تعداد سینماهای فعال تا پایان امسال به ۹۰۰ مرکز افزایش می‌یابد
تعداد سینماهای فعال تا پایان امسال به ۹۰۰ مرکز افزایش می‌یابد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دیپلماسی فرهنگی به عنوان یکی از کارآمدترین ابزارها، در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و این مسئله به طور جدی پیگیری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از پایگاه خبری هنرآنلاین، «محمد مهدی اسماعیلی»شامگاه دوشنبه در همایش بزرگداشت سی و سومین سالگرد شهادت «صادق گنجی» سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان با گرامیداشت یاد و خاطره ۶۷۰ شهید شهرستان دشتستان اظهار کرد:نظریه اصالت فرهنگ در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است تا همه فعالیت‌ها در بخش های مختلف عمرانی و اقتصادی زیر چتر فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی قرار گیرد. براساس نظریه اصالت فرهنگ در دولت سیزدهم، ۸۰ هزار میلیارد ریال صرف تکمیل طرح‌های عمرانی در حوزه فرهنگ شده است.

وی بیان کرد: بنا داریم با اجرا نظریه اصالت فرهنگی بر تولید محتوای مطلوب، تربیت نیروی انسانی خدمت گذار انجام شود تا صادق گنجی های متعددی در این آب و خاک رشد کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: فضای فرهنگی کشور باید به سمت تربیت نیروهایی مانند شهید گنجی برود چرا که فرهنگ ایران نباید محصور به جغرافیای ایران اسلامی شود.

اسماعیلی ادامه داد: دیپلماسی فرهنگی و هنری، کارآمدترین ابزار دیپلماسی است که در دولت انقلابی و فرهنگ محور سیزدهم به طور جدی دنبال می شود و امیدوارم این رویکرد در خارج از مرزها نیز به بهترین شکل ممکن رقم بخورد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: در استان بوشهر نیز در سفر قبل با استاندار صحبت‌هایی انجام و نشستی پیرامون آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد تا همه طرح های نیمه تمام استان در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین اعتبار و تکمیل شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: مجموعه این اقدام‎‌ها با این هدف است تا با ایجاد زیرساخت‌های هنری و فرهنگی شهیدانی مانند صادق گنجی تربیت شوند.

اسماعیلی ادامه داد: بوشهر استانی کم نظیر در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی است که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همچنین جوانان مستعد و فرهنگ دوست بزودی با انجام فرایندهای اداری، جذب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شوند تا از این طریق به تقویت فعالیت‌های این حوزه کمک شود.

وی یادآور شد: همچنین در قرارگاه شهید آوینی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شده بنا بر حمایت جدی از فعالیت های فرهنگی و هنری استان‌ها داریم.

اسماعیلی اضافه کرد: در این زمینه تلاش می‌‎شود با تامین اعتبار مناسب و تسهیل سازی در فعالیت‌ها حمایت ویژه‌ای از فعالیت‌های قرآنی، فرهنگی و هنری است.

وی گفت: در ۲ سال اخیر با اجرا طرح «بشری» ، ۲۰ هزار مربی شایسته قرآنی در کشور تربیت شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برای حمایت از فعالیت های قرآنی اهتمام جدی ایجاد شده چرا که تحقق این مهم به نورانی و قرآنی شدن کشور کمک می‎کند.

وی عنوان کرد: این دوره بر خلاف نظر بدخواهان یکی از پررونق ترین دوره های حوزه فرهنگ و هنر کشور به شمار می‌رود که آمار سینما، تئاتر و موسیقی بخوبی نشان دهنده این دوره درخشان است.

اسماعیلی با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مردم در کشور همه با هم با حس تعاون، ارتقا کشور، پاسداشت منافع عمومی، علاقه مندی به نظام و جمهوری اسلامی و اعتلای ایران بزرگ در انتخابات حاضر خواهند شد.

