راهکارهای جالب برای برای رفع چروک لباس بدون اتو
راهکارهای جالب برای برای رفع چروک لباس بدون اتو
اگر لباستان چروک شده و اتو در دسترس ندارید، نگران نباشید. راهکار های زیادی هستند که از طریق آن ها بتوانید لباس خود را صاف کنید.

روش های رفع چروک لباس بدون اتو

فقط یک سشوار لازم دارید

اگر به اتو دسترسی ندارید؛ اما سشوار دارید؛ دیگر نگران نباشید. دست به‌کار شوید و لباس خود را بر یک سطح صاف پهن کنید و با استفاده از سشوار آن را اتو کنید. سشوار را در فاصله ۳ تا ۵ سانتی‌متری لباس نگه­دارید و پشت و روی چروک‌ها را حرارت دهید. حرارت سشوار نباید زیاد باشد. آماده باشید که همین حال چروک‌ها در مقابل چشمان شما محو می‌شوند. به یاد داشته­باشید که جهت اتو کردن لباس همیشه به اتو نیاز ندارید.

دوش آب‌ گرم را فراموش نکنید

اشتباه نکنید؛ منظورم این نیست که حالا که با مشاهده چروک‌ها و از بابت ناتوانی در اتو کردن لباس، حسابی ناراحت و عصبی شده‌اید؛ لباس را فراموش کنید و خود را به یک دوش آب‌گرم مهمان کنید. نه! بلکه بهتر است لباس را نیز با خود به حمام ببرید.

این ترفند در مسافرت‌ها بسیار سودمند است. در حالی که دوش می‌گیرید؛ لباس چروک خود را در فضای حمام آویزان کنید. درها و پنجره‌ها را ببندید؛ چرا که هوا باید در حمام محبوس شود. لباس را در فاصله نسبتا نزدیکی به دوش آویزان کنید؛ اما مراقب باشید که خیس نشود. یک حمام ۱۵ دقیقه‌ای کافی است که از شر تمام چروک‌های لباس خود خلاص شوید.

حوله نمناک

بله اگر کار از کار گذشته است و دیگر از اتو کردن لباس ناامید شده‌اید؛ کمی خلاق باشید. لباس خود را بر سطح صافی پهن کنید؛ سپس یک حوله نم‌دار را بر لباس پهن کنید. رطوبت تمام چروک‌های لباس را باز خواهد کرد. در آخر لباس را آویزان کنید که خشک شود.

اسپری سرکه برای رفع چروک لباس بدون اتو

احتمال اینکه در شرایط اضطراری به اسپری‌های تخصصی رفع چروک لباس دسترسی داشته ­باشید؛ بسیار کم است. از این‌رو بهتر است دست به‌کار شوید و جهت اتو کردن لباس خود یک اسپری خانگی کارآمد تهیه کنید. سرکه سفید جایگزین بسیار مناسبی برای اتو است.

این مایع با کم­ترین هزینه و بدون هیچ‌گونه مواد شیمیایی چروک‌های لباس شما را محو می‌کند. مخلوطی از ۱ سهم سرکه سفید و ۲ سهم آب تهیه کنید. این ترکیب را بر لباس خود اسپری کنید و اجازه دهید که لباس خشک شود. می‌توانید در این مخلوط از کمی نرم‌کننده نیز استفاده کنید. تمام شد؛ دیگر هیچ چروکی بر لباس باقی نمانده‌است.

اتوی مو برای لباس

اگر به جای اتو کردن لباس‌ها یا به همراه داشتن یک اتوی لباس سفری، در چمدان خود اتو مو دارید؛ مشکل را حل‌شده تصور کنید. زیرا یک تیر و دو نشان است. موهایی صاف در کنار لباس‌هایی بدون چروک خواهید­داشت. قسمت‌های چروک لباس را کمی مرطوب کنید؛ سپس با استفاده از اتو مو چروک را از لباس خود بزدایید. کافی است که یک‌بار این کار را امتحان کنید؛ چراکه شما شیفته اتو موی همه‌کاره خود می‌شوید.

ماشین لباسشویی با سیستم بخار آب گرم

بله، درست متوجه شده­اید؛ اتو کردن لباس‌ها با ماشین لباسشویی نیز ممکن است. اگر ماشین لباسشویی شما از سیستم بخار آب‌گرم استفاده می‌کند؛ دست به کار شوید و لباس‌های چروک خود را در یک حرکت درون ماشین بریزید. بهتر است هربار تنها یک یا دو لباس در ماشین قرار دهید؛ چراکه چروک لباس در مقدار کم­تر بهتر باز می‌شود. به طوری که بخار آب‌گرم در کنار سیستم گردش ماشین لباسشویی تمام چروک‌ها را از لباس‌های شما پاک می‌کنند.

