تغییر روند بازار سهام با ورود پول حقیقی به بورس
تغییر روند بازار سهام با ورود پول حقیقی به بورس
در جریان معاملات امروز بازار سرمایه، پس از 9 روز خروج پول حقیقی، امروز تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، امروز از ابتدای معاملات تقاضای بالایی در بورس به چشم می‌خورد که این تقاضا تا انتهای معاملات ادامه یافت و شاخص‌های بورسی سبز زنگ بسته شدند.

به عبارت دیگر، شاخص کل بورس تهران، معاملات امروز را با رشد بیش از یک درصدی به پایان رساند و شاهد خالص خرید حدود ۱۳۱ میلیارد تومانی سهامداران خرد بود.

* تلاش‌های حمایتی از بازار سهام

سازمان بورس روز گذشته ابلاغیه‌ای مبنی بر افزایش ضریب تضمین دارایی‌های بورسی از ۶۰ به ۶۵ درصد را به کارگزاران ارائه کرد. از اهداف این ابلاغیه می‌توان به کاهش ریسک حساب کارگزاری سهامداران و افزایش حجم و ارزش معاملات اشاره کرد. البته هنوز نامه رسمی به کارگزارن ارسال نشده، اما پیش‌بینی می‌شود که اثر قابل توجهی بر منابع در دسترس سهامداران داشته باشد.

همچنین، علیرضا صالح، عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی، بیان کرد که صندوق توسعه ملی با دو روش سپرده گذاری و ورود مستقیم در صدد حمایت از بازار سرمایه است که یک هزار میلیارد تومان از طریق صندوق تثبیت و ۶ هزار میلیارد تومان در قالب سپرده‌گذاری واریز خواهد شد.

* واکنش بازار به افت محسوس متغیرها

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند بورس گفت: عقبگرد نسبت قیمت به درآمد به کف یک ساله و افت محسوس ارزش دلاری بازار و نزدیک شدن شاخص کل به کف امسال را می‌توان از دلایل بازگشت بورس طی دو روز گذشته عنوان کرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بازار سهام از ارزندگی بالایی برخوردار است؛ اما همزمان با آن نگرانی‌های زیادی در خصوص ریسک‌های سیستماتیک وجود دارد.

وی افزود: در شرایط فعلی فروکش کردن شوک‌های ناشی از تنش‌های منطقه‎‌ای همزمان با خبرهای ریز و درشت مربوط به شرکت‌ها از عملکردهای ماهانه مطلوب تا افزایش پیشنهادات برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سبب شده تا بار دیگر شاهد تحرک نسبی خریداران در بازار باشیم.

* رشد شاخص های عملکردی بورس

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد ۱.۰۳ درصدی به ارتفاع یک میلیون و ۹۸۱ هزار واحدی رسید.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش ۱۱ هزار و ۱۱۲ واحد در رقم ۶۷۰ هزار و ۱۱۷ واحدی ایستاد.

شاخص کل فرابورس با رشد ۲۷۹ واحدی به رقم ۲۴ هزار و ۳۴۰ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش ۲ هزار و ۶۱۳ واحد به سطح ۱۱۸ هزار و ۷۹۳ واحد رسید.

* ورود پول حقیقی به بازار سرمایه پس از ۲ هفته

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از ۹ روز معاملاتی مثبت شد و ۱۳۱ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد.

امروز نماد شگویا (پتروشیمی تندگویان)، کماسه (تامین‌ ماسه‌ ریخته‌گری‌) و ثپردیس (سرمایه گذاری مسکن پردیس) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در میان گروه‌ها نیز گروه محصولات شیمیایی بیشترین ورود سرمایه را ثبت کرد.  در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای نیان (نیان الکترونیک)، خودرو (ایران خودرو) و خساپا (سایپا) تعلق داشت.

* افزایش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۳۳ هزار و ۶۵۸ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۲۵ هزار و ۱۴۸ میلیارد تومان بود که ۹۶۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۱۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۳ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان رسید.

* کاهش ارزش صف‌های خرید بورس 

در پایان معاملات امروز، تعداد نماد های مثبت ۵۶۹ نماد و تعداد نماد های منفی ۲۳۸ نماد بوده است. حدود ۷۰ درصد نمادها سبز بودند.

در جریان معاملات روز دوشنبه، ۷۸ نماد صف خرید داشتند و ۵۸ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۲۴۱ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۴ درصدی به ۵۰۳ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۷.۸ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۴.۴ میلیون رسید.

Visits: 1