صعود مصرف برق در کهگیلویه وبویراحمد/ هشدار به مشترکان پر مصرف
صعود مصرف برق در کهگیلویه وبویراحمد/ هشدار به مشترکان پر مصرف
هنوز تابستان از راه نرسیده اما مصرف برق در کهگیلویه وبویراحمد به شکل کم سابقه ای افزایش یافته که این امر افزون بر احتمال خاموشی های با برنامه زمینه امکان قطع برق مشترکان پر مصرف را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،کهگیلویه وبویراحمد که با ۷۲۶ هزار نفر جمعیت و ۱۶ هزار کیلومتر مربع کوچکترین استان کشورمان محسوب می شود دارای ۲ منطقه گرمسیری و سردسیری است که میزان مصرف برق در هر ۲منطقه خرداد ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به شکل کم سابقه ای افزایش یافته و این امر ضرورت مدیرت مصرف این حامل مهم انرژی را یادآوری می کند.

میزان پیک مصرف برق کهگیلویه و بویراحمد به طور معمول در زمان اوج گرما و شرجی تابستان به ۴۷۷ مگاوات می رسد این در حالی است که خرداد ماه امسال مصرف این حامل انرژی در این استان نیمه نخست خرداد امسال به اوج خود رسید.

براساس آخرین اطلاعاتی که از سوی شرکت توزیع برق کهگیلویه وبویراحمد ارائه شده روز دوازدهم خرداد ماه امسال مصرف برق ۴۷۷ مگاوات گزارش شد که این به معنای اوج گیری مصرف پیش از رسیدن زمان شدت گرماست.

روز دوازدهم خرداد ماه امسال اگرچه هوای کهگیلویه وبویراحمد تا حدودی گرم شد به طوری که در برخی مناطق گرمسیری دمای هوا ۴۵ درجه سانتیگراد ثبت شد اما واقعیت این است که در زمان اوج گرما دمای هوای نقاط گرمسیری کهگیلویه وبویراحمد به حدود ۵۰ درجه و مناطق سردسیری ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد به عبارت دیگر هنوز گرمای هوا به شدت گرمای تابستان نرسیده اما میزان مصرف برق رکورد را شکست.

رشد ۱۱درصدی مصرف برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه وبویراحمدمی گوید:میانگین رشد مصرف برق در استان ۱۱درصد است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰ مگاوات افزایش یافته است.

رسول روستایی افزود:در حالی که میزان پیک مصرف برق کهگیلویه وبویراحمد روز دوازدهم خرداد ماه امسال ۵۷۷ مگاوات بوده در مدت مشابه پارسال (دوازدهم خرداد ۱۴۰۲) پیک برق در استان ۴۲۷ مگاوات بوده است.

وی بیان کرد:میزان مصرف برق در هشت شهرستان گرمسیری و سردسیری کهگیلویه وبویراحمد امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش چشمگیری یافته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بیشترین برق مصرفی استان در شهرستان گرمسیری و صنعتی گچساران به میزان ۱۶۵ مگاوات ثبت شده که ۱۳درصد معادل ۱۹ مگاوات نسبت به پارسال افزایش یافته است.

وی ابراز کرد: همچنین میزان مصرف برق در شهرستان های بویراحمد و دنا ۱۰۷ مگاوات گزارش شده که هفت مگاوات معادل ۶درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است.

روستایی عنوان کرد: همچنین مصرف برق در شهرستان های بهمئی،کهگیلویه،لنده و چرام ۷۱،۳۰،۲۶ و ۱۸ مگاوات بوده که نسبت به مدت مشابه ۲۶ تا پنج درصد افزایش نشان می دهد..

وی تصریح کرد: میزان مصرف برق در باشت نیز ۴۱ مگاوات بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد افزایش یافته است.

هشدار به مشترکان پر مصرف

مدیرعامل شرکت توزیع برق کهگیلویه وبویراحمد یادآور شد قطع برق خانگی در برنامه شرکت توانیر در تابستان امسال در برنامه این شرکت پیش بینی شده اما در صورتی که مشترکان چهار برابر الگو مصرف داشته باشند پس از یادآوری و اخطار برق آنان قطع می شود.

روستایی تصریح کرد:همچنین استفاده های غیرمجاز برق جریمه های زیادی برای مشترکان دارد به طوری که اخذ ۱۰۰ برابری هزینه برق یارانه ای،ضبط دستگاه ها و جریمه های نقدی،امحای ماینرهای غیراستاندارد و حبس در انتظار سودجویان خواهد بود.

ضرورت همراهی شهروندان

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۸۵ درصد مصرف برق استان خانگی است تاکید کرد: همراهی شهروندان و مشترکان برق می تواند زمینه عبور بدون خاموشی از تابستان گرم را فراهم کند.

روستایی افزود: صرفه جویی در ساعات اوج مصرف برق با اقدام هایی مانند خاموش کردن لامپ‌های اضافی، لباسشویی، اتو و موکول کردن برنامه‌ها به ساعات دیگر، کمک شایانی به کاهش مصرف برق می‌کند.

وی با اشاره به مشوق‌های اعمال شده برای مشترکان برق در استان، گفت: در قالب این مشوق‌ها مشترکان خانگی با کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته پاداش و همچنین جایزه دریافت کنند.

