پرونده ثبت جهانی حرم حضرت معصومه(س) به یونسکو ارسال شده است
پرونده ثبت جهانی حرم حضرت معصومه(س) به یونسکو ارسال شده است
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم گفت: پرونده حرم مطهر حضرت معصومه(س) برای ثبت جهانی تکمیل و به عنوان گزینه‌ای برای ثبت و انجام‌شدن فرآیند تصویب به یونسکو فرستاده‌ شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌رضا ارجمندی ظهر امروز در نشست خبری که در یکی از مجتمع‌های منطقه خلجستان برگزار شد، اظهار داشت: منطقه خلجستان ظرفیت گردشگری بسیار خوبی دارد که باید نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای داشت. با مشارکت سرمایه گذاران در این منطقه می‌توان شاهد اتفاقات بسیار مثبتی در حوزه گردشگری باشیم. 

وی افزود: مردم قم امروز نیازمند استفاده از ظرفیت‌های گردشگری هستند، خلجستان در این حوزه طبعیت بکری دارد که باید به آن توجه کرد. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم تصریح کرد: منطقه نایه و خلجستان باتوجه به آب فراوان، هوای خوش و تنوع خدمات‌دهی جزو مناطق برتر گردشگری در سطح کشور است. 

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به دنبال این هستیم ظرفیت گردشگری مناطقی همچون خلجستان را به توریست‌های داخلی و خارجی معرفی کنیم. سالانه توریست‌های خارجی بسیاری در استان حضور پیدا می‌کنند که اگر بتوانیم ظرفیت‌های اینچنینی را به آن‌ها معرفی کنیم قطعا با استقبال زیاد خارجی‌ها مواجه خواهیم شد. 

ارجمندی با اشاره به اینکه باغ موزه دفاع مقدس قم اولین موزه مجوز دار در سطح کشور است، گفت: برای اولین بار در سطح کشور ۲ ماه پیش اولین مجوز باغ موزه دفاع مقدس در استان قم صادر شد. 

وی اشاره کرد: معتقد هستم دنیای ماشینی که امروز در دنیا حاکم است، باعث هویت‌زدایی ما انسان‌ها می‌شود. باتوجه به اینکه قم یک شهر مذهبی و فرهنگی است باید تلاش کنیم این هویت را به مردم قم برگردانده و به توریست‌ها معرفی کنیم. 

مدیرکل گردشگری استان قم خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل کمبود برنامه‌های جانبی توریست داخلی و خارجی در مدت زمان کمی در قم اسکان پیدا می‌کند که این به ضرر اقتصاد توریستی ماست. 

وی ادامه داد: برای افزایش حضور گردشگر در قم نیازمند مشارکت دستگاه‌ها و مجموعه‌های مختلفی همچون شهرداری هستیم که باید بیشتر مشارکت داشته باشند. 

ارجمندی عدم معرفی بازار کهنه قم به توریست‌های داخلی و خارجی را یکی از نقاط ضعف گردشگری قم دانست و اشاره کرد: وقتی به استان‌هایی مثل آذربایجان شرقی، اصفهان و… سفر می‌کنیم اولین موردی که توجه گردشگران را جلب می‌کند بحث بازار و بازارچه‌های تاریخی است. 

وی افزود: خوشبختانه قم از این ظرفیت برخوردار است اما هنوز به آن به درستی توجه نشده است و باید اقدامی در این حوزه صورت بگیرد. سال گذشته حدود ۳۵ سقف در بازار کهنه قم زده شد و برای ترمیم آن نیز فعالیت‌هایی انجام داده‌ایم. 

مدیرکل گردشگری استان قم برای جذب توریست و افزایش تنوع خدمات‌دهی گردشگری نیازمند حضور سرمایه‌گذاران هستیم، عنوان داشت: سرمایه‌گذاران نقش مهمی در حوزه جذب توریستی دارند که مجموعه مدیریت استان باید حمایت ویژه‌ای در چهارچوب قانون از آن‌ها داشته باشد. 

ارجمندی در ادامه سخنان خود درخصوص اینکه ویروس کرونا ضربه سنگینی به سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری وارد کرد، گفت: متاسفانه از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۰ همه‌گیری ویروس کرونا آسیب جدی به حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاران ما وارد کرد. 

وی افزود: اما به لطف خدا روزانه با کاهش و خاموش شدن ویروس کرونا گردشگری استان قم رشد خوبی داشت و شاهد حضور بی‌شمار توریست داخلس و خارجی بودیم. 

مدیرکل گردشگری قم با بیان اینکه در چند ماه اخیر شاهد حضور گردشگرانی از کشور عربستان در قم بوده‌ایم تاکید کرد: باتوجه به سیاست و روابط دیپلماتیک دولت سیزدهم با کشورهای همسایه، در چندماه اخیر شاهد افزایش حضور گردشگران خارجی از کشورهای همسایه همچون بحرین و عربستان در قم بوده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم گفت: پرونده حرم مطهر حضرت معصومه(س) برای ثبت جهانی تکمیل و به عنوان گزینه‌ای برای ثبت و انجام شدن فرآیند تصویب به یونسکو فرستاده‌ شد. 

Visits: 1