چهارشنبه سوری ،فرهنگ ناب ایرانی را به آتش نکشانیم
چهارشنبه سوری ،فرهنگ ناب ایرانی را به آتش نکشانیم
چهارشنبه سوری یکی از سنت های دیرینه و جشن های اصیل ایرانیان است که در دهه های اخیر برخی تغییرات در نحوه برگزاری این جشن موجب آسیب رسانی به هموطنان شده و پیامدهای ناگواری در پی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،در سال های اخیر مراسم سنتی و زیبای این شب رنگ دیگری به خود گرفته و تبدیل به بازی خطرناک با مواد منفجره و محترقه شده است و صدای مهیب ترقه و رقص آتش در آسمان دلهره آور شده است.

مراسم چهارشنبه سوری در ساعات پایانی آخرین سه شنبه سال برگزار می شود و بدون تردید، جوانان نیازمند تفریح و سرگرمی، شادی ، تخلیه هیجانی، پاسداشت سنت های خاص، حرکت های جمعی به منظور شادی جمعی، و برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان هستند.

چگونگی برگزاری و هدف این جشن به خوبی برای نوجوانان و جوانان تبیین و تعریف نشده است ، کسی موافق ترقه بازی و ایجاد آلودگی صوتی و رعب و وحشت برای مردم نیست اما از نگاه روانشناسی باید بررسی و تحلیل کرد که چرا کودکان و نوجوانان خود را به خطر می اندازند.

عیسی مطهری روانشناس معتقد است که باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک درستی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش بازی آسیب پذیر هستند.

وی تاکید کرد: آموزش آسیب پذیری در مقابل خطرات مذکور از اهمیت خاصی برخوردار است. افزایش چشم گیر تعداد افراد اسیب دیده ناشی از آتش چهارشنبه سوری بویژه افراد دچار سوختگی , نکته قابل تاملی دارد که باید مبنای عمل پیشگیری قرار گیرد و این امر آموزش دادن به والدین و آگاهی دادن به کودکان را الزام آور می کند.

سوختگی حادثه ای است و به خوبی قابل پیشگیری است با برخورد آگاهانه و مسوولانه هم می توان تعداد بیماران دچار سوختگی را کاهش داد و هم میزان سوختگی را در مواردی که آتش سوزی اتفاق می افتد به حداقل رساند.

یکی از روانشناسان یاسوجی معتقد است که در ترقه بازی فرزندان و ایجا حادثه توسط آنان همه ما مقصر هستیم، چطور چیزی را آموزش ندادیم ولی می خواهیم فرزندانمان یاد بگیرند.

در روستاها و شهرهای کهگیلویه و بویراحمد از سالیان گذشته رسم بوده که در آخرین چهارشنبه سال، معمولا جوانان و نوجوانان هر محل و آبادی در کوچه ها با هیزم جمع آوری شده آتش روشن می کنند و از روی آتش می‌پرند و پس از پایان مراسم چهارشنبه سوری در هر خانه خاکستر جمع می‌کنند و آن را از خانه بیرون می‌برند و در سر چهارراه یا در آب روان می‌ریزند.

هم اینک نیروهای امدادی، نظامی و خدمات رسان برای خدمات دهی به مردم استان و مسافران در اماده باش کامل هستند و برای جلوگیری از خطرات احتمالی چهارشنبه سوری تمهیداتی نیز اندیشیده اند.

پلیس مخالف شادی مردم نیست

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: امنیت جامعه و مردم خط قرمز پلیس خواهد بود و با مخلان امنیت بدون تعارف برخورد می‌شود .

سردار کیقباد مصطفایی افزود: برخی اقدامات در چهارشنبه آخر سال موجب پشیمانی و خسارت‌هایی غیرقابل جبران می‌شود. نباید شادی یک لحظه‌ای را فدای تلخی ایام نوروز و سال جدید کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به چهارشنبه آخر سال در شهرهای استان مناطق مختلف را بلوک بندی کرده‌ایم، پلیس مراقبت خواهد کرد تا دامنه شادی‌ها از حد خود خارج نشود و مشکل، حادثه یا خطری برای کسی ایجاد نشود.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: به پدران و مادران توصیه می‌شود در چهارشنبه آخر سال بر رفتار و فرزندان خود نظارت کنند و شادی‌ها محله محور دیده شوند.

