هشدار قرمز هواشناسی:‌ بارش شدید باران نیمه جنوبی فارس را فرا می‌گیرد
هشدار قرمز هواشناسی:‌ بارش شدید باران نیمه جنوبی فارس را فرا می‌گیرد
مدیر کل هواشناسی استان فارس با اعلام وضعیت قرمز جوی گفت:‌ بارش شدید باران همراه با رعد و برق، ‌تگرگ ‌و گاهی وزش باد شدید، سه شنبه ۲۸ فروردین ماه نیمه جنوبی این استان را فرا می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،مسعود حقیقت روز یکشنبه ،اظهار کرد: این ‌سامانه شدید بارشی از صبح سه شنبه بیست و هشتم فروردین درنیمه جنوبی استان به ویژه شهرستان های لامرد،لارستان، ‌گراش، اوز، خُنج و زرین دشت فعال می شود و تا اواخر وقت همین روز ادامه دارد.

سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل ها

وی ادامه داد:‌ اثر مخاطره همچون بالا آمدن ناگهانی آب سطح رودخانه،‌ سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های فصلی،‌آبگرفتگی معابر به صورت گسترده،‌ احتمال سرریز شدن برخی سدها، احتمال انسداد راه ها، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهری،‌ تعطیلی فعالیت های عمرانی، باغی، زراعی ، احتمال خسارت به برخی زیر ساخت ها مانند خطوط انتقال برق و غیره وجود دارد.

آمادگی کامل دستگاه اجرایی و امدادرسان

حقیقت بیان کرد :‌آمادگی کامل دستگاه های اجرایی و امداد رسان،‌ عدم توقف و تردد در بستر رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی کانال ها و آبروهای درون و برون شهری،‌اجتناب از سفرهای برون شهری،‌ عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها توصیه می شود.

پیشتر هوا شناسی فارس بیست و پنجم فروردین ماه در اطلاعیه سطح نارنجی نسبت به فعالیت سامانه بارشی از دوشبه ۲۷ فروردین تا چهارشنبه همین ماه در مناطق جنوبی و شرقی استان هشدار داده بود.

وضعیت رنگ هشدارها چگونه است؟

زمانی که سازمان هواشناسی، هشدار زرد رنگ می‌دهد یعنی پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. این هشدار برای مردم با هدف آمادگی لازم در مواجهه با پدیده های جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، همچنین برای مسئولان به منظور اندیشیدن تمهیدات لازم صادر می شود.
هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد دارد و در نوع نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات مخرب و خسارت‌های احتمالی داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا نیز هست.
هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار هواشناسی است که پیش‌بینی می شود پدیده جوی بتواند خسارت‌های وسیعی داشته باشد. با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌شود که وارد عمل شوند و اقداماتی برای کاهش خسارات بیندیشند.
به طور کلی رنگ زرد، نارنجی و قرمز هریک به ترتیب به معنی آگاهی، آمادگی و اقدام است.

Visits: 2