بخت پرسپولیس برای قهرمانی بیشتر از استقلال است/ تبانی دور از ذهن نیست!
بخت پرسپولیس برای قهرمانی بیشتر از استقلال است/ تبانی دور از ذهن نیست!
کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به اینکه پرسپولیس نسبت به استقلال، شانس بیشتری برای قهرمانی در لیگ برتر دارد، مدعی شد که «در پائین جدول شرایط خاصی حاکم است و احتمال تبانی دور از تصور نیست»!

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،مسعود اقبالی شنبه‌شب درباره شرایط و کیفیت لیگ برتر ایران در هفته‌های پایانی لیگ اظهار داشت: متاسفانه فوتبال ما به دلیل عدم برخورداری از استانداردهای لازم شرایط مساعد و خوبی ندارد و در این وضعیت نباید انتظار معجزه و شگفتی داشت. کیفیت بازی‌های لیگ را بررسی کنید، کدام تیم بر اساس معیارهای واقعی فوتبال روز دنیا بازی می‌کند؟

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال در اظهار نظری جالب درباره اینکه کدام تیم بخت بیشتری برای قهرمانی دارد، گفت: در فوتبال ایران شاید تنها تیمی که بهتر از سایرین بازی می‌کند، پرسپولیس باشد و من شانس این تیم را در کورس قهرمانی بیشتر از استقلال می‌بینم. چند بازی تا پایان لیگ باقی مانده و باید دید در این هفته‌ها چه خواهد شد اما کیفیت پرسپولیس را بهتر از سایر تیم‌ها می‌بینم و آنها شانس بیشتری برای کسب جام دارند.

کارشناس فوتبال کشورمان اضافه کرد: این دو تیم بزرگ و قدیمی فوتبال ما گاهی آنقدر بد هستند که حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند. این که فوتبال ما از کیفیت لازم برخوردار نیست، حقیقت دارد، هرچند برخی‌ نمی‌خواهند آن را باور کنند. قبل از شروع فصل اعتقاد داشتم سپاهان قهرمان خواهد شد اما در ادامه راه دیدیم چه نتایجی رقم خورد که این هم از دیگر اتفاقات لیگ ماست. اینکه مسائل مالی، مدیریتی یا هر مشکل دیگری باعث خروج سپاهان از کورس قهرمانی شده، موضوعی است که مسوولان این باشگاه باید آن را بررسی کنند اما این روزها این تیم مدعی، در حد یک تیم متوسط است.

اقبالی در مورد رقابت در بالا و انتهای جدول نیز گفت: در صدر جدول استقلال و پرسپولیس با یک اختلاف امتیاز برای قهرمانی می‌جنگند و در پائین جدول هم تیم‌ها درصدد فرار از سقوط هستند. در چنین شرایطی باید منتظر اتفاقات و حاشیه‌ها بود چراکه هیچ تیمی نمی‌خواهد از لیگ برتر ایران خارج شود. بدون شک برخی‌ به دنبال آن هستند که از این اتفاقات به سود خود یا به ضرر دیگران بهره ببرند و این به دلیل نبود قوانینی است که اینگونه رفتارها را کنترل می‌کند.

پیشکسوت فوتبال در واکنش به این سئوال که آیا در گذشته هم با چنین حاشیه‌هایی مواجه بوده یا موردی درباره تبانی و مسائل مربوط به آن را به یاد دارد، گفت: در گذشته فوتبال معنا و مفهوم دیگری داشت. کسی دنبال این مسائل و حاشیه‌ها نبود. نهایت دید و تفکر بازیکنان قدیمی شهرت و محبوبیتی بود که از عشق به فوتبال سرچشمه می‌گرفت. این حاشیه‌ها از زمانی شروع شد که پول به ورزش و فوتبال وارد شد. هرچند این مسائل قابل اثبات نیست اما اگر رفتارهای برخی از بازیکنان را به دقت بررسی کنیم به مواردی بر می‌خوریم که حکایت از اتفاقات پشت پرده دارد!

کارشناس و مدرس کنفدراسیون فوتبال ‌آسیا در واکنش به داوری‌های لیگ برتر نیز اضافه کرد: داوری ما تافته جدا بافته از فوتبال ما نیست. وقتی فوتبال ما از نظر ساختاری و تشکیلاتی با مشکلات بسیاری مواجه است، چه انتظاری باید داشت؟‌ داوران ما در گذشته از زمین‌های فوتبال می‌آمدند و به دلیل اینکه سابقه بازی داشتند عملکرد به مراتب بهتری داشتند اما داوران امروزی تجربه بازی ندارند و در برخی مواقع تصمیم‌هایی می‌گیرند که تامل‌برانگیز است.

اقبالی با تاکید بر لزوم وجود زیرساخت‌ها در فوتبال گفت: در آسیا تیم‌هایی از جمله ژاپن، کره، استرالیا،‌ قطر و چند تیم دیگر بر همین اساس و تفکر پیش رفته‌اند. قطری‌ها با توسعه زیرساخت‌های خود رشد قابل توجهی داشتند ولی ما چه کردیم؟‌ اگر می‌خواهیم در فوتبال رشد کنیم، علاوه بر زیرساخت‌ها باید به تیم‌های پایه و رده‌های سنی هم توجه داشت و با استفاده از مربیان بادانش و متخصص این رده سنی، فضا را برای تربیت و آموزش نسل‌های آینده فراهم ساخت.

وی افزود: فراموش نکنیم که یکی از راه‌های رشد و توسعه در فوتبال این است که عدالت در رده‌های سنی تمام و کمال رعایت شود. متاسفانه در فوتبال ما به دلیل اینکه به رده‌های سنی توجه لازم نمی‌شود و بودجه مناسب در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد، همیشه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنیم و گزینش‌ها هم «گلخانه‌»ای صورت می‌گیرد. در برخی مواقع هم شاهد هستیم خانواده‌های متمول و پولدار نسبت به سایرین خدمات بهتری را دریافت می‌کنند و همین مسائل به فوتبال ما ضربه می‌زند.

پیشکسوت فوتبال در پایان تاکید کرد: فوتبال باید از پایه درست شود تا در آینده بتوان انتظار نتیجه داشت. در گذشته بازیکنان از دل مسابقات مدارس، آموزشگاه‌ها و رقابت‌های مختلف معرفی شده و در باشگاه‌ها آموزش می‌دیدند اما الان آن مسابقات نیست یا کمتر برگزار می‌شود. اگر می‌خواهیم فوتبال ایران مانند سایر کشورها توسعه یابد، نیازمند توجه به همه موارد هستیم؛ علاوه بر این، باید با تمرکز و تاکید بر زیرساخت‌های فوتبالی، فضای لازم را برای رشد و توسعه آن مهیا کنیم.

Visits: 1