افزایش ۳ دلاری قیمت نفت با تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه روسیه
افزایش ۳ دلاری قیمت نفت با تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه روسیه
پس از اینکه آمریکا تحریم‌ها علیه صادرات نفت خام روسیه را تشدید کرد و نگرانی‌ها در مورد عرضه در بازار تقویت شد، قیمت نفت در معاملات امروز 3 دلار افزایش یافت و به بالای 89 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، پس از اینکه آمریکا تحریم‌ها علیه صادرات نفت خام روسیه را تشدید کرد و نگرانی‌ها در مورد عرضه در بازاری که هم‌ا‌کنون با کاهش عرضه روبروست را  تقویت کرد، قیمت نفت در معاملات روز جمعه بیش از ۳ دلار افزایش یافت. از طرفی پیش‌بینی می‌شود ذخایر نفت در جهان نیز در سه ماهه چهارم کاهش یابد.

هر بشکه نفت برنت با ۳ دلار و ۶۱ سنت افزایش ۸۹.۶۱ دلار معامله شد. نفت خام آمریکا نیز با ۳ دلار و ۶۲ سنت افزایش بشکه‌ای ۸۶.۵۳ دلار فروخته شد.

باوجود نوسانات قیمت هر دو شاخص نفتی طی هفته گذشته، نفت برنت طی هفته گذشته حدود ۵ درصد و نفت خام آمریکا بیش از ۳.۵ درصد رشد قیمتی داشتند.

بیشتر این افزایش قیمت ناشی از احتمال ایجاد اختلال در صادرات نفت در غرب آسیا به دنبال حملات مقاومت به رژیم صیونیستی بوده است.
کلوین وانگ، تحلیلگر ارشد بازار در سنگاپور گفت: «خطرهای ژئوپلتیکی هنوز در گوشه و اطراف بازار وجود دارد و می‌تواند سبب تقویت قیمت نفت در کوتاه‌مدت شود.»

وانگ گفت: بازار بیشتر در مورد محدودیت عرضه از سوی غرب آسیا و روسیه نگران است.

کارستن فریتچ، تحلیلگر کامرزبانک گفت، با این حال، این درگیری‌ها تاکنون تاثیرات محدودی بر قیمت نفت خام داشته است.

به گفته وی، «تاکنون هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه کشورهای پیشرو تولیدکننده نفت در منطقه مستقیما در درگیری‌های نظامی درگیر خواهند شد و تولید نفت خام این کشورها را به میزان قابل توجهی محدود خواهد کرد، وجود نداشته است.»

آمریکا، در روز پنج‌شنبه، نخستین تحریم‌ها علیه مالکان نفتکش‌های حامل نفت روسیه با قیمت بالاتر از سقف قیمتی ۶۰ دلار در هر بشکه که گروه هفت برای نفت این کشور تعیین کرده بود، اعمال کرد تا خلأهای موجود در سازوکار مجازات مسکو را ببندد.

روسیه، دومین تولیدکننده بزرگ نفت و صادرکننده بزرگ جهان است و نظارت دقیق‌تر آمریکا بر محموله‌های آن می‌تواند عرضه را کاهش دهد.

Visits: 1