طرح تعویض بیش از ۴ میلیون بخاری فرسوده گازی آغاز می‌شود
طرح تعویض بیش از ۴ میلیون بخاری فرسوده گازی آغاز می‌شود
معاون وزیر نفت گفت: بزودی طرح تعویض 4 میلیون و 100 هزار بخاری فرسوده گازی در سطح کشور آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، مجید چگینی ظهر امروز در آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال گاز چلوند-اردبیل، اظهار کرد: طرح تعویض ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بخاری فرسوده گازی در سطح کشور در راستای کنترل و کاهش مصرف گاز در دستور کار بوده و بزودی این طرح وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: اقدامات لازم جهت آغاز طرح تعویض ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بخاری فرسوده انجام یافته و باتوجه به شرایط آب و هوایی استان اردبیل، این استان پتانسیل لازم را دارد تا در این طرح، به عنوان استان پایلوت کشور باشد و علاوه بر این موضوع، تعدادی از مجموعه‌های صنعتی که اقدام به تعویض بخاری‌های فرسوده گازی خواهند کرد در استان اردبیل آغاز فعالیت کنند و علاوه بر تامین نیاز استان اردبیل، نیاز سایر استان‌های کشور را هم تامین کنند.

معاون وزیر نفت با اشاره به پیشنهاد پایلوت کشوری استان اردبیل در طرح تعویض بخاری‌های گازی فرسوده گفت: در صورتی که پیشنهاد فعالیت بخشی از مجموعه‌های مجری تعویض بخاری‌های گازی فرسوده در استان اردبیل توسط مسئولان استانی مورد توجه باشد، باید تمهیدات لازم در دستور کار باشد و در قبال تعویض بخاری‌های فرسوده که تعویض خواهد شد به مجموعه فوق، حواله گاز اهدا خواهد شد و پیش بینی می‌شود که بازده سرمایه گذاران این طرح در مدت زمان کم به سود دهی خواهد رسید.

چگینی تصریح کرد: در مناطق محرم کشورمان پروژه‌های مختلف گازرسانی با اعتبار ۳۳۰ هزار میلیارد ریال در دستور کار است و این طرح‌های بزرگ با همکاری مستمری بین دولت و مجلس در حال پیشرفت است.

وی ادامه داد: پروژه خط دوم انتقال خط دوم گاز چلوند-اردبیل به طول ۵۵ کیلومتر از چلوند آستارا به مرکز تقویت و پمپاژ گاز اردبیل خواهد بود و اعتبار این پروژه بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد ریال خواهد بود‌ و پیش بینی می‌شود که پروژه فوق در نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و باتوجه به اینکه بخش عمده تجهیزات و تاسیسات پروژه فوق تامین شده است در زمان بهره‌برداری وقفه‌ای رخ نخواهد داد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: در نقاط مختلف کشورمان طرح بسیار فنی و کاربردی، ذخیره سازی گاز در حال اجرا است و مسئولان استان اردبیل شرایط استان به خصوص ناحیه‌های صنعتی و گلخانه‌ای را بررسی فنی کنند تا در صورت نیاز، طرح ذخیره سازی گاز در مناطق مورد نیاز استان اردبیل اجرایی شود.

چگینی گفت: اقلیم استان اردبیل در تعرفه گازی تعریف شده است و مسئولان استان اردبیل درخواست تغییر و واقعی سازی این موضوع را دارند که این اقدام در حوزه اختیار شرکت ملی گاز ایران نبوده و این مسئله باید از طریق سازمان هواشناسی پیگیری و اقدام شود.

Visits: 1