لباس خود را خیس کنید

راه‌های دیگری نیز جهت استفاده از ماشین لباسشویی به عنوان اتو وجود دارد. لباس خود را خیس کنید و خشک‌کن ماشین را روشن کنید که شاهد نابودی چروک‌های لباس باشید. این شیوه جهت مواقعی که قصد استفاده سریع از لباس را دارید؛ بسیار راه­گشا است. اگر لباس چروک شما کمی ضخیم است؛ یک حوله را مرطوب کنید و همراه با لباس در خشک‌کن قرار دهید.

حرکت دورانی ماشین با استفاده از رطوبت و وزن حوله چروک‌های لباس ضخیم شما را از بین می‌برد. به خاطر داشته­باشید که هرگز نباید از حوله‌های پرز‌دار استفاده کنید؛ چراکه نتیجه چندان خوشایند نخواهد­بود. برای لباس‌های ظریف‌تر که کمی چروک شده‌اند؛ از یک جفت جوراب خیس استفاده کنید. بخار ناشی از رطوبت جوراب جهت اتو کردن لباس ظریف شما کافی است.

خلاق باشید و اتوبسازید

اگر اتو کردن لباس تنها با استفاده از اتو برای شما قابل‌ قبول است؛ دست به کار شوید و اتوی خانگی خود را بسازید. یک قابله فلزی پیدا کنید؛ باید بدانید که قابله شیرجوش یا هر قابلمه کوچک دیگری انتخاب خوبی خواهد بود. ظرف را با آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید.

پس از به جوش آمدن، آب را خالی کنید. درحالی‌که قابلمه هنوز داغ است؛ کف آن را بر لباس قرار دهید و لباس را اتو کنید. مراقب باشید که ممکن است خود یا لباس خود را بسوزانید. اگر پارچه لباس مورد نظر شما بسیار حساس و ظریف است؛ یک حوله نازک بین لباس و قابلمه قرار دهید. این کار از سوختن و آسیب‌دیدگی پارچه لباس شما جلوگیری می‌کند.

شیر داغ کن برا رفع چروک لباس بدون اتو

مقداری آب را داخل شیر داغ کن فلزی بجوشانید. هنگامی که به درجه جوش و بخار رسید، آن را داخل سینک خالی کنید و از شیر داغ کن به عنوان اتو برای باز کردن چروک لباس استفاده کنید. فقط مراقب باشید که کف شیر داغ کن کاملاً تمیز باشد تا لباس تان لک نشود و دقت کنید که بیش از حد داغ نباشد تا لباس را بسوزاند.

برای رفع چروک لباس بدون اتو لباس خود را رول کنید

این روش جهت اتو کردن لباس‌های کوچک‌تر مناسب است. به این منظور باید لباس خود را درست مانند ساندویچ خوب رول کنید؛ سپس لباس رول‌شده را زیر تشک تخت‌خواب خود قرار دهید. چروک‌های لباس تحت فشار مضاعف باز می‌شوند. به یاد داشته­باشید که تاکردن لباس نتایج یکسانی را در پی نخواهد­داشت. چراکه خط حاصل از تا‌کردن لباس، بر آن باقی می‌ماند.

تشک تخت برای رفع چروک لباس بدون اتو

در این روش برای اینکه چروک های لباس را باز کنید؛ فقط به تشک تخت نیاز دارید. لباس را روی یک سطح صاف پهن کنید و آن را به آرامی زیر تشک بگذارید. سنگینی تشک باعث می شود که چروک لباس باز شود. ۱۵ الی ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد لباس را بردارید.

پارچه‌های مقاوم در برابر چروک

شاید منطقی‌ترین و ساده‌ترین راه جهت خداحافظی با چروک‌ها انتخاب پارچه‌هایی است که به این سادگی‌ها چروک نمی‌شوند. تنها در این صورت است که خود را برای همیشه از اتو کردن لباس‌ها خلاص می‌کنید. دیگر به استفاده از راهکارهای متفاوت جهت صاف کردن لباس خود نیاز نخواهید­داشت.

این پارچه‌ها چندان حساس نیستند؛ تقریبا تحت هر شرایطی ظاهر خود را حفظ می‌کنند. مهم نیست چند صد کیلومتر آن­ها را درون چمدان خود انباشته‌اید؛ از چه تکنیکی جهت تا‌کردن آن­ها استفاده کرده‌اید یا از چه تکنیکی جهت شستشوی آن­ها استفاده می‌کنید؛ این لباس‌ها همواره ظاهر اولیه خود را حفظ می‌کنند و هیچ چروکی را نمی‌پذیرند.

