بازگشت نبض تولید به یک هزار و ۲۳۶واحد تولیدی فارس
بازگشت نبض تولید به یک هزار و ۲۳۶واحد تولیدی فارس
بررسی و تسهیل امور ۴۳بنگاه‌ اقتصادی در نیمه اسفندماه صورت گرفت و با این اقدام، تعداد واحدهای حمایت شده از ابتدای سال تاکنون در استان فارس به یک هزار و ۲۳۶واحد رسید.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،یکی از برنامه‌های اصلی دولت سیزدهم در حوزه رونق و رشد تولید، رسیدگی به واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل است.

احیای هشت هزار و ۱۱۴ واحد تعطیل و نیمه تعطیل در دولت سیزدهم

این در حالیست که به گفته متولیان امر در ابتدای فعالیت دولت بیش از ۶۰ هزار واحد تعطیل و نیمه تعطیل در کشور شناسایی شد و بر اساس تصمیم دولت، نهضت احیای واحدهای تولیدی شکل گرفت.

و حالا در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲، نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی اعلام کرده که در طول ۲ سال گذشته با احیای هشت هزار و ۱۱۴ واحد تعطیل و نیمه تعطیل در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدماتی و معدنی، ۱۹۱ هزار شغل جدید ایجاد و ۲۴۰ همت از سرمایه‌های مردم احیا شده است.

به گفته نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی تقریبا ۴۴ درصد از واحدهای احیاشده، صنعتی و ۴۶ درصد واحدهای کشاورزی و ۱۰ درصد باقیمانده واحدهای خدماتی و معدنی هستند و این اقدام در نهایت منجر به ایجاد ۱۹۱ هزار شغل جدید و احیای۲۴۰ همت از سرمایه‌های مردم شده است.

برگزاری مستمر کارگروه تسهیل

یکی از مهمترین رویکردها برای احیای واحدهای تولیدی برگزاری مستمر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان‌های مختلف کشور است.

در جلسات استانی مربوط به این کارگروه معمولاً مسائل تعدادی از واحدهای تولیدی و صنعتی بررسی و تصمیماتی با هدف امهال تسهیلات، تقسیط بدهی‌های بانکی و معافیت مالیاتی به منظور رفع موانع تولید اتخاذ می‌شود.

همچنین برای تصویب مصوبات لازم در سطوح ملی، برخی موارد به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور ارجاع داده می‌شود.

مروری بر جلسات کارگروه در استان فارس

تشکیل این جلسات در استان فارس هم در اولویت متولیان حوزه اقتصاد قرار دارد به گونه‌ای که نخستین جلسه این کارگروه‌ در سال جاری در همان روزهای ابتدایی سال یعنی ۱۵ فروردین ماه برگزار شد و در این جلسه مشکلات و چالش‌های پیش روی ۲۰ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

پس از آن نشست‌های مربوط به این کارگروه هر هفته در روزهای سه‌شنبه به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و با هدف تسریع در رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران، توسعه و رونق کسب و کارها و افزایش اشتغالزایی تشکیل شد.

نتایج برگزاری کارگروه تسهیل

بدین ترتیب این کارگروه در ۶ماه نخست سال ۱۴۰۲ یعنی از ۱۵ فروردین ماه تا ۲۹شهریورماه توانست مشکلات ۶۱۹ واحد تولیدی فارس را که در عرصه‌های مختلف فعالیت داشتند با برگزاری ۲۱ جلسه گره‌گشایی کند.

کارخانه قند ممسنی، روغن نباتی نرگس شیراز، شرکت کارخانجات مخابراتی ایران(ITMC)، شرکت تک ایستا تولید قطعات ساختمانی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز از مهمترین بنگاه‌های اقتصادی بودند که مشکلات آنها در این مدت ارزیابی و بررسی شد.

یکی از نقاط عطف برگزاری جلسات کارگروه در ماه‌های پاییز حضور برخی از مقامات کشوری از جمله معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور و دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید در بعضی از این نشست‌ها بود.

این جلسات در فصل پاییز نیز به صورت مستمر تشکیل شد و با گره‌گشایی از مشکلات واحدهای تولیدی در طول این مدت، تعداد بنگاه‌های اقتصادی حمایت شده از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه به ۹۷۰ واحد رسید.

هفته نخست زمستان؛تسهیل و رفع موانع ۲۳ بنگاه اقتصادی

با شروع فصل زمستان و در پنجمین روز از دی‌ماه ۱۴۰۲، پانصدو پنجاه وهشتمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصد و پنجاه و نهمین کارگروه احیا واحدهای راکد به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و اعضا کارگروه در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.

در این جلسه برای رفع موانع پنج بنگاه اقتصادی در کارگروه تسهیل تصمیم‌گیری شد و مشکلات ۱۸ بنگاه فعال در زمینه درودگری، خدمات برق‌رسانی، پروفیل آلومینیومی، فورمینگ ورق و سنگبری مورد بررسی قرار گرفت.