روستایی زمان پیک مصرف برق در استان را از ساعت های ۱۳ تا ۱۸ و ۲۰ تا ۲۳ شب دانست و خاطرنشان کرد: نیاز ممشترکان برق درزمان پیک به خاموش کردن وسایل برقی پُرمصرف خود اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد:آمار رشد کم سابقه مصرف برق هشدار قطع مشترکان پرمصرف و همچنین نیاز به خاموشی های با برنامه را به دنبال خواهد داشت به همین علت از شهروندان استان انتظار می رود تا نسبت به مدیریت مصرف خود اقدام نکنند.

برنامه های دولت برای مدیریت مصرف برق

براساس هماهنگی با استانداری و به استناد مصوبه هیات وزیران موضوع «حفظ پایداری شبکه سراسری برق کشور در روزهای گرم سال» مبنی بر کاهش و مدیریت مصرف بهینه انرژی در دستگاه‌های اجرایی، قضایی و انتظامی، بانک ها، شهرداری ها و ادارات و … زمان کار کارمندان از تاریخ شانزدهم خرداد ماه تا شهریور ماه از ساعت ۶ الی ۱۳ اعلام شده است.

همچنین طبق این مصوبه همه دستگاه های اجرایی، اداری، قضایی و انتظامی ملزم به کاهش مصرف برق در ساعات کاری به میزان ۳۰ درصد نسبت به مصرف مشابه در سال ۱۴۰۰ و کاهش ۶۰ درصدی پس از پایان ساعت اداری هستند.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: امسال برای همراهی مشترکان پاداش صرفه‌جویی در نظر گرفته شده که افزون بر پاداش‌های سال گذشته جوایز دیگری تعیین شده و به قید قرعه مشترکان خوش مصرف اهدا خواهد شد.

رجبی مشهدی ادامه داد: ۳۰۰ دستگاه خودروی اتوماتیک ایرانی مانند دنا، ۲۰۷ و تارا از جمله جوایز پیش بینی شده امسال است که مشترکان می‌توانند با کسب و جمع‌آوری امتیاز از محل کاهش مصرف برق، در قرعه کشی این محصولات نیز شرکت کنند.

وی گفت: هموطنان می‌توانند با نصب نرم افزار کاربردی «با انرژی» روی گوشی‌های هوشمند خود از روش‌هایی که برای کاهش مصرف انرژی در نظر گرفته شده استفاده کنند و از امتیازهای تعریف شده برخوردار و ضمن حفظ رفاه با کاهش مصرف از این جوایز بهره‌مند شوند.

سخنگوی صنعت برق همچنین یادآور شد: در این نرم افزار، شبیه‌سازی طراحی شده که مشترکان می‌توانند با ثبت وسایل برقی خود، میزان مصرف را به طور تقریبی تخمین بزنند.

رجبی مشهدی بیان کرد: مشترکان با کاهش مصرف ۱۰ درصدی می‌توانند امتیاز دریافت کنند و با استمرار در کسب امتیاز، شانس خود را برای دریافت جوایز بیشتر و بزرگ‌تر افزایش دهند.

راهکارهای کاهش مصرف برق خانگی

براساس شاخص ها و مطالعات فنی انجام شده از سوی کارشناسان حوزه برق کولرآبی گزینه بسیار مناسبی برای تهویه مطبوع در شهرستان های سردسیری کهگیلویه و بویراحمد است.

صاحب نظران حوزه برق کهگیلویه و بویراحمد اعتقاد دارند که در صورت استفاده از کولر گازی، شرایط از حالت طبیعی و الگوی مصرف خارج شده به طوری که این وسیله گرمایشی متوسط مصرف ماهیانه برق بیش از ٩٠٠ کیلووات خواهد شد که سه برابر الگوی مصرف (٣٠٠ کیلووات) محاسبه می شود.

این کارشناسان تاکید می کنند که این مصرف برق موجب رشد نهایی مبلغ برق شده و هزینه برق را ٢۴ برابر نسبت به هدف ٣٠٠ کیلووات در ماه افزایش می دهد.

خاموش کردن کولرهای گازی مازاد در مناطق گرم و یا استفاده از دور کند کولر آبی در مناطق عادی، همچنین ایجاد سایه‌بان برای کولر، عدم استفاده از دستگاه‌های برقی غیرضروری، کاهش مصرف در ساعت های پیک بار ( ۱۴ تا ۲۱)، مدیریت مصرف روشنایی ساختمان‌ها و نیز رعایت دمای آسایش یعنی دمای ۲۴ درجه از دیگر راهکارهای مدیریت مصرف برق است که از سوی کارشناسان مطرح می شود.

این کارشناسان بهینه‌سازی موتور کولرهای آبی ونصب موتورهای پربازده، استفاده از سایبان برای کولرها، استفاده از کولرهای گازی اینورتردار، سرویس کولرهای گازی قبل از تابستان، توجه به بسته نگاه‌داشتن در و حفظ دمای خنک ساختمان از دیگر راهکارهای مدیریت مصرف این حامل انرژی می دانند.

استفاده از لامپ های LED در ساختمان ها موجب شده تا به شدت مصرف برق این مولفه کاهش یابد در شرایط معمول پنج درصد مصرف برق اختصاص به روشنایی دارد استفاده از این لامپ ها راهکار دیگری برای مدیریت مصرف برق است.

استان ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی کشورمان حدود ۳۰۰ هزار مشترک برق دارد.

Visits: 2