کشف لاشه یک پلنگ در میان زباله‌های شهرستان دنا
کشف لاشه یک پلنگ در میان زباله‌های شهرستان دنا
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت : لاشه یک قلاده پلنگ در میان انبوهی از زباله های زیر پل جاده ارتباطی حد فاصل روستاهای دشترز و بن زد شهرستان دنا کشف شد .

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، اسلام جاودان خرد گفت : ساعتی پیش گزارش مردمی مبنی بر پیدا شدن لاشه پلنگی در میان انبوهی از زباله و نخاله ساختمانی، زیر پل جاده ارتباطی حدفاصل روستاهای دشت رز و بن زد شهرستان دنا به اطلاع یگان حفاظت محیط زیست استان رسید .

جاودان خرد گفت : فورا” تیمی از یگان حفاظت محیط زیست استان به محل اعزام شده و متاسفانه لاشه یک قلاده پلنگ نر بالغ در میان زباله ها کشف شد .

وی گفت :با توجه به اینکه برای اعلام علت دقیق مرگ نیاز به کالبد شکافی توسط دامپزشک داریم ، فلذا علت مرگ بعدا از انجام مراحل کالبد شکافی و نظر قطعی دامپزشک از طریق روابط عمومی محیط زیست استان اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت : با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد لاشه از جایی دیگر به این مکان منتقل شده باشد ، یگان حفاظت محیط زیست بصورت محسوس و نامحسوس تحقیقات خود را در مورد علل و عوامل احتمالی تلف شدن پلنگ شروع نموده و از مردم طبیعت دوست استان تقاضامندیم ،چنانچه اطلاعاتی در این خصوص دارند که می تواند کمکی به ما کند با تماس به سامانه رایگان ۱۵۴۰ و با اطمینان از امانتداری ارائه گزارش دهند .

گفتنی است؛ روستای دشت رز با جمعیتی بالغ بر ۹۰۰ نفر با فاصله ۶۵ کیلومتری از مرکز استان ، بطور کامل در حدود و اربعه منطقه حفاظت شده دنا قراردارد و جزء روستاهای چسپیده به کوه دناست .

عمده شغل و امرار و معاش مردم این روستا کشاورزی و باغداری بوده دارای طبیعیت بکر است و بخش اعظمی از کل و بزهای پارک ملی دنا در شمال این روستا قرار دارند و زیستگاه عمده پلنگ در همین بخش از دناست و این نخستین گزارشی از کشف لاشه پلنگ در جغرافیایی این روستا است.

Visits: 1