هفته میانی دی‌ماه؛بررسی مشکلات ۳۴بنگاه اقتصادی

سه شنبه دوازدهم دی‌ماه نیز پانصدو شصتمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصد و شصت و یکمین کارگروه احیا واحدهای راکد به ریاست استاندار فارس ، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و اعضا کارگروه در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.

در جلسه گارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس مشکلات ۳۴ بنگاه اقتصادی بررسی و برای حل آن تصمیمات لازم اتخاذ شد.

در حقیقت در این جلسه گفتگو و بحث در خصوص رفع مشکلات چهار بنگاه اقتصادی در کارگروه تسهیل استان و بررسی موضوعات ۳۰ بنگاه اقتصادی مصوب کارگروه تخصصی ذیل کارگروه استان در زمینه درخواست شرکت گاز( ناترازی گاز)، تولید فرآورده‌های گوشتی، آرد و البسه پزشکی صورت گرفت و تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شد.

نوزدهمین روز از زمستان؛تدوین مصوبات برای حل مشکلات ۲۳ بنگاه اقتصادی

سه شنبه نوزدهم دی‌ماه هم پانصدو شصت و دومین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار فارس ، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و اعضا کارگروه در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد و در این جلسه مشکلات ۲۳بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و مصوبات لازم برای رفع این مشکلات تدوین شد.

در این جلسه مواردی از جمله درخواست جهادکشاورزی جهت تصویب امکان اخذ تعهد از سرمایه‌گذار به منظور تسهیل در صدور مجوزهای لازم، همچنین تولید انواع دستمال کاغذی، آب معدنی، انواع تجهیزات مخابراتی با طرح موضوعات تعیین تکلیف‌بدهی، تقسیط بدهی و درخواست تسهیلات مطرح و بررسی شد.

اخطار استاندار به دستگاه‌های خدمات‌رسان

استاندار فارس در این جلسه خطاب به دستگاه‌های خدمات‌رسان بویژه آب، برق و گاز گفت: به هیچ وجه و بدون هماهنگی قبلی با کارگروه تسهیل، اجازه مسدود کردن حساب‌های بخش خصوصی به دلیل بدهی را ندارید.

پایان ماه دی؛ حل و فصل مشکلات ۲۸ بنگاه اقتصادی

روز سه‌شنبه ۲۶دی‌ماه نیز پانصد و شصت و سومین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصد و شصت و چهارمین کارگروه احیا و فعال‌سازی واحدهای راکد استان مسائل و مشکلات تعداد پنج بنگاه اقتصادی بررسی و راهکارهای اجرایی برای حل معضلات ۲۳ بنگاه کمیته تخصصی ذیل کارگروه با حضور بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی ذی ربط ارائه شد.

در این نشست که با ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و اعضا کارگروه برگزار شد، موضوعات و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی با زمینه فعالیت ترشیجات و شوریجات، سردخانه، اکسید منیزیم، گلخانه ساندویچ پانل پلی اورتان گرید مورد بررسی قرار گرفت و در خصوص اخذ تسهیلات ، درخواستLC داخلی، تعیین تکلیف بدهی، تمدید قرارداد بانکی و پیگیری بیمه آتش سوزی( تسریع در ارائه گزارش بیمه) این واحدهای تولیدی تصمیم‌گیری شد.

هفته نخست بهمن ماه؛بررسی و دستور رفع مشکلات ۱۷بنگاه اقتصادی فارس

سه شنبه سوم بهمن ماه نیز مشکلات سه بنگاه اقتصادی در پانصد و شصت و پنجمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس بررسی شد و مصوبات ۱۴ بنگاه در کمیته تخصصی با حضور اعضاء کارگروه، مدیران عامل بانک‌ها و کارشناسان ذیربط به تصویب رسید.

در این جلسه بررسی مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی فعال در زمینه فرآورده‌های نفتی، تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، ترشیجات و شوریجات به منظور ارائه درخواست تسهیلات و امهال بدهی صورت گرفت و با نظرات کارشناسی تصمیمات لازم برای رفع موانع پیش روی بنگاه های اقتصادی و تولیدی اتخاذ شد.

دومین هفته از بهمن؛ رفع موانع و مشکلات ۲۶بنگاه اقتصادی

روز دوشنبه نهم بهمن‌ماه نیز نشست رفع موانع و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی به ریاست استاندار فارس، دبیری صنعت، معدن و تجارت و با حضور دستگاه‌های ذیربط استانی و مدیران عامل بانک‌ها در قالب پانصد و شصت و ششمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان تشکیل و ضمن بحث و بررسی و کارشناسی پیرامون موارد و موضوعات مطرح، شده مصوبات لازم تصویب و ابلاغ شد.

