هشدار نارنجی هواشناسی: بارش باران و وزش باد شدید در راه برخی مناطق فارس
هشدار نارنجی هواشناسی: بارش باران و وزش باد شدید در راه برخی مناطق فارس
مدیر کل هواشناسی فارس اعلام کرد: ۲ سامانه جدید بارش باران، گاهی رگبار، رعد وبرق، وزش باد شدید و احتمال تگرگ باوضعیت هشدار سطح نارنجی از اواخر شامگاه جمعه چهاردهم اردیبشهت ماه در مناطق نیمه غربی، نیمه جنوبی، نیمه شمالی و مناطق مرکزی آغاز و تا اواخر وقت شنبه پانزدهم همین ماه ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،مسعود حقیقت روز جمعه اظهارکرد: سامانه اول که شامل بارش باران، گاهی رگبار همراه با رعد و برق، وزش باد شدید و احتمال تگرگ برای مناطق نیمه جنوبی و نیمه غربی در شهرستان های کازرون،فراشبند، خنج، قیرو کارزین، لامرد، مُهر و لارستان پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین سامانه دوم که باوزش باد شدید همراه است از اواخر وقت جمعه چهاردهم اریبهشت ماه آغاز و تا اواخر وقت شنبه پانزدهم همین ماه در مناطق نیمه شمالی و مناطق مرکزی استان فعال است.

سیلاب، آبگرفتگی معابر

مدیر کل هواشناسی فارس تاکید کرد : اثر مخاطره همچون ، آبگرفتگی معابر ، جاری شدن روان آب و سیلاب ، لغزندگی جاده و بر خورد صاعقه، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال وجود دارد از این رو احتیاط در تردد جاده ای ، احتیاط در تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و عدم حضور در ارتفاعات عدم توقف خود رو ها در کنار در ختان کهن سال و استحکام ساز های موقت عدم سم پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نگهداری نهال توصیه می شود .

پیشتر هواشناسی فارس دهم اردیبشهت ماه با اعلام وضعیت سطح نارنجی نسبت به فعالیت سامانه بارش باران، گاهی رگبار، همراه با رعد و برق ، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق تکرگ از چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت تا پایان وقت جمعه چهاردهم همین ماه در شیراز و استان هشدار داده بود

وضعیت رنگ هشدارها چگونه است ؟

زمانی که سازمان هواشناسی، هشدار زرد رنگ می‌دهد یعنی پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. این هشدار برای مردم با هدف آمادگی لازم در مواجهه با پدیده های جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، همچنین برای مسئولان به منظور اندیشیدن تمهیدات لازم صادر می شود.
هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد دارد و در نوع نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات مخرب و خسارت‌های احتمالی داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا نیز هست.
هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار هواشناسی است که پیش‌بینی می شود پدیده جوی بتواند خسارت‌های وسیعی داشته باشد. با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌شود که وارد عمل شوند و اقداماتی برای کاهش خسارات بیندیشند.
به طور کلی رنگ زرد، نارنجی و قرمز هریک به ترتیب به معنی آگاهی، آمادگی و اقدام است.

Visits: 1