۳۰ تن از مسئولان قضایی فارس مشکلات قضایی مراجعان را بررسی کردند
۳۰ تن از مسئولان قضایی فارس مشکلات قضایی مراجعان را بررسی کردند
همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و در آستانه عید بزرگ مبعث رئیس کل دادگستری استان فارس در رأس هیأت 30 نفره از اعضای شورای قضایی استان فارس و قضات محاکم و دادگاه های شیراز با حضور در حرم مطهر علی بن حمزه (ع) به بررسی مشکلات قضایی مردم پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس کل دادگستری استان فارس در حاشیه این دیدار عمومی ضمن تبریک عید بزرگ مسلمانان و گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: حضور مسئولان قضایی استان فارس در میان مردم به منظور پاسخگویی به مراجعان به برنامه ای مستمر و عمومی مبدل شده است و این امر امر حاکی از  مردمی بودن و دغدغه مسئولان برای رفع مشکلات است و در این دستگاه قضایی با توجه به تأکیدات مکرر ریاست قوه قضائیه  در این خصوص پیشرو  و دغدغه مند قلمداد می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی با اشاره به اینکه در دیدار مردمی امروز اعضای شورای قضایی و قضات دادسرا و دادگاه های شیراز ۲۹۳  نفر موفق به ملاقات با مسئولان قضایی استان فارس شدند گفت:  یکی از اهداف سند تحول قوه قضائیه کاستن از فاصله مسئولان قضایی با مردم بود و امروز شاهدیم که قوه قضائیه در کشور و دادگستری فارس گام های موفقی را در جهت اجرای این سند بالادستی برداشته است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس به حضور روسا و دادستان های ۵۱ حوزه قضایی استان به صورت همزمان در مساجد و اماکن مذهبی و بقاع متبرکه در شهرستان های استان اشاره کرد و افزود: خدمت و پاسخ گویی به مردم و دسترسی آسان به مسئولان به منظور تکریم و به احترام  به مردم و مراجعان دستگاه قضایی از جمله اولویت های ما در دادگستری فارس است.

وی بخش عمده ای از مراجعه کنندگان را نیازمند راهنمایی و ارشاد قضایی خواند و بیان داشت: متأسفانه قریب به اتفاق مراجعان به دادگستری به لحاظ عدم آگاهی و اِشراف به قوانین، دچار مسائل قضایی شده اند و این موضوع نشان می دهد با تقویت فرهنگ مشاوره با متخصصین و اخذ مشاوره حقوقی می توان از تشکیل پرونده و صرف هزینه های مادی و معنوی جلوگیری کرد.

رئیس شورای قضایی استان فارس به موضوع درخواست های مطرح شده در خصوص عفو ، تخفیف مجازات و استفاده از تسهیلات قضایی توسط خانواده های زندانیان اشاره کرد و افزود: کلیه تقاضاهای مطرح شده در این خصوص در دیدار عمومی امروز در اسرع وقت بررسی و ضمن تطبیق با عفو و تخفیف مجازات اخیر مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) به مناسبت دهه مبارک فجر و عید مبعث ، زمینه بهره زندانیان در سریع ترین زمان ممکن فراهم خواهد شد.

این مقام ارشد قضایی استان اعتراض به برخی آراء قطعی محاکم و اِعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری را از دیگر موارد پر تکرار درخواست های مردم خواند و افزود: اغلب مراجعان اعتراض به آراء قطعی را بخشی از روند دادرسی می دانند در حالی که قانونگذار این ماده قانونی را ظرفیتی برای اعتراض به آرایی قرار داده که خلاف شرع در آن قابل اثبات است.

گفتنی است در دیدار عمومی امروز علاوه بر مدیر ارشد قضایی استان ، معاونین دادگستری فارس و قضات دادگاه ها و دادسرای شیراز روسا و مدیران کل سازمان های وابسته به قوه قضائیه در استان فارس نیز حضور داشتند و به درخواست های مردمی  مرتبط با حوزه های خدمت خود پاسخ دادند.

Visits: 2