۷ نکته‌ درباره مجوزهای کسب و کار‌
۷ نکته‌ درباره مجوزهای کسب و کار‌
‌متقاضیان برای دریافت مجوز الکترونیک کسب و کار و بهره‌مند شدن از حقوق خود باید با چندین موضوع در درگاه ملی مجوزها آشنایی داشته باشند.‌

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، ۷ نکته وجود دارد که متقاضیان برای دریافت مجوز الکترونیک و بهره‌مند شدن از حقوق خود باید نسبت آن آگاهی یابند‌ که ‌در ادامه آمده است.

‌۱.‌ ۴۲۰۰ مجوز کسب‌وکار در درگاه ملی مجوزها (mojavez.ir) اعلام شده است. کل فرایند ثبت درخواست تا صدور مجوز هم الکترونیکی و تحت نظارت هوشمند درگاه قراردارد تا مجوز هر متقاضی واجد شرایط، به موقع صادر شود. خدمات درگاه ملی مجوزها، کاملا غیرحضوری است و هیچ مدرک کاغذی با عکس، نیاز ندارد.

۲. برای صدور مجوز‌ پس از ثبت درخواست متقاضیان مجوز، درگاه ملی مجوزها، استعلام های اولیه را به طور خودکار و هوشمند دریافت و پرونده متقاضی را با این پیام به درگاه تخصصی صدور مجوز ارسال می‌کند: پاسخ استعلام‌های اولیه این متقاضی مثبت است. در زمان اعلام شده چک کنید اگر شرایط تخصصی اعلام شده در درگاه ملی را هم دارد، خبر دهید تا مجوزش صادر شود.

۳. هر متقاضی مجوز، اگر همه شرایط اعلامی در درگاه ملی مجوزها را داشته باشد باید در زمان مقرر مجوزش صادر شود. مراجع صدور مجوز برای رد درخواست یک متقاضی، باید کتبا ابلاغ کنند که متقاضی کدام شرط اعلامی در درگاه ملی مجوزها را نداشته است. با این روش، متقاضی واجد شرایط به راحتی میتواند حقش را اثبات کند و بگیرد.

۴.‌مراجع صدور مجوز حق ندارند از متقاضی مجوز، شرط یا مدرکی که در درگاه ملی مجوزها اعلام نشده مطالبه کنند این کار جرم است و ۶ماه تا ۲سال حبس دارد. درگاه ملی مجوزها به صورت پیامکی از هر متقاضی قبل و پس از صدور مجوز رعایت این حکم را می پرسد و بطور هوشمند تخلف مراجع صدور مجوز را کشف و به دادگاه اعلام می‌کند.

۵. مجوزهای جدید، شناسه‌ یکتا (الکترونیکی) هستند. مجوزی که خارج از درگاه ملی مجوزها صادر شود و در qr.mojavez.ir نباشد، قانوناً مجوز نیست و در ادارات دولتی، مراجع انتظامی، بانکها و… ‌اعتبار ندارد. تا پایان ۱۴۰۲ همه مجوزهای کاغذی باید تبدیل به شناسه یکتا شوند.درگاه ملی مجوزها با دریافت کدملی و کدپستی، غیرحضوری و رایگان برای دارندگان مجوزهای معتبر کاغذی، شناسه یکتا صادر می‌کند.

۶. ‌۸۰ درصد مجوزها، ثبت محور هستند. یعنی پس از ثبت درخواست و اخد استعلامات پایه، حداکثر ۳ روزه صادر می‌شوند. همه مجوزهای خانگی و ۹۰ درصد مجوزهای صنفی، ثبت محور هستند.مجوزهای تاییدمحور، پس از اخذ پاسخ استعلامات تخصصی (مثل آزمون، تغییرکاربری زمین، ساخت بنا، محیط زیست، استاندارد، حرایم برق، راه، آب و…) صادر می‌شود و صدور آنها بسته به تعداد و دشواری استعلام های آنها بین ۴ تا حدود ۱۰۰ روز طول می‌کشد.

۷.‌صدور برخی مجوزها به پاسخ مثبت استعلام هایی نیاز دارد. شرایط و مدارک لازم برای پاسخ استعلام‌ها هم در صفحات جداگانه ای در درگاه ملی مجوزها وجود دارد و بسیاری از آنها (نظیر نظام وظیفه، بدهی مالیاتی، اساسنامه شرکت و…) خودکار و غیرحضوری برای متقاضی دریافت می‌شود.استعلام‌ها و تاییدیه های لازم برای دریافت هر مجوز در صفحه راهنمای دریافت آن مجوز نوشته شده است.

Visits: 3