شکست مرز حمایتی مهم دلار با اقدام جدید بازارساز در بازار ارز و سکه
شکست مرز حمایتی مهم دلار با اقدام جدید بازارساز در بازار ارز و سکه
کارشناسان اقتصاد ایران معتقدند بازارساز با تزریق در بازار درهم به دنبال مدیریت قیمت دلار است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، نوسان در بازار ارز طی سال های گذشته مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد کرده است و یکی از اصلی ترین دلایل تورم در کشور به موضوع افزایش نرخ ارز در اقتصاد بازمی گردد. کاهش قیمت ارز و کم شدن نوسان در این بازار می تواند دغدغه بسیاری از مردم در این زمینه را برطرف کند.

بانک مرکزی در سال جاری سیاست انقباضی در پیش گرفته است، سود بانکی را بالا برده، محدودیت های پرداخت تسهیلات و کنترل ترازنامه‌ای را افزایش داده و به همین خاطر نقدینگی کاهش قابل توجهی یافته که در کنترل تورم موثر بوده ‌است.

این سیاست های بانک مرکزی در کنار مدیریت بازار ارز منجر به کاهش تورم در سال جاری شده است. البته رفتار بازارساز در زمینه مدیریت بازار ارز بسیار پیچیده تر بوده است تا این بازار را به ساحل آرامش برساند.

* همه حمایت ها از نرخ ارز از بین رفت

قیمت دلار در روز یکشنبه ۵۰۰ تومان از ارزش خودش را از دست داد و امروز در آستانه حمایت ذاتی خود قرار داشت. اما امروز هم نرخ ارز کاهشی شد و تا ۴۹ هزار و ۸۵۰ تومان افت کرد.

به عقیده تحلیل‌گران فنی قیمت دلار به محدوده حمایت ذاتی خودش رسیده است که محدوده حساسی است. از دیگرسو، معامله‌گران فنی معتقدند نوسان درهم برای قیمت دلار مهم است.

گروهی از معامله‌گران معتقدند محدوده ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان کف خط روند صعود است که قیمت دلار با توجه به واگرایی مثبت می‌تواند از این محدوده حمایت شود در صورت چنین اتفاقی می‌توان گفت قیمت دلار دست از نزول برنداشته است. اما اگر قیمت دلار این محدوده را از دست دهد فشار فروش در بازار زیاد خواهد شد و کار صعود سخت می‌شود.

* سندروم بی پولی اخرماه در بازار ارز و سکه

کارشناسان اقتصادی معتقدند بازار ارز و سکه دچار سندروم آخر ماه و نبود پول شده است و قیمت دلار می‌تواند همچنان به نوسان فرسایشی روبه‌پایین خود ادامه دهد. اما در مقابل گروهی معتقدند در سطوح پایین قیمت دلار متقاضی زیاد است و بازار از آنجا برمی‌گردد. به عبارت دیگر، در روزهای پایانی ماه بازار با بی‌پولی روبرو شده است. به عقیده آنها نکته مهم بازار، کاهش حجم تقاضا به دلیل خالی شدن جیب خریداران در بازار فردوسی به دلیل روزهای پایانی ماه است‌ و تا زمانی که پول وارد بازار نشود احتمالا سکه نوسان معناداری را تجربه نخواهد کرد.

معامله‌گران می‌گویند بازار می‌تواند تا انتهای آبان به خاطر کمبود نقدینگی به کانال ۴۹ هزار تومان برود. با اینکه گروهی از معامله‌گران معتقدند با شروع ماه جدید شاهد استارت موج صعود خواهیم بود؛ اما در مقابل برخی می‌گویند سیاست بازارساز این است که بازار رشد شارپی یا ریزش سنگین نداشته باشد.

* هرات عامل ریزش قیمت دلار در بازار تهران

بازار ارز هرات امروز دوشنبه ۲۹ آبان‌ماه شاهد عقب‌نشینی نرخ دلار بود. آن‌طور که معامله‌گران می‌گویند فشار فروش در بازار امروز بیشتر از روز قبل بود.

اسکناس آمریکایی در شروع معاملات نقدی هرات کانال ۵۰ هزار تومان را از دست داد و تا  ۴۹ هزار و ۸۵۰ تومان پایین آمد. این اتفاق درحالی است که روز گذشته قیمت دلار هرات با ۵۰  هزارو ۱۰۰ تومان به کار خود خاتمه داده بود.

به عقیده تحلیل‌گران فنی قیمت دلار هرات مرز روانی خود را از دست داده و اگر قیمت دلار امروز حمایت ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان عقب نشینی کند نرخ می‌تواند با کاهش به کف ۴۹ هزار تومان حرکت کند. در این صورت قیمت دلار هرات به کریدور قبلی خودش یعنی ۴۸ هزار و تا ۵۰ هزار تومان می‌رود که قبل از جنگ غزه و اسرائیل در آن جا بود.

 کنترل درهمی دلار ادامه دارد

روز یکشنبه قیمت درهم امارات در ۱۳ هزار و ۸۹۰ تومان آغاز به کار کرد و با کاهش ۵۰ تومانی در ۱۳ هزار و ۸۴۰ تومان بسته شد. با این نرخ درهم، دلار ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان برآورد می‌شود.

اما امروز قیمت درهم با کاهش ۱۰۰ تومانی، به ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان رسید تا قیمت دلار نیز به کانال ۴۹ هزار تومانی بازگردد.

ورود بازارساز به بازار درهم طی یک ماه گذشته برای کنترل قیمت دلار منجر به کاهش قیمت ها در بازار ارز غیررسمی شده است.

