۷۰۰ تن کلزا از مزارع کهگیلویه برداشت شد
۷۰۰ تن کلزا از مزارع کهگیلویه برداشت شد
مدیر جهادکشاورزی کهگیلویه گفت: تاکنون ۷۰۰ تن دانه روغنی کلزا از سطح ۶۵۰ هکتار اراضی کشاورزی این شهرستان برداشت شده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،کیومرث روزیان روز یکشنبه اظهار داشت: با توجه به بارندگی های خوب سال زراعی جاری پیش‌بینی می‌شود بیش از یکهزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان این شهرستان خرید تضمینی شود.

وی بذرکشت شده کلزا را شامل هایولا و تراپر اعلام کرد و گفت: روغن کلزا از بهترین روغن‌های خوراکی است و هدف از کشت این گیاه تأمین روغن مصرفی کشور است و کنجاله آن نیز برای تغذیه دام مصرف می‌شود.

روزیان تصریح کرد: کهگیلویه قطب گندم و کلزا در سطح استان است و از مجموع ۸۰۰ هکتار کشت کلزا در سطح استان۶۵۰ هکتار از آن یعنی معادل ۸۰ درصد در کهگیلویه کشت می شود.

وی اضافه کرد: محصول تولیدی دانه کلزا کهگیلویه که ۴۵ درصد روغن و ۳۰ درصد پروتئین دارد برای استحصال روغن به گچساران حمل می‌شود.

روزیان بیان کرد: جهاد کشاورزی با تخصیص یارانه کلزا، پوشش بیمه‌ای این محصول و خرید تضمینی، شرایط مطلوب برای کشت کلزا ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: در سال زراعی جاری بیش از ۱۰۰ بهره بردار در شهرستان کهگیلویه در کشت کلزا مشارکت داشتند.

شهرستان کهگیلویه بیش از ۵۷ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد.

مدیرکل تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این رابطه اضافه کرد: ۲ مرکز کلزا در کهگیلویه و گچساران کار خرید دانه روغنی کلزا از بهره برداران را انجام می دهند.

علی بخش شجاعی تصریح کرد: قیمت پایه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در سطح استان مبلغ ۳۵۰ هزار ریال است که این قیمت بر اساس پایه خرید با ۲ درصد ناخالصی و ۷ درصد رطوبت است.

وی اضافه کرد: مطالبات بهره برداران پس از ثبت اطلاعات کشاورزان در سامانه‌ و بر اساس قرارداد منعقد شده پرداخت می‌شود.

کهگیلویه و بویراحمد ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که سالیانه ۹۷۲ هزار تن محصول کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد تولید و روانه بازارهای مصرف می‌شود.

این استان با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

Visits: 1