۲ هزار و ۶۰۰میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبی گچساران هزینه شد
۲ هزار و ۶۰۰میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبی گچساران هزینه شد
رئیس اداره امور آب گچساران گفت: ۲ هزار۶۰۰میلیارد ریال سال گذشته برای تکمیل طرح های آبی این شهرستان هزینه شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،سید معصوم افضلی روز شنبه افزود: این میزان اعتبارات برای تکمیل طرح های آبرسانی انتقال و تامین آب امامزاده جعفر و خان احمد، لیشتر، طرح بهسازی و توسعه بند انحرافی نازمکان، طرح آبرسانی باشت، دشت مور، ساماندهی رودخانه دیل و طرح تامین آب اراضی تنگ انگشتر هزینه شد.

وی ابراز کرد: فاز ۲ طرح تأمین آب اراضی امامزاده جعفر،خان احمد ها با اعتباری بیش از ۸۵۳ میلیارد ریال و با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد در حال اجراست.

افضلی بیان کرد: عمده کارهای باقیمانده این طرح شامل تهیه، خرید و نصب تجهیزات مکانیکی و الکتریکال ( الکتروموتور پمپ ها، تابلوها و ترانسفورماتور های برق ، شیرآلات پروانه ای وکنترل فشار ،اتصالات و تبدیل ها )و خرید و اجرای خط انتقال آب لوله فلزی به قطر یک هزار و ۲۰۰ میلیمتر رانش ایستگاه پمپاژ اصلی کنار رودخانه زهره بطول پنج کیلومتر است و این طرح برای راه اندازی نیاز به حداقل ۹مگاوات برق دارد.

وی ادامه داد: طرح تامین آب اراضی امامزاده جعفر، ماهور باشت فاز ۱ (تعمیرات ایستگاه پمپاژ) با پیشرفت فیزیکی ۸۱ درصد و اعتبار ۴۹میلیارد ریال در حال اجراست و برای ادامه تعمیرات الکترو موتورپمپ های ایستگاه پمپاژ ۴۵میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

افضلی اظهار کرد: طرح آبرسانی به دشت لیشتر با ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی از دیگر طرح های در دست اجرا در این شهرستان می باشد و پیمانکار این طرح با اعتباری بیش از ۵۰ میلیارد در حال اجرای ابنیه، محوطه‌ سازی و…است.
وی تصریح کرد: پیمانکار اورهال ایستگاه های پمپاژ ۱، ۳،۲و ۴ شبکه اصلی دشت لیشتر با اعتباری بیش از ۲۰۰میلیارد ریال نیز مشخص شده و عملیات اجرایی اورهال و راه اندازی ایستگاه های پمپاژ را به زودی انجام خواهد داد.

رئیس اداره امور آب گچساران، اعتبار در نظر گرفته شده برای طرح آبرسانی به دشت مور را ۱۹۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این طرح آبی با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی، بازنگری مجدد شده و مناقصه بخشی از عملیات

اجرایی آن با اعتبار ۲۸۰میلیارد ریال برگزار و تا پایان فروردین ماه امسال پیمانکار اجرایی آن مشخص و فعالیت اجرایی آن آغاز خواهد شد.

افضلی عنوان کرد: پیمانکاران طرح آبرسانی لیشتر هم اکنون فعال بوده و ابنیه و محوطه سازی و اورهال ایستگاه‌های پمپاژ با اعتباری بیش از ۲۵۰میلیارد ریال در دست اجراست.

وی تصریح کرد: همچنین عملیات اجرایی ساخت سوله ایستگاه پمپاژ اصلی کنار رودخانه زهره مربوط به طرح آبرسانی به امام زاده جعفر، خان احمدها در حال تکمیل شدن و فعال است و تمام قطعات الکتریکال و مکانیکال ایستگاه پمپاژ خان احمد آن خریداری و نصب گردید و استارت آزمایشی آن به زودی انجام خواهد شد.

افضلی اظهار کرد: طرح تامین آب اراضی تنگ انگشترک به مساحت ۲۵۰ هکتار تکمیل شده انتظار می‌رود سازمان جهاد کشاورزی با اجرای خط فرعی درجه سه شاهد بهره برداری کامل از این طرح آبی باشیم.

وی ادامه داد: خط انتقال اصلی تامین آب اراضی کشاورزی آبرزی به طول پنج و هفت دهم کیلومتر با قطر۸۰۰ میلیمتر با اعتباری بیش از ۳۵۰میلیارد ریال حال اجراست .

رئیس اداره امور آب گچساران گفت: برای راه اندازی مجدد طرح تامین آب اراضی تنگ انگشترک و آبرزی در سال گذشته چهار پیمانکار در زمینه های تهیه و تولید خطوط انتقال درجه ۲، تهیه و خرید اتصالات و قطعات پلی اتیلن،

تهیه و خرید اتصالات فلزی انتخاب شد که این طرح به مساحت یکهزار هکتار و اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال در دست اجراست و زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را فراهم خواهد کرد.

افضلی بیان کرد: طرح آبرسانی نازمکان ها بیش از ۹۸درصد پیشرفت دارد برای تکمیل این طرح آبی دارای اعتباری ۱۱۰میلیارد ریال نیاز است و با اجرای این طرح بیش از ۵۰۰هکتار از اراضی کشاورزی منطقه روستاهای رودبال ،سید جمال الدین، نازمکان ها، سرتیره و گبرستان را تامین آب می‌کند.

وی اظهار کرد: در سال گذشته۲ پیمانکار اجرایی برای تکمیل کارهای باقیمانده کانال آبیاری رودبال با اعتباری بالغ بر ۲۸ میلیارد ریال انتخاب شد و این طرح هم اکنون فعال است.

افضلی گفت: در سال گذشته این اداره اقدامات دیگری از مطالعات اولیه و بازدیدهای میدانی و چندین محل برای ساخت سد خاکی بر رودخانه کمبل برای تامین آب صنعت و کشاورزی منطقه ویژه اقتصادی بلیسک و اراضی لیشتر کوچک و هم چنین دره فصلی چرزو در روستای دیل جهت تامین آب اراضی روستاهای دیل ،آرو پوراژ و شامبراکان انجام داد.

Visits: 3