هواشناسی: بارش باران در راه شیراز و  همه مناطق استان فارس
هواشناسی: بارش باران در راه شیراز و  همه مناطق استان فارس
مدیر کل هوانشاسی استان فارس گفت :‌فعالیت سامانه بارش باران، رعد و برق، وزش باد و بارش برف در ارتفاعات شمال استان با هشدار سطح زرد در شیراز و همه مناطق استان از پیش از ظهر دوشنبه ۲۱ اسفند آغاز می شود و تا صبح سه شنبه ۲۲همین ماه ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،مسعود حقیقت روز یکشنبه، ‌اظهار کرد: ‌این سامانه جدید برای دوشنبه ۲۱ اسفند همه مناطق استان به ویژه شهرستان های شیراز،‌ زرقان، نورآباد ممسنی، سپیدان،‌کازرون، اقلید، کوهچنار، فیروزآباد، کوار و داراب پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد:‌ همچنین این سامانه بارشی برای سه شنبه ۲۲ اسفند هم در مناطق شرقی و مرکزی استان فعال است.

لغزندگی جاده، احتمال برخورد صاعقه

مدیر کل هواشناسی بیان کرد: اثر مخاطره همچون لغزندگی جاده ها و احتمال برخورد صاعقه وجود دارد برای همین هم احتیاط در سفرهای برون شهری ،‌احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها توصیه می شود.

پیشتر هواشناسی فارس ۱۷ اسفند ماه در اطلاعیه سطح زرد خود نسبت به ‌فعالیت سامانه بارش پراکنده باران، رعد و برق با تاکید بروزش باد و هشدار سطح زرد در مناطق جنوبی، غربی، ‌مرکزی و جنوب شرق از اواخر وقت جمعه ۱۸ اسفند ماه تا شنبه ۱۹ همین ماه هشدار داده بود.

وضعیت رنگ هشدارها چگونه است ؟

زمانی که سازمان هواشناسی، هشدار زرد رنگ می‌دهد یعنی پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. این هشدار برای مردم با هدف آمادگی لازم در مواجهه با پدیده های جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، همچنین برای مسئولان به منظور اندیشیدن تمهیدات لازم صادر می شود.
هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد دارد و در نوع نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات مخرب و خسارت‌های احتمالی داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا نیز هست.
هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار هواشناسی است که پیش‌بینی می شود پدیده جوی بتواند خسارت‌های وسیعی داشته باشد. با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌ شود که وارد عمل شوند و اقداماتی برای کاهش خسارات بیندیشند.
به طور کلی رنگ زرد، نارنجی و قرمز هریک به ترتیب به معنی آگاهی، آمادگی و اقدام است.

Views: 117