سردار مصطفایی اضافه کرد: پلیس مخالف شادی مردم نیست اما در چهارشنبه آخر سال یک سری ناهنجاری‌ها، ایجاد مزاحمت‌ها و آسیب زدن به خود رخ می دهد که یک سری بایدها و نبایدها را مشخص کرده است.

وی ادامه داد: امنیت جامعه و مردم خط قرمز پلیس خواهد بود و با مخلان امنیت بدون تعارف برخورد می‌کند.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: مراسم چهارشنبه آخر سال به صورت محله محور برگزار شود، از انسداد معابر عمومی پرهیز شود و از انداختن مواد محترقه خودداری شود.

وی اظهار کرد: تاکنون حتی یک مورد آسیب جسمی و مالی ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال در سطح استان نداشته‌ایم که در این زمینه قدردان مردم استان هستیم و انتظار داریم با همکاری تا پایان چهارشنبه آخر سال این وضعیت ادامه داشته باشد.

آماده باش ۶۰ آتش نشان یاسوج در چهارشنبه آخر سال ‌

رئیس سازمان آتش نشانی یاسوج گفت: در آستانه چهارشنبه آخر سال، چهار ایستگاه عملیاتی آتش نشانی با ۶۰ نیرو آماده باش هستند.

محمد رستمی افزود: در صورتی که والدین فرزندان خود را در چهارشنبه آخر سال رها نکنند شاهد حوادث ناگوار نخواهیم بود.

وی ادامه داد: در این شب از تینر و بنزین برای روشن کردن آتش استفاده نشود زیرا که حادثه ساز است.

رئیس سازمان آتش نشانی یاسوج اضافه کرد: توصیه می شود برای یک لحظه شادی شیرینی عید خود و خانواده را تلخ نکنید و مردم بخصوص جوانان و نوجوانان همکاری کنند تا شبی بدون حادثه داشته باشیم.

رستمی بیان کرد: در چهارشنبه آخر سال طی سال های گذشته حادثه و مورد حادی در استان بخصوص شهر یاسوج نداشته ایم که امیدواریم امسال نیز با همکاری مردم مشکلی نداشته باشیم و شاهد حادثه ای نباشیم.

آماده باش کامل اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه و بویراحمد در چهارشنبه آخر سال

سرپرست اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه و بویراحمد از استقرار و آماده باش پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ در چهارشنبه آخر سال و ارائه خدمات به مسافران نوروزی خبر داد.

حمدامین نیکوئی‌نژاد افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده استقرار همه پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ استان از ۲۵ اسفند آغاز و تا هفده فروردین ۱۴۰۳ در حالت آماده‌باش کامل برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی خواهند بود.

سرپرست اورژانس ۱۱۵ استان با اشاره به اینکه چهارشنبه پایانی سال، زمان تحویل سال نو، تعطیلات نوروز و روز طبیعت از ایام ویژه در ارائه خدمات اورژانس ۱۱۵ محسوب می‌شود، ادامه داد: با توجه به گردشگر پذیر بودن استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد در تعطیلات نوروز پوشش مناسب اورژانس۱۱۵ و ارائه خدمات پیش بیمارستانی ارائه خواهد شد.

سرپرست اورژانس ۱۱۵ استان با اشاره به آمادگی کامل اورژانس ۱۱۵ برای چهارشنبه آخر سال و فراخوان نیروهای ستادی عنوان کرد: علاوه بر پایگاه‌های موجود، آمبولانس‌های بیشتری برای این شب در حالت آماده‌باش خواهند بود و در مکان‌هایی که شورای تأمین استان اعلام کند، مستقر می‌شوند.

وی به آمادگی ۲۴ساعته نیروهای پشتیبانی اعم از عملیاتی و اداری اشاره و عنوان کرد: غیر از آمبولانس‌هایی که در پایگاه های شهری و جاده ای فعالیت می‌کنند، یک دستگاه اتوبوس‌ آمبولانس ۱۱ تخته در سمت خروجی کمربندی یاسوج – اصفهان مستقر خواهد شد.

Views: 2