وام ازدواج را دست‌کم نگیرید
وام ازدواج را دست‌کم نگیرید
هر چند وقت یکبار، بعضی فعالان و بلاگرهای مجازی نسبت به عدم کفاف مبلغ وام ازدواج و ناکارآمدی این تسهیلات قرض‌الحسنه شبهه‌پراکنی می‌کنند؛ این موضوع بسیاری از جوانان و خانواده‌های آنان را نسبت به کارآمدی تسهیلات ازدواج، ناامید و مردد می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی محمدصادقی؛ دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در یادداشتی نوشت: با توجه به نابسامانی وضعیت شاخص‌های حوزه ازدواج، طی چند ساله گذشته یکسری مشوق مالی و حمایتی برای ازدواج جوانان لحاظ شده است. در همین راستا، براساس ماده ۶۸ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بانک مرکزی مکلف شد از محل سپرده‌های پس‌انداز و جاری به جوانان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، پرداخت کند.

۸۷ درصد ازدواج‌های سالانه کشور در خارج از تهران رقم می‌خورد!

در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد این انگاره، غلط و حاصل برساخته‌‌ای اجتماعی است؛ چراکه، براساس برآوردی از داده‌های سال ۱۴۰۱ بانک مرکزی و ۱۴۰۰ وزارت راه و شهرسازی، هزینه میانگین رهن مسکن ۶۰ متری برای شهرستان‌های خارج از تهران در تابستان ۱۴۰۲، ۷۳ میلیون تومان است. همچنین، رقم متوسط ودیعه مسکن ۶۰ متری برای مناطق شهری استان تهران در تابستان ۱۴۰۲، ۲۸۴ میلیون تومان، برآورد می‌شود.

لازم به اشاره است که استان تهران با وجود سهم ۱۶.۸ درصدی از جمعیت کشور، طبق داده‌های سالنامه ثبت‌احوال کشور طی سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ بطور متوسط کمتر از ۱۲.۵ درصد ازدواج‌های سالانه را به خود اختصاص داده و بیش از ۸۷ درصد ازدواج‌ها، مربوط به جوانان سایر استان‌ها است.

ضمناً، بررسی‌ نرخ ۶۰ قلم ضروری جهیزیه در فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا حاکی از آن است که با الگوی مرتب‌سازی ارزان‌ترین، پرفروش‌ترین و در گروه پرفروش‌ها گران‌ترین، خرید این اقلام به ترتیب ۳۴، ۶۷ و ۱۰۳ میلیون تومان هزینه دارد. بنابراین، فراهم کردن الزامات ابتدایی زندگی (اجاره مسکن ۶۰ متری+۶۰ قلم ضروری جهیزیه) برای تهران ۳۵۱ میلیون تومان و در سایر شهرستان‌ها کمتر از ۱۴۰ میلیون تومان آب می‌خورد.

این در حالی است که طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها از ابتدا سال ۹۸ بوده مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان در مجموع ۳۶۰  میلیون تومان پرداخت می‌شود و زوج‌های زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان در کل ۴۴۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند. بنابراین، اگر شرایط دریافت وام ازدواج تسهیل شود، دخل و خرج جوانان با هم می‌خواند.

البته براساس آخرین آمار بانک مرکزی تا پایان خردادماه بیش از ۳۹۱ هزار نفر متقاضی دریافت تسهیلات در صف دریافت این وام قرار دارند که برای حل این مسئله رئیس‌جمهور بیش از دوماه پیش، طی دستوری پنجگانه به رئیس بانک مرکزی از وی خواست تا صف متقاضیان دریافت وام ازدواج را تا پایان تابستان به صفر برساند. با وجود این، شایسته است اعضای دولت سیزدهم با عزمی راسخ، رفع دغدغه اصلی جوانان مملکت برای شروع زندگی را پیگیری کنند.

Visits: 1