هشدار نارنجی هواشناسی: پیش بینی تشدید بارش‌های رگباری و بهاری ‌برای فارس
هشدار نارنجی هواشناسی: پیش بینی تشدید بارش‌های رگباری و بهاری ‌برای فارس
مدیر کل هواشناسی فارس با اعلام وضعیت نارنجی اظهارکرد:فعالیت سامانه تشدید بارش های رگباری و بهاریٰ‌،‌ گاهی وزش باد شدید، رعد و برق و در برخی نقاط بارش تگرگ از بعد از ظهر سه شنبه چهارم اردیبهشت آغاز می شود و تا چهارشنبه پنجم همین ماه در شیراز و همه مناطق استان ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،مسعود حقیقت روز سه شنبه افزود: این ‌سامانه جدید سطح نارنجی برای سه شنبه در استان به ویژه نیمه شمالی و شرقی و در شهرستان های آباده، ٰ‌بیضا، اقلید،‌ خرم بید،‌ بوانات،‌ سرچهان،‌ بختگان،‌ استهبان،‌ نی ریز و داراب فعال است.

شیراز و همه استان

وی اضافه کرد:‌ اما این سامانه بارشی برای چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه در شیراز و همه استان پیش بینی شده است.

احتمال آبگرفتگی معابر،‌ جاری شدن روان آب

مدیر کل هواشناسی بیان کرد: اثر مخاطره همچون احتمال آبگرفتگی معابر،‌ جاری شدن روان آب و سیلاب،‌ احتمال طغیان رودخانه ها، صاعقه و سقوط اشیا بدون مهار وجود دارد.

حقیقت بیان کرد: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها و مسیل، ‌احتیاط در جابه جایی عشایر، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آبراهها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی توصیه می شود.

پیشتر هواشناسی فارس دوم اردیبهشت ماه طی اطلاعیه سطح زرد خود نسبت به فعالیت سامانه جدید باران رگبار بهاری، وزش باد، رعد و برق و در برخی نقاط بارش تگرگ از دوشنبه سوم اردیبهشت تا پنجشنبه ششم همین ماه در همه مناطق استان فارس هشدار داد بود.

وضعیت رنگ هشدارها چگونه است ؟

زمانی که سازمان هواشناسی، هشدار زرد رنگ می‌دهد یعنی پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. این هشدار برای مردم با هدف آمادگی لازم در مواجهه با پدیده های جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، همچنین برای مسئولان به منظور اندیشیدن تمهیدات لازم صادر می شود.
هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد دارد و در نوع نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات مخرب و خسارت‌های احتمالی داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا نیز هست.
هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار هواشناسی است که پیش‌بینی می شود پدیده جوی بتواند خسارت‌های وسیعی داشته باشد. با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌شود که وارد عمل شوند و اقداماتی برای کاهش خسارات بیندیشند.
به طور کلی رنگ زرد، نارنجی و قرمز هریک به ترتیب به معنی آگاهی، آمادگی و اقدام است.

Visits: 1