هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد هشدار نارنجی صادر کرد
هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد هشدار نارنجی صادر کرد
رییس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه سامانه بارشی حاکم بر جو استان که پیش از این درباره آن اطلاع رسانی و هشدار زرد داده شده بود تقویت شده گفت: در خصوص این سامانه به تازگی هشدار نارنجی صادر شده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،ولی بهره‌مند روز سه شنبه افزود:با توجه به ورود سامانه بارشی از عصر روز چهارشنبه ( بیست و دوم فروردین ماه) تا صبح روز پنجشنبه (۲۳ فروردین ماه) برای استان هشدار نارنجی صادر شده است.

وی تاکید کرد:خیزش گرد و خاک،رگبار رعد و برق ،وزش باد نسبتا شدید و تگرگ در مناطق مستعد از ویژگی های این سامانه بارشی است.

بهره مند خاطرنشان کرد:صاعقه ،جاری شدن روان آب طغیان رودخانه ها،سیلابی شدن مسیل ها،ریزش سنگ در نواحی کوهستانی و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی از مهم‌ترین خطرات این سامانه بارشی است.

رییس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد فاصله گرفتن از رودخانه ها و مسیل ها، خودداری از مستقر شدن عشایر در مناطق مرتفع،پرهیز از فعالیت های کوهنوردیخودداری از چرای دام در حاشیه رودخانه ها و تنظیم آب ورودی استخرهای پرورش ماهی از توصیه هایی است که شهروندان برای به حداقل رساندن خسارت ها باید رعایت کنند.

در هشدار سطح نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود و این هشدار برای آماده‌باش دستگاه‌های مسوول به منظور مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

رییس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت:میانگین بارندگی های سال آبی جاری در استان به ۵۵۵ میلیمتر رسیده که بررسی آمارها نشان می دهد ۹۷درصد از بارندگی ها نسبت به دوره بلند مدت در استان محقق شده است.

بهره مند افزود: میانگین بارش های بلند مدت کهگیلویه و بویراحمد ۵۸۳ میلیمتر است.

یک سال آبی در ایران از اول مهر شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می یابد.

وی با اشاره به اینکه میانگین بلندمدت بارندگی های استان تا به این وقت از سال (فروردین ماه)۵۰۷ میلیمتر است ،تاکید کرد: میزان بارندگی های امسال بیشتر از میانگین بلند مدت برآورد می شود.

رییس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با یادآوری اینکه سال آبی گذشته تا به این وقت از سال (فروردین) به طور میانگین ۶۷۱ میلی متر باران در ایستگاه های هواشناسی استان ثبت شده بود، تصریح کرد: میانگین بارندگی های امسال نسبت به مدت مشابه ۱۱۵ میلیمتر کاهش یافته است.

بهره مند عنوان کرد: ایستگاه های لنده و یاسوج با ثبت ۷۳۲ و ۶۵۲میلی متر باران در سال آبی جاری رکوردار بارندگی های امسال هستند.

وی تصریح کرد: از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۲ تاکنون همچنین در سی سخت ۵۵۴،دوگنبدان ۴۶۵،مارگون ۵۵۷، دهدشت ۵۴۱ و لیکک ۴۰۹ و امامزاده جعفر ۴۸۸میلی متر باران گزارش شده است.

رییس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: میزان بارش بلند مدت سالانه در ایستگاه یاسوج ۷۹۶، سی سخت ۶۹۶.۷، دوگنبدان ۴۳۷.۴، دهدشت ۵۰۳، لیکک ۴۰۶.۷ ، مارگون ۶۲۶ و منطقه امامزاده جعفر ۴۴۱ میلی متر است.

Visits: 2