کاشت ۵۲۰ اصله نهال جایگزین حکم حبس شد
کاشت ۵۲۰ اصله نهال جایگزین حکم حبس شد
با آرای صادره جایگزین حبس از سوی یکی از قضات شهرستان دزفول در استان خوزستان، ۵۲۰ اصله نهال توسط محکومان در این شهرستان و شهر‌های محل اقامت آنان کاشته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، فیصل مزرعه رئیس دادگستری شهرستان دزفول گفت: امیر طلوعی‌نیا رئیس شعبه ۱۰۲ کیفری دو دزفول، در رسیدگی به برخی پرونده‌های مرجوعه، در اقدامی پسندیده و قانونی، محکومان را به جای حبس و جزای نقدی به کاشت نهال مکلف کرد.

فیصل مزرعه ادامه داد: استفاده از آرای جایگزین حبس در برخی جرایم از برنامه‌های عملیاتی قوه قضاییه در راستای حفظ حقوق شهروندی، اصل فردی بودن مجازات و سیاست کاهش جمعیت کیفری است که آثار این آرا برای جامعه می‌تواند به مراتب موثرتر از حبس فرد در زندان باشد.

وی ادامه داد: یکی از احکام در نظر گرفته شده در قانون، انجام خدمات عمومی رایگان است که مجازات مورد نظر بر اساس نیاز جامعه و شرایط متهم تعیین می‌شود.

مزرعه گفت: در شش فقره رأی که در این شعبه صادر شده است، باتوجه به تخلفات صورت گرفته از سوی متهمین که اغلب گردشگر بودند، حکم کاشت نهال در نظر گرفته شد که این احکام باید با نظارت اداره منابع طبیعی دزفول و یا شهرداری‌های محل اقامت محکومین در شهرستان‌های دیگر استان، اجرا شود.

وی اظهار امیدواری کرد که احکام‌ در نظر گرفته شده موجب تنبه محکومان و پیشگیری از جرائم مشابه و نیز توجه عموم به حفظ محیط زیست استان و استفاده از تفریحات سالم در جامعه شود.

Visits: 3