هواشناسی:‌ بارش های رگباری استان فارس را در بر می گیرد
هواشناسی:‌ بارش های رگباری استان فارس را در بر می گیرد
مدیر کل هواشناسی استان فارس اعلام کرد: ‌سامانه فعالیت بارش های رگباری بهاری به ویژه در ساعت های بعد از ظهر و شب همراه با وزش باد شدید، رعد وبرق و احتمال تکرگ همه مناطق فارس از بعد ازظهر جمعه ۳۱ فروردین تا یکشنبه دوم اردیبهشت در بر می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،مسعود حقیقت روز پنجشنبه، ‌اظهار کرد: این ‌سامانه جدید برای جمعه ۳۱ فروردین همه مناطق استان به ویِژه نیمه شمالی در شهرستان های آباده،‌ اقلید،‌ خرم بید و بوانات پیش بینی شده است.

وی با اعلام وضعیت زرد اضافه کرد:‌ همچنین این سامانه برای شنبه یکم فروردین همه مناطق استان به ویژه نیمه شمالی، مناطق مرکزی و نیمه شرقی استان و برای یکشنبه هم همه مناطق استان به ویژه نیمه شمالی و نیمه شرقی پیش بینی شده است.

احتمال آبگرفتگی معابر

مدیر کل هواشناسی بیان کرد: اثر مخاطره همچون لغزندگی و کاهش دید به ویژه در جاده های کوهستانی وگردنه ها،‌ احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال تکرگ، احتمال خسارت به سازه های موقت و وزش باد نسبتا شدید وجود دارد از این رو عدم توقف در بستر رودخانه ها و مسیل ها و احتیاط در در فعالیت های کوهنوردی، جابجایی عشایر و احتیاط در سفر های برون مرزی توصیه می شود.

پیشتر هواشناسی فارس در اطلاعیه سطح قرمز ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ نسبت به بارش شدید باران همراه با رعد و برق و وزش شدید باد برای سه شنبه ۲۸ فروردین ماه در نیمه جنوبی استان هشدار داده بود.

وضعیت رنگ هشدارها چگونه است ؟

زمانی که سازمان هواشناسی، هشدار زرد رنگ می‌دهد یعنی پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. این هشدار برای مردم با هدف آمادگی لازم در مواجهه با پدیده های جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، همچنین برای مسئولان به منظور اندیشیدن تمهیدات لازم صادر می شود.
هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد دارد و در نوع نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات مخرب و خسارت‌های احتمالی داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا نیز هست.
هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار هواشناسی است که پیش‌بینی می شود پدیده جوی بتواند خسارت‌های وسیعی داشته باشد. با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌شود که وارد عمل شوند و اقداماتی برای کاهش خسارات بیندیشند.
به طور کلی رنگ زرد، نارنجی و قرمز هریک به ترتیب به معنی آگاهی، آمادگی و اقدام است.

Visits: 1