صدور مجوز ساخت سد پرحاشیه تنگ سرخ شیراز تکذیب شد
صدور مجوز ساخت سد پرحاشیه تنگ سرخ شیراز تکذیب شد
ساخت سد تنگ سرخ طی سالیان گذشته همواره محل اختلاف بوده تا اینکه امروز اخباری مبنی بر صدور مجوز ساخت این سد منعکس شد که اداره‌کل حفاظت از محیط زیست استان فارس این مسئله را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،ساخت سد تنگ سرخ مخالفان جدی دارد که معتقدند فرای از زیان های زیست محیطی ساخت این سد در محل قرارگیری گسل و بالادست کلانشهر شیراز می‌تواند خطرات زیاد و غیرقابل جبرانی در پی داشته باشد.

عملیات اجرایی ساخت سد تنگ سرخ که سابقه نسبتا طولانی دارد در دهه ۸۰ شروع و همزمان گزارش ارزیابی آن به سازمان حفاظت محیط زیست ارایه شد که مورد مخالفت قرار گرفت.

در پی انتشار خبری مبنی بر موافقت محیط زیست با اجرای سد تنگ سرخ در بالادست شیراز، اداره‌کل حفاظت از محیط زیست استان فارس با صدور اطلاعیه‌ای این خبر را تکذیب کرد.

در این اطلاعیه آمده که کلیه سدها مشمول گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی هستند و مادامی که گزارش ارزیابی سد تنگ سرخ در سازمان حفاظت محیط زیست تایید نشود امکان صدور مجوز از طرف محیط زیست وجود ندارد.

این طرح پس از آن مورد بازنگری قرار گرفت و با تغییراتی که در ابعاد آن داده شد گزارش مجدد ارزیابی اثرات زیست محیطی ارایه و در سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرارگرفت و پس از رفت و برگشت های متعدد به وزارت نیرو اعلام شد که نسبت به مهندسی ارزش اقدام و نتیجه اعلام شود که تقریبا در یک زمان طولانی مهندسی ارزش انجام شد. با این حال تاکنون نتیجه آن بصورت رسمی به اداره کل حفاظت محیط زیست اعلام نشده است .

در این اطلاعیه آمده که تاکنون هیچ‌گونه مجوزی برای ساخت این سد از طرف محیط زیست صادر نشده است و خبر منتشره که منتسب به استاندار است احتمالا مبنی بر دستور وی به منظور پیگیری بررسی گزارش ارزیابی پروژه بوده است.

Visits: 2