مساجد تاریخی ایران ثبت جهانی می‌شوند
مساجد تاریخی ایران ثبت جهانی می‌شوند
قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور، دستور جمع‌آوری داربست‌های گنبد مسجد جامع عتیق قزوین را با رعایت نکات حفاظتی و مرمتی صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی که به بهانه دومین جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث‌فرهنگی در شهر قزوین حضور دارد، از مسجدجامع عتیق قزوین و بخش‌های مختلف این مسجد تاریخی بازدید کرد.

وی در این بازدید، بعد از شنیدن توضیحات مدیرکل و کارشناسان میراث‌فرهنگی قزوین درباره داربست‌های گنبد مقصوره که از ۶۰ سال پیش توسط ایتالیایی‌ها در این مسجد نصب شده است، دستور جمع‌آوری این داربست‌ها را صادر کرد.

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور با بیان این که قصد داریم پرونده مساجد تاریخی ایران را برای ثبت جهانی به یونسکو ارائه دهیم، اظهار کرد: در این پرونده ۲۴ مسجد از ۱۵ استان کشور کاندیدا هستند که یکی از آن‌ها همین مسجد جامع عتیق قزوین است.

دارابی ادامه داد: این مسجد از قرن دوم برپا بوده اما دوره‌های سلجوقی و صفوی، اوج شکوه آن است و به گفته کارشناسان، با برداشتن این داربست‌ها مشکلی برای گنبد ایجاد نخواهد شد.

Visits: 3