در این جلسه مشکلات تعداد سه بنگاه اقتصادی مورد بررسی گرفت و ۲۳ مورد مصوبات کمیته تخصصی ذیل کارگروه با زمینه فعالیت کمپرسور سازی، سردخانه، طرح و تولید مرغ مادر جهت رفع چالش‌هایی ازجمله ترخیص ۹۰درصد کالا، تعیین تکلیف بدهی و صدور مجوزهای مطرح بررسی و تصمیمات اجرایی و عملیاتی اتخاذ شد.

بیست و پنجمین روز از بهمن؛ بررسی و تسهیل امور ۴۶بنگاه اقتصادی

پانصد و شصت و هشتمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به ریاست استاندار فارس و اعضاء کارگروه‌ تشکیل شد، همچنین مسائل و مشکلات پنج بنگاه اقتصادی‌ و موضوعات مصوب شده ۴۱بنگاه در کمیته تخصصی ذیل کارگروه در خصوص دریافت مطالبات، تمدید مهلت بدهی، امهال بدهی و اخذ تسهیلات بررسی و حل و فصل شد.

فعالیت طرح‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در زمینه البسه بیمارستانی، تخم‌مرغ ، توزیع سرنگ و محصولات لبنی بود.

بدین ترتیب در این جلسه به منظور رفع و کاهش چالش فعالان اقتصادی، ضمن بررسی چالش‌های این واحدهای صنعتی، تصمیمات مورد نظر برای حل این مشکلات مصوب شد.

آغاز اسفند با رفع موانع ۲۶ بنگاه اقتصادی

سه شنبه یکم اسفندماه ۱۴۰۲ پانصد و شصت و نهمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصد و هفتادمین کارگروه احیا و فعال‌سازی واحدهای راکد استان با هدف حل و فصل مسایل و مشکلات تعداد ۶ بنگاه اقتصادی و بررسی ۲۰ بنگاه کمیته تخصصی ذیل کارگروه برگزار شد.

در این نشست بررسی موضوعات بنگاه‌های اقتصادی درزمینه پالایش نفت، فرآورده‌های نفتی ، انواع چسب صنعتی و ساختمانی، تولید قند و شکر، فرآورده‌های لبنی و انواع ناگت در خصوص درخواست تسهیلات، تمدید مهلت ضمانت‌نامه، نصب کنتور ثابت آب، تعیین تکلیف بدهی و تأمین اجتماعی صورت گرفت و تصمیم و مصوبات لازم الاجرا ابلاغ شد.

ضرورت استمرار جلسات کارگروه تسهیل با هدف کمک به توسعه اقتصادی و بازگرداندن بنگاه‌های اقتصادی به چرخه تولید از مهمترین مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

نیمه اسفندماه و تصمیم اجرایی جهت رفع موانع ۴۳بنگاه اقتصادی

سه شنبه پانزدهم اسفند ماه ۱۴۰۲ نیز کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های ذیربط استانی و مدیران عامل بانک‌ها برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی و صنعتی و رفع موانع موجود در مسیر فعالیت آن‌ها ، تشکیل و راهکارهای عملیاتی و اجرایی اتخاذ شد.

در این کارگروه که به عنوان پانصد و هفتاد یکمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید فارس محسوب می‌شد مشکلات چهار بنگاه اقتصادی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مورد پیگیری قرار گرفت و بررسی ۳۹ مورد مصوبات کمیته تخصصی ذیل کارگروه با زمینه فعالیت تولید فرآورده‌های نفتی، تخم مرغ، انواع کمپرسو و گیاهان دارویی انجام شد.

در این جلسه همچنین مسائلی از جمله ضمانت جهت مهلت برای رفع تعهد ارزی، درخواست عدم تودیع وثیقه نقدی، درخواست مجوز بهره برداری، پیگیری مصوبه قبل مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت فارس در این نشست بر ضرورت استراتژی و تمهید برنامه‌ریزی‌های منسجم برای افزایش پیشرفت اجرای مصوبات کارگروه تسهیل جهت حمایت از بخش تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری تأکید کرد.

حمیدرضا ایزدی افزود: تحقق این امر با همکاری، تعامل و هم افزایی دستگاه‌های اجرایی متولی، فعالان بخش تولید و صاحبان بنگاه های اقتصادی و به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها می‌تواند با سرعت بیشتری حاصل شود.

میزان رُشد ۹.۹درصدی اقتصاد در بخش صنعت و معدن

پیگیری برای رفع مشکلات و احیای واحدهای تولیدی راکد در استان فارس در حالی ادامه دارد که متولیان امور اقتصادی معتقدند رُشد اقتصادی بخش صنعت در دولت گذشته ۱.۷ درصد بود اما میزان رُشد این بخش در سال ۱۴۰۰ به ۳.۳ درصد و در سال ۱۴۰۱ به ۹.۵ درصد رسیده و امسال هم به ۹.۹ درصد افزایش یافته است.

Visits: 2