و ۵۱۲ واحد رسید.

* ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۳۷ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد.

امروز نماد شتران (پالایش نفت تهران)، کهمدا (شیشه‌ همدان‌) و وسپهر (سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای وسالت (بانک رسالت)، بپاس (بیمه پاسارگاد) و وآیند (بانک آینده) تعلق داشت.

* رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۷۳ هزار و ۶۱۲ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۴۶ هزار و ۳۳۲ میلیارد تومان بود که ۹۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۵۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۸ هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان رسید.

* افزایش ارزش صف‌های خرید بورس 

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت ۵۳۰ نماد و تعداد نمادهای منفی  ۲۶۴ بوده است. حدود ۶۶ درصد نمادها سبز بودند.

در معاملات دوشنبه، ۷۳ نماد صف خرید داشتند و ۳۲ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۵۷ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۳۴۱ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۱۰۱ درصدی به ۴۲۷ میلیارد تومان رسید.

Views: 2