میانگین بارش های سال آبی جاری در کهگیلویه وبویراحمد به ۵۵۵ میلیمتر رسید
میانگین بارش های سال آبی جاری در کهگیلویه وبویراحمد به ۵۵۵ میلیمتر رسید
رییس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت:میانگین بارندگی های سال آبی جاری در استان به ۵۵۵ میلیمتر رسیده که بررسی آمارها نشان می دهد ۹۷درصد از بارندگی ها نسبت به دوره بلند مدت در استان محقق شده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،ولی بهره مند روز جمعه  افزود: میانگین بارش های بلند مدت کهگیلویه و بویراحمد ۵۸۳ میلیمتر است.

یک سال آبی در ایران از اول مهر شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می یابد.

وی با اشاره به اینکه میانگین بلندمدت بارندگی های استان تا به این وقت از سال (فروردین ماه)۵۰۷ میلیمتر است ،تاکید کرد: میزان بارندگی های امسال بیشتر از میانگین بلند مدت برآورد می شود.

رییس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با یادآوری اینکه سال آبی گذشته تا به این وقت از سال (فروردین) به طور میانگین ۶۷۱ میلی متر باران در ایستگاه های هواشناسی استان ثبت شده بود، تصریح کرد: میانگین بارندگی های امسال نسبت به مدت مشابه ۱۱۵ میلیمتر کاهش یافته است.

بهره مند عنوان کرد: ایستگاه های لنده و یاسوج با ثبت ۷۳۲ و ۶۵۲میلی متر باران در سال آبی جاری رکوردار بارندگی های امسال هستند.

وی تصریح کرد: از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۲ تاکنون همچنین در سی سخت ۵۵۴،دوگنبدان ۴۶۵،مارگون ۵۵۷، دهدشت ۵۴۱ و لیکک ۴۰۹ و امامزاده جعفر ۴۸۸میلی متر باران گزارش شده است.

رییس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: میزان بارش بلند مدت سالانه در ایستگاه یاسوج ۷۹۶، سی سخت ۶۹۶.۷، دوگنبدان ۴۳۷.۴، دهدشت ۵۰۳، لیکک ۴۰۶.۷ ، مارگون ۶۲۶ و منطقه امامزاده جعفر ۴۴۱ میلی متر است.

بهره مند درباره پیش بینی کوتاه مدت بارندگی های امسال نیز گفت: شبانه روز آینده هوای استان ابری تا قسمتی ابری،وزش باد از اواخر وقت همراه با بارش پراکنده خواهد بود.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان با ۷۲۶ هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

Visits: 2