بیشترین رشد بورس در ۳ ماه گذشته امروز ثبت شد
بیشترین رشد بورس در ۳ ماه گذشته امروز ثبت شد
در جریان معاملات روز یکشنبه بازار سرمایه علاوه بر شکسته‌شدن رکورد رشد 3 ماهه بورس، ارزش معاملات خرد نیز در قله 6 ماهه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، امروز شاخص کل بورس تهران بیش از ۳۳ هزار واحد بالا آمد که بیشترین رشد در ۳ ماه اخیر است. روند رشد بورس در روزهای گذشته، امروز نیز ادامه داشت و سهامداران امروز توانستند با معاملات خود از سد مقاومت شاخص کل در سطح ۲.۱ میلیون واحدی عبور کنند.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، ۳ عاملِ نرخ فروش نفت، نرخ دلار و میزان صادراتی که دولت تعیین می‌کند، می تواند بر بازار سرمایه تاثیر زیادی داشته باشد. یعنی با توجه به بررسی لایحه دولت و قوانین بودجه در سال‌های قبل، نرخ دلاری که در بودجه تعیین می‌شود، نرخ فروش نفت و همین طور عددی که دولت برای صادرات در نظر می‌گیرد، برای فعالان بازار، بسیار با اهمیت و اثر گذار هستند.

* عوامل تعیین کننده بودجه بر روند بازار سرمایه

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره تاثیر بودجه بر بازار سرمایه گفت: موضوع مهم در بودجه توجه به بحث مالیات‌هاست، دولت طی سال‌های اخیر با توجه به مسائلی که در فروش نفت و ورود ارز به کشور دارد، سعی کرده است که گزینه‌های دیگر درآمدی از جمله مالیات را پررنگ‌تر ببیند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: برخی اقدامات دولت برای حمایت از بازار سرمایه طی سال‌های گذشته عملیاتی و یا بعضاً انجام نشده است. مثل حمایت از صندوق تثبیت بازار و راه اندازی انجمن حمایت از سهامداران خُرد و یا موضوعاتی در مورد خصوصی سازی و الزمات آن، این موارد در لایحه بودجه ۱۴۰۳ برای فعالان بازار مهم است و باید دید که تعرفه گذاری و نرخ گذاری چه در حوزه درآمدی و چه در حوزه مصارف دولت قرار است، به چه شکلی باشد.

وی ادامه داد: چنانچه ارقام بودجه بالاتر و یا پایین‌تر از میزان واقعی تعیین شود به همان اندازه می‌تواند برای دولت کسری ایجاد کند. هر گاه این کسری‌های احتمالی ایجاد شود، طبیعتاً دولت باید به فکر راه حل‌هایی برای جبران این کسری باشد که طبق سابقه تاریخی این کسری‌ها از روش‌های مختلف از جمله بازار سرمایه مثل انتشار انواع اوراق بدهی در بازار، تعیین برخی از عوارض و مالیات‌های خاص برای فعالان بورسی و از این دست تعرفه گذاری‌ها، تأمین می‌شود.

* سبزپوشی همه شاخص‌های بورسی

در پایان معاملات روز یکشنبه دوازدهم آذرماه، شاخص کل بورس ۳۳ هزار و ۴۹۹ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۱۹۶ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۱.۶ درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش ۲ هزار و ۷۳۲ واحد در رقم ۷۳۱ هزار و ۴۴۳ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۳۸ صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با رشد ۱۳۸ واحدی به رقم ۲۵ هزار و ۷۳۰ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش ۹۱۳ واحد به سطح ۱۳۱ هزار و ۸۱۶ واحد رسید.

* ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سومین روز مثبت شد و ۶۳۰ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد.

امروز نماد اخابر (مخابرات)، فولاد (فولاد مبارکه) و حآفرین (ریل پرداز نو آفرین) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای ونوین (بانک اقتصاد نوین)، خساپا (سایپا) و کرمان (سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان) تعلق داشت.

* ارزش معاملات خرد بازار سهام در قله ۶ ماهه

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۴ هزار و ۳۵۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و ۶۱۵ میلیارد تومان بود که ۱۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۳۲ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۸ هزار و ۴۰۴ میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در ۶ ماه اخیر است.

* رشد ارزش صف‌های خرید بورس 

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت ۵۲۸ نماد و تعداد نمادهای منفی ۲۶۹ نماد بوده است. یعنی حدود ۶۶ درصد نمادها سبزپوش بودند.

در معاملات یکشنبه، ۸۱ نماد صف خرید داشتند و ۴۵ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۳۷۷ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۱۰ درصدی به ۴۱۸ میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز ۱۲ آذر ماه، سرانه خرید هر نماد در بازار، در حدود ۲۸.۱ میلیون تومان و سرانه فروش در حدود ۳۱.۸ میلیون تومان بود.

همچنین، در بازار امروز به ازای هر کد (میانگین نمادها)، سرانه خرید حقیقی در حدود ۳۶.۳ میلیون تومان و سرانه فروش در حدود ۲۵.۷ میلیون تومان  بود

Visits: 2