اسپری ضد چروک لباس برای رفع چروک لباس بدون اتو

استفاده از اسپری ضد چروک لباس برای صاف کردن لباس بدون نیاز به اتو بسیار کاربردی است. برای این کار، اسپری را بر روی لباسی که کمی مرطوب است بزنید و با دست بر روی لباس بکشید تا چروک ها صاف شود.

بهتر است اسپری ضد چروک را بر روی لباس های نخی استفاده کنید و قبل از مصرف آنرا بر روی گوشه ای از لباس امتحان نمایید.

پارچه هایی که چروک نمی شوند

دنیم (Denim)

دنیم از محبوب ترین و پرکاربردترین پارچه های ضد چروک به شمار می رود. هر چه پارچۀ دنیم ضخیم تر باشد، کمتر چروک می شود. شاید پس از خارج کردن دنیم از لباسشویی، لباس دنیم تان کمی چروک به نظر برسد؛ اما اگر آن را بپوشید، این چروک های مختصر بلافاصله برطرف خواهند شد.

پلی استر

همان طور که می دانید، پلی استر حاصل الیاف مصنوعی است. این پارچه به هیچ وجه چروک نمی شود و هیچ نیازی هم به اتو ندارد. اگر نتوانستید پارچۀ صد در صد پلی استر بیابید، می توانید از پارچه های حاصل از ترکیب پلی استر با دیگر الیاف استفاده کنید. پارچه هایی که حداقل ۶۵ درصد پلی استر داشته باشند چروک نمی شوند.

پارچۀ پلی استر هیچ نیازی به اتو ندارد، اما اگر می خواهید پارچۀ صد در صد پلی استرتان را اتو بزنید، ابتدا باید آن را کمی خیس کنید، سپس با دمای پایین اتو بزنید. پلی استر پارچۀ خوش نامی نیست و بسیاری حتی دوست ندارند اسم پلی استر را بشنوند، اما به شما توصیه می کنیم خودتان، برای یک بار هم که شده، آن را امتحان کنید. این پارچه بسیار نرم، بادوام، مقرون به صرفه و مقاوم در برابر چروک است.

پارچۀ پشمی

اگر به دنبال پارچۀ ضد چروک برای فصول سرد سال می گردید، پارچۀ پشمی می تواند یکی از بهترین و ایده آل ترین گزینه های پیش رویتان باشد. پارچۀ پشمی، بلافاصله پس از شست و شو، به شکل اولش برمی گردد. می توانید این پارچه را پیش از رسیدن به مرحلۀ خشک کن، از لباس شویی خارج کنید. پارچه های پشمی و پارچه های حاصل از ترکیب الیاف پشمی با دیگر الیاف هیچ نیازی به اتو کشیدن ندارند. در فصل زمستان، این پارچه شما را گرم نگه می دارد و چروک هم نمی شود.

کشمیر

کشمیر از پارچه های لاکچری به شمار می رود که بسیار نرم و سبک است. این پارچۀ طبیعی را از الیاف حاصل از موی بز می بافند. اگر به درستی از لباس کشمیرتان مراقب کنید، به هیچ وجه چروک نمی شود و نیازی هم به اتو نخواهد داشت. اگر این پارچۀ کشمیرتان چروک شد، می توانید چروک ها را با استفاده از بخار رفع کنید. حتی اگر آن را در گوشه ای آویزان کنید، چروک هایش از بین خواهند رفت.

لیوسل (Lyocell)

لیوسل یکی از انواع نیمه مصنوعی ریون به شمار می رود. همان طور که می دانید، پارچۀ ریون در برابر چروک بسیار مقاوم است. لیوسل یکی از محبوب ترین پارچه های مقاوم در برابر چروک به شمار می رود که هیچ نیازی هم به اتو اندارد. لیوسل از پارچه های مقاوم و لخت به شمار می رود که می توانید آن را با خیال راحتی، با ماشین لباسشویی نیز بشویید.

اسپاندکس (Spandex)

اسپاندکس از الیاف مصنوعی بسیار پرکاربرد به شمار می رود که ترکیب آن با دیگر الیاف باعث می شود پارچه چروک نشود. اگر دوست ندارید پارچۀ صد در صد اسپاندکس بپوشید، می توانید به سراغ نوع ترکیبی آن بروید. اسپاندکس از بهترین گزینه ها برای لباس ورزشی به شمار می رود. همچنین، می توانید آن را زیر سوئیشرت مورد علاقه تان بپوشید.

در پایان

در نهایت، برای داشتن لباس‌هایی شیک و بدون چروک، نیازی به هزینه زیاد و خرید اتو نیست. با استفاده از روش‌های ساده و کم هزینه، می‌توانید لباس‌های خود را درخشان و پرانرژی نگه دارید. همچنین، این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا زمان بیشتری را برای لذت بردن از زندگی و کار خود داشته باشید.

Visits: 4