متهم ردیف اول حمله به حرم شاهچراغ(ع): هیچکس تصور نمی‌کرد دستگیر شوم
متهم ردیف اول حمله به حرم شاهچراغ(ع): هیچکس تصور نمی‌کرد دستگیر شوم
متهم ردیف اول پرونده حمله به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در دومین جلسه محاکمه متهمان گفت: قرار بود تا وقتی کشته می‌شوم حمله را ادامه دهم و هیچکس تصور نمی‌کرد دستگیر شوم.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، در دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع) که با حضور هر سه متهم پرونده، وکلای مدافع متهمان و تعدادی از شکات برگزار شد، نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز با دفاع مجدد از کیفرخواست و اشاره به روابط سازمان یافته متهمین ردیف‌های دوم و سوم در پشتیبانی و اسکان متهم اصلی پرونده از دادگاه تقاضای اشد مجازات برای متهمان کرد.

در ادامه این جلسه با دستور قاضی ساداتی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز متهم ردیف اول پرونده با حضور در جایگاه به پاسخ به سوالات هیأت دادگاه در خصوص تأمین کنندگان مالی خود پرداخت.

رحمت اله نوروزاف در پاسخ به سوال رئیس دادگاه در خصوص اینکه هزینه سفر، اسکان و معاش روزانه را از چه منبعی تأمین می‌کردید گفت: سرپل گروه که از طریق پیام رسان در فضای مجازی با وی در تماس بودم هزینه را در چند نوبت تأمین و برخی از مخارج از جمله هزینه اجاره منزل را مستقیماً پرداخت می‌کرد.

مباشر اصلی حمله اخیر به حرم مطهر شاهچراغ (ع) همچنین در خصوص نحوه آشنایی خود با حبیب اله عرب زاده فردی که برای وی محل اسکان را با مشارکت متهم ردیف سوم مهیا کرده بود گفت: حبیب اله را در مسجد دیدم و با هم نماز جماعت خواندیم.

وی افزود: از حبیب خواستم که برایم به صورت موقت مسکن اجاره کند که او مرا به اسد اله نظری معرفی کرد و یک خانه مبله در اختیارم گذاشتند.

رئیس دادگاه در ادامه از متهم خواست تا در خصوص واریز مبالغ از طریق صرافی مشهد به هیأت دادگاه توضیحاتی ارائه دهد که وی در پاسخ گفت: من تنها شماره کارت افراد را به زید که سرپل بود می‌دادم و از طریقه پرداخت دیگر اطلاعی نداشتم.

نوروزاف با تشریح پیام‌های دریافتی از سر پل از جمله موقعیت مکانی حرم شاهچراغ (ع) پیش از حمله، اظهار کرد: سرپل اطلاعی از مکان اسکان من در شیراز و همجواری با شاهچراغ (ع) نداشت و از ابتدا سوالی از من در خصوص مکان اسکان و نحوه مستقر شدنم در شیراز از من نپرسید.

سپس مستشار دادگاه با طرح این سوال که برای چنین عملیات پیچیده‌ای چگونه سرپل مرتبط با شما نسبت به محل استقرار و اسکان شما بی اهمیت است گفت: فقط به او این پیام را دادم که محلی برای اسکان در شیراز پیدا کردم و او نیز سوالی در خصوص مکان و سایر جزئیات محل اسکان از من نپرسید.

متهم ردیف اول پرونده حمله به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در پاسخ به سوال رئیس دادگاه مبنی بر برنامه اعلام شده توسط سرپل و تعیین تکلیف پس از انجام حمله پاسخ داد: قرار بود تا وقتی کشته می‌شوم حمله را ادامه دهم و هیچکس تصور نمی‌کرد دستگیر شوم.

پس از اتمام اظهارات رحمت اله نوروزاف متهم ردیف دوم با حضور در جایگاه ضمن معرفی کامل به تشریح نحوه آشنایی خود با نوروزاف پرداخت و بیان داشت در مسجد با او آشنا شدم و قصد کمک و اسکان او را داشتم چرا که او با نشان دادن تذکره افغانی به من گفت اهل بدخشان افغانستان است و بعد از مدت کوتاهی به تهران خواهد رفت.

حبیب اله عرب زاده در مقابل هیأت دادگاه و نماینده دادستان اظهار کرد: بعد از آشنایی در مسجد، نوروزاف از من خواست که برایش محل اسکان پیدا کنم و به همین منظور او را به امراله نظری معروف به اسد معرفی کردم، چون از قبل می‌دانستم منزل مبله دارد و می‌تواند به رحمت اله اسکان دهد.

این متهمِ دست داشتن در حمله به حرم شاهچراغ (ع) در ادامه خود را جز جماعت تبلیغ خواند و افزود: ما در جماعت تبلیغ در دوره‌های یک ماهه یا ۴۰ روزه دور هم جمع می‌شدیم و در خصوص شریعت صحبت می‌کردیم.

وی تصریح کرد: از عضویت رحمت اله نورزاف در گروه داعش اطلاعی نداشتم و جماعت تبلیغ ما با آنان ارتباطی ندارد.

در ادامه این جسله دادگاه خانم شیرازیان نماینده دادستان در دفاع از کیفرخواست به تناقض گویی متهم ردیف دوم پرونده با اظهارات گذشته خود اشاره کرد و افزود: وی در اعتراف گذشته خود بیان داشته که رحمت اله نوروزاف به وی گفته است که قرار است به ترکیه برود.

وی در خصوص اظهارت حبیب اله عرب زاده در خصوص عدم اطلاع از ملیت نوروزاف نیز بیان داشت: چگونه شما به عنوان افغان متوجه تفاوت لهجه فردی که خود را افغان معرفی کرده است نشده‌اید که این امر شبهه برانگیز است.

در پایان دومین جلسه دادگاه متهمان حمله به حرم شاهچراغ (ع) و پس از حضور متهم ردیف سوم در جایگاه ابهاماتی در خصوص مالکیت و طرفین اجاره محل اسکان متهم ردیف اول برای هیأت دادگاه ایجاد گردید که ریاست دادگاه ضمن تعیین وقت آتی برای ادامه جلسات دادرسی، دستور حضور دو مطلع در جلسه بعدی دادگاه را صادر کرد.

Views: 3