ایران تا ۵ سال آینده صادرکننده محصولات دانش‌بنیان‌ می‌شود
ایران تا ۵ سال آینده صادرکننده محصولات دانش‌بنیان‌ می‌شود
معاون وزیر صمت گفت: در 5 سال آینده دیگر دغدغه تعرفه صادرات مواد‌خام و نیمه‌خام را نخواهیم داشت و به صادرکننده محصولات دانش‌بنیان تبدیل می شویم.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی ضیغمی امروز در نشست خبری اظهار داشت: ‌پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران که سال گذشته برگزار شد گام بلندی در راستای توسعه عرضه کالاهای غیرنفتی کشور و گسترش روابط تجاری با جهان بود لذا با توجه به بازخوردهایی که از نمایشگاه سال گذشته دریافت کردیم تمرکز نمایشگاه ۲۰۲۴ بر کشورهای آفریقایی، شرق آسیا، آمریکای جنوبی و لاتین است اما این تمرکز به منزله غفلت از سایر کشورها نیست. 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در نمایشگاه سال گذشته بیش از ۱۳۰۰ تاجر از کشورهای مختلف به ایران وارد شدند، افزود: برای حضور در ششمین نمایشگاه صادراتی با توجه به استقبال کشورها پیش‌بینی می‌شود سه تا چهار هزار تاجر تقاضای ورود به کشور را داشته باشند، اما برای پذیرش این تعداد با چالش تامین محل اقامت آنها در هتل ها مواجه خواهیم شد و این ظرفیت را نداریم. 

وی با بیان اینکه ظرفیت خوبی در حوزه پتروشیمی، صنایع دستی و غیره برای عرضه به تجار خارجی وجود دارد، گفت: بسیاری از مقامات خارجی علاقمند هستند تا در ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران حضور یابند و لذا برنامه ریزی هایی برای این موضوع صورت گرفته است. 

معاون وزیر صمت اظهار داشت: نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی بزرگترین رویداد تجاری کشور برای ترغیب تجارت است و با توجه به نتایج قابل ملاحضه از برگزاری نمایشگاه پنجم بسیاری از دستگاه ها علاقمند به شرکت در  نمایشگاه ششم توانمندی های صادراتی هستند. 

وی با بیان اینکه با کمک این نمایشگاه مقاصد صادراتی ایران متنوع خواهد شد، گفت: پایه های مستحکم صادرات دانش بنیان در حال بنا شدن است و نتیجه آن طی سال های آینده مشاهده خواهد شد به طوری که ما از یک کشور صادرات کننده ماده خام و نیمه خام به یک کشور صادرکننده در حوزه صادرات محصولات دانش بنیان تبدیل می شویم. ضمن اینکه تاکید ما در این نمایشگاه حضور شرکت ها برای صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا است. 

ضیغمی اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که انجام داده ایم در افق ۵ ساله کشوری خواهیم بود که دغدغه بحث عوارض صادراتی مواد خام و نیمه خام را نخواهد داشت و کشورهای دیگر نمی توانند برای ما در حوزه صادرات یا تهاتر کالا تعیین تکلیف کنند. 

وی بیان داشت: در نمایشگاه توانمندی های صادراتی ظرفیت سرمایه گذاری ایران نشان داده می شود و فرصت خوبی برای سرمایه گذاران فراهم می کند. 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران درباره تجارت با روسیه اظهار داشت: در خصوص تجارت با روسیه یک دهه عقب ماندگی داریم که بخشی از آن مربوط به مسائل حمل و نقل و لجستیک است. اما ظرفیت های خوبی برای تجارت بین دو کشور وجود دارد ضمن اینکه روس ها از ما برای برقراری روابط تجاری بین دو کشور  جدی تر و پیگیرتر هستند. 

در ادامه این مراسم مجید تکبیری رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران گفت: ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی با پیش بینی بازدید حدود ۳ هزار بازرگانی خارجی از تاریخ ۸ لغایت ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود. 

وی با بیان اینکه رویکرد دولت سیزدهم ارتباط نزدیک با بخش خصوصی است، اظهار داشت: نخستین گام در توسعه روابط اقتصادی و تجاری معرفی ظرفیت ها و توانمندی های داخلی و شناخت متقابل ظرفیت های کشورهای دیگر است. 

Visits: 3