مدیرکل میراث فرهنگی فارس: احیای آثار تاریخی ‌شهری شیراز الزامی است
مدیرکل میراث فرهنگی فارس: احیای آثار تاریخی ‌شهری شیراز الزامی است
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با بیان اینکه احیا و بازآفرینی آثار تاریخی شهری الزامی است، گفت: امروز بسیاری از آثار تاریخی مربوط به دوره‌های قاجار و معاصر در شهر شیراز مورد بی مهری قرارگرفته و نیازمند مرمت واحیا هستند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،محمد ثابت اقلیدی روز جمعه در رویداد تخصصی “تزئینانت آجری در بناهای تاریخی شیراز” به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در مجموعه فرهنگی سعدی اظهار کرد: این آثار از عناصر کاربردی و تاریخی و هویت شهر به شمار می‌روند و با همکاری سازنده میراث فرهنگی و دیگر دستگاهای متولی احیا شوند.

وی توسعه گردشگری را راهکار نجات بسیاری از آثار تاریخی دانست و افزود: ورود سرمایه گذاران به گردشگری بافت تاریخی شیراز کمک شایانی به رونق گرفتن این منطقه تاریخی کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس تاکید کرد: چنانچه بخواهیم از آثار تاریخی به عنوان مولفه های پیشران در توسعه گردشگری یاد کنیم لازم است که برتعداد جاذبه‌های گردشگری افزوده شود.
ثابت اقلیدی گفت: باید شرایط و امکاناتی فراهم شود که در شیراز جاذبه‌های گردشگری جدید ایجاد شود و اماکن تاریخی کمتر شناخته شده پس احیا و مرمت، به جاذبه گردشگری تبدیل شود.

وی بیان کرد: یکی از مصوبات دور دوم سفر رییس جمهور به فارس، ثبت محور زندیه در فهرست جهانی است که مقدمات آن در دست اجرا و تکمیل پرونده آن درحال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اعلام کرد: پرونده ثبت جهانی محور زندیه تا سال آینده آماده شود تا برای ثبت در فهرست یونسکو ارسال شود.

وی اظهار کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده در حوزه بافت تاریخی و محور زندیه شیراز به زودی تحولات قابل توجهی رقم خواهد خورد.

هم‌زمان با روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی پنل تخصصی “تزئینات آجری در بناهای تاریخی شیراز” با همکاری انجمن صنفی مرمتگران آثار تاریخی استان فارس در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدی برگزار می‌شود.
در این برنامه اساتید حوزه مرمت در قالب سخنرانی به مباحث تخصصی حوزه میراث فرهنگی شامل اصطلاحات و شناخت انوع تزیینات اجری، نحوه اجرای تزیینات آجری، دانش بومی در علم مدرن، کوره های آجر پزی در شیراز و اساتید سنتی اجرتراش ابزارها و نحوه انتقال هنر آجر کاری پرداختند و در پایان این برنامه هم تنی چند از پیشکسوتان و مرمتگران آثارتاریخی استان تجلیل شدند.

Visits: 1