در بازار دبی کف حمایتی ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان برای درهم مهم بود و با از دست رفتن این حمایت، دلار نیز در تهران حمایت خود را از دست داده است. با کاهش امروز و روز گذشته درهم، گروهی از معامله‌گران توصیه می‌کردند قیمت درهم برای حواله زدن مناسب است.

* سیگنال نزولی قیمت دلار به بازار سکه

در معاملات پشت‌خطی یکشنبه شب کمتر کسی ترغیب شد در موقعیت خرید سکه قرار بگیرد و سکه امامی با ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

قیمت سکه امامی در سومین روز هفته نیز مسیر کاهش را دنبال کرد. آن‌طور که معامله‌گران می‌گفتند این فلز گران بهای داخلی عصر دوشنبه تقریبا ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و تا سطح مهم ۲۸ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان پایین آمد.

سکه بازان می‌گویند بازار سکه احتمالا از سمت بازار دلار حمایت نخواهد شد. البته برخی از سکه‌بازان امیدوارند که ثبات قیمت طلای جهانی در مرز ۱۹۸۰ دلار بتواند اثر کاهشی قیمت دلار در بازار شبانه را تعدیل کند.

عده‌ای از تکنیکالیست‌ها باور دارند تا زمانی که قیمت دلار بالای محدوده ۵۰ هزار تومان تثبیت ندهد، احتمال نوسان قابل ملاحظه سکه امامی دشوار است.  برخی از معامله‌گران می‌گفتند که احتیاط سکه‌بازان به این دلیل است که آنها بیشتر در انتظار مشخص شدن روند حرکتی قیمت دلار هستند و حاضر نیستند تا روشن نشدن هوای بازار دلار دست به خریدهای معنادار بزنند.

* طلای آب شده در انتظار شکست ابرکومو

بررسی‌ها از حباب سکه نشان دهنده کاهش هیجانات در این بازار در طول شش ماه گذشته است. بررسی دقیق تر حباب سکه مشخص می‌کند حباب سکه در بازه هفتگی و ماهانه به طور میانگین در کانال ۱۸ درصد بوده است، این بدین معنی است که معامله گران در کوتاه مدت محدوده ۱۸ درصدی را محدوده منطقی حباب سکه می‌دانند.

بررسی‌ها از روند هفتگی نمودار تکنیکالی طلای آب‌شده نشان می‌دهد خط کیوجنسن و تنکانسن مماس و فلت شده و حمایت مهمی برای طلای آب شده ایجاد کرده اند از طرفی سقف ابر کومو نیز در محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی قرار گرفته است به همین خاطر محدوده ده میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا ده میلیون و ۶۰۰ هزار تومان محدوده مهمی برای طلای آب شده است و در صورتی که هر کدام از محدوده های فوق شکسته شود و تثبیت صورت بگیرد می‌توان انتظار شکل گیری روند در همان جهت را داشت.

* انس طلا هنوز بلاتکلیف است

در شرایط کنونی با وجود اینکه قیمت اونس طلا در مرز ۱۹۸۰ دلار قرار دارد به نظر می‌رسد که سکه بازان نوسانات نرخ دلار را نیز به دقت زیر نظر گرفته‌اند.

انس طلا در این هفته رشد کرد و افزایش ارزش انس مانع از کاهش قیمت سکه و طلا شد. همین مسئله موجب شد که بازدهی منفی سکه و طلای آب شده به نیم درصد برسد.

* کنترل نرخ ارز توسط بازارساز با تزریق در بازار درهم

کامران رحیمی، کارشناس اقتصاد ایران درباره آینده بازارهای مالی گفت: بازار برخی کالاها با اینکه راکد است، اما در حال افزایش قیمت هستند. دولت و بازارساز فقط در قیمت دلار کنترل انجام می‌دهد و بازارهای دیگر رو به افزایش هستند که می‌تواند در بلندمدت بر بازار ارز تاثیرگذار باشد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با توجه به اینکه صندوق اسپایدر هفته قبل در بازار انس به عنوان خریدار وارد شده، احتمال افزایش در این بازار بالا رفته است. اگر قیمت انس طلا برمدار افزایش باشد با توجه به شل بودن بازار دلار می‌توانیم شاهد جدایی دوباره بازار ارز از طلا و سکه باشیم.

وی افزود: در بازار ارز در قیمت‌های پایین اشباع فروش شکل گرفته و قیمت بدون تزریق می‌ تواند به بالا برگردد. اما در غیر این صورت بازار همچنان می‌تواند کف مهم بعدی دلار یعنی ۴۸ هزار و ۴۰۰ تومان را نیز از دست بدهد.

رحیمی تاکید کرد: در بازار ارز دوباره روند بازار رسمی با آزاد روند عکس به خود گرفته اند که نشان می دهد بازارساز علاوه بر بازار غیررسمی ارز به دنبال اجرای سیاست های اقتصادی خود نیز هست.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: حباب درهم سطح انتظارات در بازار ارز را نشان می‌دهد، بررسی‌ها از حباب درهم نشان می‌دهد که میانگین حباب درهم در بازه شش ماهه، سه ماهه، ماهانه نزولی شده و هرچه زمان گذشته حباب درهم کوچکتر شده است، حتی میانگین هفتگی حباب درهم از میانگین ماهانه آن کمتر است، این روند نشان می‌دهد که بازارساز تاکنون توانسته سطح انتظارات بازار ارز را کنترل کند و انتظارات افزایشی را تعدیل کند.

Views: 1