۷۵۰ هزار بشکه نفت خام در گچساران بازیافت شد
۷۵۰ هزار بشکه نفت خام در گچساران بازیافت شد
مدیرعامل شرکت نفت و گاز گچساران گفت: ۷۵۰ هزار بشکه نفت خام بوسیله دستگاه های تفکیک سیار نفت (MOS) و فرآورش سیار نفت( MOT ) سال گذشته در تاسیسات نفتی زیر پوشش این شرکت بازیافت شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،غلامرضا کمالی روز چهارشنبه افزود: بازیافت این میزان نفت خام در گچساران گامی برای صیانت از محیط زیست مناطق نفتی بوده است.

وی بیان کرد: این اقدام به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست و هدر رفت سرمایه ملی، افزایش تولید و اعمال دقت بیشتر در اتخاذ تصمیم مقتضی برای توسعه میادین و ایمن سازی و صیانت از محیط زیست توسط دستگاه های تفکیک گر سیار نفت انجام شد.

کمالی با اشاره به نقش دستگاه های تفکیک گر سیار نفت، گفت: این دستگاه ها منجر به کاهش حجم نفت سوزانده شده ، جلوگیری از آلودگی محیط زیست و هدر رفت سرمایه ملی ، افزایش تولید و اعمال دقت بیشتر در اتخاذ تصمیم مقتضی برای توسعه میادین ، انجام عملیات در راستای بهره برداری به موقع از چاه و طراحی تسهیلات فراورش مناسب میدان های نفتی می شود.

وی ابراز کرد: تعمیر اساسی ۹۷ مخزن تحت فشار درون‌ واحدی و سرچاهی، ۷۹ دستگاه تجهیزات فرآیندی شامل ۲۲ دستگاه ذخیره، خشک‌کننده و مولد هوا، ۳۶ دستگاه الکتروموتور، ترانسفورمر و رله حفاظتی، ۱۶ تلمبه نفت، آب صنعتی و آب زائد تزریقی، سه دستگاه دیزل ژنراتور آتش‌نشانی و ۲ دستگاه توربین گازی سال گذشته انجام شد.

کمالی اظهار کرد: همچنین سال گذشته ۲۴۵ مورد تعمیر، ایمن‌سازی و توپکرانی خطوط لوله نفت و گاز و بیش از ۲ هزار مورد تعمیر، تعویض، تنظیم و نصب شیرآلات فرآیندی در تأسیسات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران انجام شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز گچساران گفت: انجام ۲۹۱ مورد نصب یا تعویض صفحه کاهنده خطوط لوله نفت و گاز (صفحاتی که حرکت سیال در خطوط لوله را تسهیل می‌کنند) و ۱۸۲ رفع نشتی و پاکسازی محیط در تأسیسات در این مدت همچنین انجام شد.

وی ابراز کرد: تأسیسات این شرکت در گستره جغرافیایی چهار استان خوزستان ،بوشهر ، فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است و این ویژگی خاص موجب شده کار در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در بین سایر شرکت ها از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

اداره بهره برداری شرکت نفت و گاز گچساران به عنوان زیر مجموعه مدیریت عملیات در وسیع ترین مخزن نفتی مناطق نفت خیز جنوب وظایفی از جمله هدایت، سرپرستی، هماهنگی و کنترل تفکیک نفت از گاز در کارخانجات بهره برداری ، تفکیک کننده ها و تلمبه های تقویتی سرچاهی، کارخانه های نمک زدایی،راهبری بیش از ۶ هزارو ۵۰۰ کیلومتر خطوط لوله نفت و گاز با فشار های بالا تا حدود ۲ هزار پام و کنترل کیفیت نفت خام را در گرمای بالای ۵۰ درجه ای تابستان و جاده های پر پیچ و خم و گاه سخت گذر بر عهده دارد.

در شرایط تحریم و کمبود قطعات از مهمترین برنامه های این اداره، برنامه ریزی و تعیین اولویت های عملیاتی برای آماده نگه داشتن تأسیسات، ایمن سازی و انجام مراحل مختلف کارها برای پیشگیری از بروز حوادث، کنترل کیفی نفت و گاز سبک و سنگین تولیدی است.

Visits: 1