وی گفت: استان بوشهر در همه دوره ها از استان‌های فعال برای حضور در انتخابات بوده که بدون تردید مردم این استان در ۱۱ اسفندماه نیز حضوری پرشور ثبت می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بوشهر استانی سرشار از شهیدان بین المللی مانند رئیسعلی دلواری و نادر مهدوی است و در این بین شهرستان دشتستان مهد پرورش نخبگان فرهنگی و هنری کشور محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: این روزها نشست و همایش مومنانه‌ای تشکیل نمی‌شود مگر اینکه یاد شهیدان غزه نیز به میان بیاید.

اسماعیلی ادامه داد: در غزه به عنوان منطقه‌ای کوچک و پر تراکم از جمعیت نزدیک به ۲۰ هزار نفر شهید شدند که نیمی از آنان زنان، کودکان، پیران و سالخوردگان بوده است.

وی با اعلام این که رژیم صهیونیستی تمام جلادان تاریخ را رو سفیده کرده، بیان کرد: امروز همه مردم دنیا در شهرهای مختلف این جنایت‌های جان‌سوز را دیده و اجتماع چند صد هزار نفری برای محکوم کردن این جنایت‌ها برگزار می‎‌کنند.

اسماعیلی یادآور شد: در جریان این جنایت‌ها که با حمله به مرکزهای درمانی و کشتار بیماران همراه شده سخت است کسی این صحنه‌ها را ببیند ولی تحت تاثیر قرار نگیرد.

وی اضافه کرد: معجزه امروز مقاومت برگرفته از نهضت والایی است که امام راحل عظیم شان ایجاد کرده است.

اسماعیلی ادامه داد: در پایان دفاع مقدس برخی افراد ساده لوح صحبت می‌کردند که  این نبرد چه دستاوردهایی داشته است که امام راحل(ره) با صادر کردن پیام خود با عنوان «منشور روحانیت» فرمودند«جنگ برای ایران اسلامی دستاوردهای زیادی داشته و خواهد داشت که یکی از این دستاوردهای عنوان شده برای آینده آزادی فلسطین و قدس خواهد بود».

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بدون تردید روزی خواهد رسید که با اقامه نماز وحدت در قدس، پیروزی فلسطین را جشن خواهیم گرفت.

وی دربخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز میزبان ولی در واقع مهمان شهیدی والا مقام بود که با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و کارکنان در محوطه وزارتخانه در آیینی با شکوه به خاک سپرده شد.

اسماعیلی همچنین یاد و خاطره ۱۱ شهید امنیت در جریان حادثه راسک استان سیستان و بلوچستان را گرامی داشت. 

شمار سینماهای فعال کشور به ۸۳۲ مرکز رسید

وزیر فرهنگ سپس در جمع خبرنگاران حاضر شد و عنوان کرد: با همت سازمان سینمایی پیش بینی شده شمار سینماهای فعال کشور تا پایان امسال به ۹۰۰ مرکز افزایش یاید.

وی افزود: با توجه به این که اکنون تنها یک سینمای فعال در مرکز استان بوشهر فعال است یک سالن برای فعال سازی سینمای جدید در این استان معرفی شده که فرایندهای آن در حال انجام است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: پس از سفر شهریورماه امسال به این استان، موضوع احداث کتابخانه مرکزی بوشهر به شکل ویژه دنبال و پس از بررسی انجام شده با همت مسئولان استانی زمین مورد نیاز تامین شد.

وی بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به سهم خود اعتبار طرح کتابخانه مرکزی بوشهر را تامین می‌کند تا زیربنای این طرح مهم در دولت سیزدهم گذاشته شود.

اسماعیلی در ارتباط با فعالیت‌های مرتبط با پاسداشت یاد و خاطره شهدا عنوان کرد: در این زمینه هیچ کاری اندازه کارهای فرهنگی و هنری اهمیت ندارد بر همین اساس به این حوزه توجه ویژه‌ای معطوف شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: برای بزرگداشت شهادت “صادق گنجی” شهید شاخص و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، تولید ۲ مستند و تالیف چهار کتاب در دستور کار قرار دارد.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بوشهر استانی فرهنگی است تلاش داریم با حمایت‌های ویژه اصحاب فرهنگ و هنر این استان برای تولید اثرهای فرهنگی و هنری برای شهیدان شاخص استان پیشگام شوند.

Visits: 4